Tryb wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy.

Akty korporacyjne

Podat.2010.12.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 grudnia 2010 r.

UCHWAŁA Nr 529/2010
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 8 grudnia 2010 r.
w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy

Na podstawie na podstawie § 21 ust. 3 pkt 13 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych w związku z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443, z późn. zm.) oraz art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) Krajowa Rada Doradców Podatkowych uchwala, co następuje:
§  1.
Prawo pomocy przewidziane w dziale V rozdziale 3 oddziale 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi obejmuje między innymi ustanowienie doradcy podatkowego do występowania w charakterze pełnomocnika z urzędu. Ustanowienie doradcy podatkowego w ramach prawa pomocy jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa.
§  2.
Wykonywanie prawa pomocy przez doradcę podatkowego wyznaczonego w trybie art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
§  3.
Wyznaczony doradca podatkowy otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o opłatach za czynności doradców podatkowych w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrotu niezbędnych i udokumentowanych wydatków.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie prawa pomocy rozpoznaje właściwy wojewódzki sąd administracyjny.
2.
Wojewódzki sąd administracyjny po rozpoznaniu wniosku i przyznaniu prawa pomocy zwraca się do Krajowej Rady Doradców Podatkowych o wyznaczenie, w trybie art. 253 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, doradcy podatkowego.
3.
Jeżeli strona we wniosku o którym mowa w ust. 2 wskazała doradcę podatkowego, Krajowa Rada Doradców Podatkowych, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym doradcą podatkowym, wyznaczy doradcę podatkowego wskazanego przez stronę.
§  5.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych upoważnia Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych do wykonywania uprawnień określonych w niniejszej uchwale. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych może upoważnić do wykonywania tych uprawnień innego członka Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
§  6.
Szczegółową instrukcję w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy określa załącznik do uchwały.
§  7.
Traci moc uchwała nr 1281/2007 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 13 grudnia 2007 r. w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do prowadzenia spraw w ramach prawa pomocy.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU WYZNACZANIA DORADCÓW PODATKOWYCH DO PROWADZENIA SPRAW W RAMACH PRAWA POMOCY

§ 1.
1.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych po otrzymaniu wniosku wojewódzkiego sądu administracyjnego o wyznaczenie doradcy podatkowego w ramach prawa pomocy, niezwłocznie przekazuje pismo o wskazanie doradcy podatkowego do Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych właściwego miejscowo ze względu na siedzibę sądu.
2.
W piśmie o wskazanie doradcy podatkowego należy w szczególności:
1)
zamieścić datę i sygnaturę postanowienia sądu w sprawie przyznania prawa pomocy;
2)
wskazać przedmiot sprawy w ramach którego jest przyznane prawo pomocy;
3)
zamieścić imię, nazwisko i numer wpisu doradcy podatkowego w przypadku, gdy strona wskazała doradcę podatkowego;
4)
zamieścić imię i nazwisko oraz adres do korespondencji, a także wszelkie inne znane dane teleadresowe osoby, dla której jest przyznane prawo pomocy.
3.
Pismo, o którym mowa w ust. 1, należy wysłać z siedziby Krajowej Rady Doradców Podatkowych za pomocą komunikacji elektronicznej na adres Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Oryginał pisma przekazywany będzie do Regionalnego Oddziału KIDP wraz z korespondencją zbiorczą.
§  2.
1.
Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych po otrzymaniu od Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych pisma dotyczącego wskazania doradcy podatkowego niezwłocznie, tj. nie później niż w ciągu 3 (trzech) dni roboczych dokonuje wskazania doradcy podatkowego według kolejności alfabetycznej z listy doradców podatkowych, o której mowa w § 7, z zastrzeżeniem § 2 ust 2 instrukcji.
2.
W przypadku gdy strona we wniosku wskazała doradcę podatkowego w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym doradcą podatkowym Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazuje doradcę podatkowego wskazanego przez stronę.
3.
Przed wskazaniem doradcy podatkowego należy ustalić telefonicznie, czy u wskazywanego z listy doradcy podatkowego nie występują okoliczności, o których mowa w ust. 4 § 2 instrukcji. W przypadku wystąpienia takich okoliczności lub utrudnień spowodowanych brakiem dyspozycyjności do świadczenia prawa pomocy, bieg terminu kolejności z listy tego doradcy podatkowego rozpoczyna się od początku.
4.
Ważnymi przyczynami uzasadniającymi zwolnienie od obowiązku reprezentowania strony w ramach prawa pomocy mogą być w szczególności:
1)
okoliczności uzasadniające wyłączenie się ze sprawy,
2)
uzasadnione podejrzenie, że zachodzi kolizja interesów strony z interesami osoby, której sprawę prowadzi doradca podatkowy na skutek wcześniejszych zobowiązań,
3)
choroba lub wypadek losowy uniemożliwiający prowadzenie sprawy.
§  3.
1.
Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych z chwilą wskazania doradcy podatkowego z listy, o której mowa w § 7, w powiadomieniu dotyczącym wskazania doradcy podatkowego kierowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych w szczególności zamieszcza:
1)
imię i nazwisko, numer wpisu doradcy podatkowego oraz adres do korespondencji,
2)
wszelkie inne niezbędne dane teleadresowe wskazanego doradcy podatkowego.
2.
Przepis § 1 ust. 3 instrukcji stosuje się odpowiednio przy przesyłaniu przez Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych powiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
W przypadku bezpośredniego wystąpienia wojewódzkiego sądu administracyjnego do Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, właściwego miejscowo ze względu na siedzibę sądu, o wskazanie doradcy podatkowego, Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazuje doradcę podatkowego stosując odpowiednio przepisy § 2 i 3 instrukcji.
§  5.
1.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, po otrzymaniu informacji o wskazaniu doradcy podatkowego do wykonywania czynności prawa pomocy o ile nie ma innych formalno prawnych przeciwwskazań wyznacza tego doradcę podatkowego do wykonywania czynności prawa pomocy.
2.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych po wyznaczeniu, o którym mowa w ust. 1 instrukcji, niezwłocznie zawiadamia na piśmie właściwy sąd i przekazuje do wiadomości to zawiadomienie również wyznaczonemu doradcy podatkowemu oraz stronie postępowania.
§  6.
1.
Prowadzenie sprawy przez doradcę podatkowego wyznaczonego w ramach prawa pomocy stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
2.
Doradca podatkowy może z ważnych przyczyn, o których mowa w § 2 ust. 3 instrukcji wnosić do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych o zwolnienie go od obowiązku reprezentowania strony. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych zwalniając doradcę podatkowego od tego obowiązku wyznacza jednocześnie innego doradcę podatkowego w trybie określonym niniejszą uchwałą.
3.
Doradca podatkowy wnoszący o zwolnienie go z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest do podjęcia czynności procesowych niecierpiących zwłoki oraz w razie zwolnienia do przekazania innemu wyznaczonemu doradcy podatkowemu wszelkiej dokumentacji dotyczącej sprawy a także informacji o wyznaczonych terminach czynności procesowych.
§  7.
1.
Listę doradców podatkowych, którzy wyrazili gotowość do występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy tworzoną przez Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych i przesyłaną do Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych należy aktualizować poprzez wysyłanie przez Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych raz do roku, w terminie do 15 lutego danego roku, zapytań do wszystkich doradców podatkowych z danego województwa, którzy nie zawiesili wykonywania zawodu zapytania o gotowość występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy.
2.
Zapytania, o którym mowa w ust. 1, nie wysyła się do doradców podatkowych, którzy znajdują się już na liście doradców podatkowych wyrażających gotowość do występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy.
3.
Uwzględnienie rezygnacji doradców podatkowych znajdujących się na liście, o której mowa w ust. 1, następuje z dniem wpływu rezygnacji.
4.
Poszczególne Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaktualizowaną listę, o której mowa w ust. 1, przesyłają w terminie do końca marca każdego roku na adres siedziby Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
5.
Wzór aktualizacji listy doradców podatkowych, którzy wyrazili gotowość do występowania przed sądami administracyjnymi w ramach prawa pomocy określa załącznik do instrukcji.

Załącznik 

WZÓR

LISTA DORADCÓW PODATKOWYCH, KTÓRZY WYRAZILI GOTOWOŚĆ DO WYSTĘPOWANIA PRZED SĄDAMI ADMINISTRACYJNYMI W RAMACH PRAWA POMOCY

............................... Zarząd Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych

(województwo)

lp.imię i nazwisko doradcy podatkowegonr wpisu doradcy podatkowegodata wpływu zgłoszenia