Tryb wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy.

Akty korporacyjne

Podat.2003.10.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 października 2003 r.

UCHWAŁA Nr 1538/2003
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 08 października 2003 r.
w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86, ze zm.) w związku z art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270) Krajowa Rada Doradców Podatkowych postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Prawo pomocy przewidziane w Dziale V Rozdziale 3 Oddziale 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270) obejmuje między innymi ustanowienie doradcy podatkowego, które daje stronie postępowania uprawnienie do udzielenia pełnomocnictwa wyznaczonemu doradcy podatkowemu.
2.
Wyznaczony doradca podatkowy otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o opłatach za czynności doradców podatkowych w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrotu niezbędnych i udokumentowanych wydatków.
3.
Wnioski o przyznanie prawa pomocy rozpoznaje właściwy wojewódzki sąd administracyjny. Po rozpoznaniu wniosku i przyznaniu prawa pomocy sąd zwraca się do Krajowej Rady Doradców Podatkowych, która jest organem uprawnionym do wyznaczenia doradcy podatkowego w trybie art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270).
4.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych upoważnia Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych do wykonywania uprawnień, o których mowa w pkt 3 niniejszej uchwały. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych może upoważnić do wykonywania tych uprawnień innego członka Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
5.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego upoważniona po otrzymaniu wniosku sądu o wyznaczenie doradcy podatkowego w ramach prawa pomocy przekazuje wniosek właściwemu Przewodniczącemu Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (zgodnie z siedzibą sądu), który niezwłocznie wskazuje doradcę podatkowego według kolejności alfabetycznej z listy, o której mowa w pkt 9 niniejszej uchwały, który będzie wyznaczony w konkretnej sprawie. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego upoważniona wyznacza doradcę podatkowego zgodnie ze wskazaniem Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Jeżeli doradca podatkowy ustanowiony w ten sposób ma podjąć czynności poza siedzibą sądu orzekającego, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego upoważniona, na wniosek ustanowionego doradcy podatkowego, wyznaczy w razie potrzeby doradcę podatkowego z innej miejscowości w trybie określonym w niniejszym punkcie.
6.
O wyznaczeniu doradcy podatkowego Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego upoważniona zawiadamia na piśmie właściwy sąd oraz wyznaczonego doradcę podatkowego.
7.
Prowadzenie sprawy przez doradcę podatkowego wyznaczonego w ramach prawa pomocy stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
8.
Doradca podatkowy może z ważnych przyczyn wnosić do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych o zwolnienie go od obowiązku reprezentowania strony. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego upoważniona zwalniając doradcę podatkowego od tego obowiązku wyznacza jednocześnie innego doradcę podatkowego w trybie określonym w pkt 5 niniejszej uchwały. Ważnymi przyczynami uzasadniającymi wniosek o zwolnienie od obowiązku zastępowania strony w ramach prawa pomocy mogą być w szczególności:
-
okoliczności uzasadniające wyłączenie się ze sprawy,
-
uzasadnione podejrzenie, że zachodzi kolizja interesów strony z interesami osoby, której sprawę prowadzi doradca podatkowy na skutek wcześniejszych zobowiązań,
-
choroba lub wypadek losowy uniemożliwiający prowadzenie sprawy.
Doradca podatkowy wnoszący o zwolnienie go z obowiązku, o którym mowa w pkt 7 niniejszej uchwały obowiązany jest do podjęcia czynności procesowych nie cierpiących zwłoki oraz w razie zwolnienia do przekazania innemu wyznaczonemu doradcy podatkowemu sprawy oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej sprawy a także informacji o wyznaczonych terminach czynności procesowych.
9.
Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych wysyłają do wszystkich doradców podatkowych z danego województwa, którzy nie zawiesili wykonywania zawodu zapytanie o gotowość występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy. Regionalne Oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych tworzą listy na podstawie zgłoszeń doradców podatkowych.
10.
Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych w terminie do 10 grudnia 2003 r. przekażą do Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych alfabetycznie ułożone listy doradców podatkowych z danego województwa, którzy wyrazili gotowość występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy. Lista przekazana w tym trybie obowiązuje jeden rok (od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2004 r.), a listy na kolejne lata są tworzone (aktualizowane) i przekazywane w trybie określonym w pkt 9 i 10 niniejszej uchwały.
11.
Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych może upoważnić do wykonywania czynności określonych w pkt 5 niniejszej uchwały Wiceprzewodniczącego Zarządu lub wybranego Członka Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.