Tryb postępowania adwokatów wyznaczonych z urzędu do oceny zasadności sporządzenia i wniesienia kasacji, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej.

Akty korporacyjne

Adwok.2007.9.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 września 2007 r.

UCHWAŁA Nr 61/2007
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 15 września 2007 r.
w sprawie trybu postępowania adwokatów wyznaczonych z urzędu do oceny zasadności sporządzenia i wniesienia kasacji, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi konstytucyjnej.

Biorąc pod uwagę rozbieżności występujące w praktyce oceniania zasadności sporządzania i wniesienia kasacji, skargi konstytucyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia a nadto bezwzględny obowiązek działania adwokata w interesie reprezentowanego klienta

Naczelna Rada Adwokacka postanawia, co następuje:

1.
Adwokat wyznaczony z urzędu do sporządzenia skargi kasacyjnej lub skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia oraz skargi konstytucyjnej może odmówić jej sporządzenia, jeżeli uzna, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające jej sporządzenie.
2.
Badanie sprawy pod kątem oceny, czy zachodzą przesłanki do sporządzenia skargi powinno nastąpić niezwłocznie.
3.
Odmowa sporządzenia skargi wymaga formy pisemnej opinii doręczonej bez zbędnej zwłoki klientowi i Dziekanowi ORA.
4.
Adwokat obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie Sąd o sporządzeniu opinii i przesłanie jej klientowi i dziekanowi ORA.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

INSTRUKCJA

dot. realizacji ustawy lustracyjnej

1.
Okręgowe rady adwokackie w terminie do 28.03.2007 wyślą imienne wezwania do wszystkich adwokatów i aplikantów adwokackich, urodzonych przed 1 sierpnia 1972 do złożenia "oświadczenia lustracyjnego" wg załączonego wzoru.
2.
W wezwaniu ora poinformują, że obowiązek złożenia oświadczenia musi być wykonany w ciągu miesiąca od daty doręczenia wezwania.
3.
Ora poinformują wezwanego, że niedopełnienie w terminie tego obowiązku powoduje utratę statusu adwokata z mocy samego prawa. Następnego dnia po upływie terminu ora skreśla adwokata z listy adwokatów.
4.
Organami bezpieczeństwa państwa są:

1) resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego;

2) Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego;

3) Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego;

4) jednostki organizacyjne podległe organom, o których mowa w pkt 1-3, a w szczególności jednostki Milicji Obywatelskiej w okresie do dnia 14 grudnia 1954 r.;

5) instytucje centralne Służby Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległe im jednostki terenowe w wojewódzkich, powiatowych i równorzędnych komendach Milicji Obywatelskiej oraz w wojewódzkich, rejonowych i równorzędnych urzędach spraw wewnętrznych;

6) Akademia Spraw Wewnętrznych;

7) Zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza;

8) Zarząd Główny Służby Wewnętrznej jednostek wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz podległe mu komórki;

9) Informacja Wojskowa;

10) Wojskowa Służba Wewnętrzna;

11) Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;

12) inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze, w tym w rodzajach broni oraz w okręgach wojskowych;

13) Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wraz z wojewódzkimi i miejskimi urzędami kontroli prasy, publikacji i widowisk oraz Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk wraz z okręgowymi urzędami;

14) Urząd do Spraw Wyznań oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw wyznań stopnia wojewódzkiego.

5.
W oświadczeniu podaje się okres pracy w tych organach, który zaczyna się od 22.07.1944 r. a kończy 31.07.1990 r. jeżeli oświadczający do tego się przyznaje.
6.
Przez współpracę lub służbę rozumie się świadomą i tajną współpracę z ogniwami operacyjnymi lub śledczymi organów bezpieczeństwa państwa w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji, jak również świadome działanie, którego obowiązek wynikał z ustawy obowiązującej w czasie tego działania w związku z pełnioną funkcją, zajmowanym stanowiskiem, wykonywaną pracą lub pełnioną służbą, jeżeli informacje przekazywane były organom bezpieczeństwa państwa w zamiarze naruszenia wolności i praw człowieka i obywatela. Służbą nie jest pełnienie jej w organach o których mowa w art. 2, której obowiązek wynikał z ustawy obowiązującej w tym czasie.
7.
Ora powinna wezwanie przekazać za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
8.
Po skompletowaniu oświadczeń okręgowa rada adwokacka niezwłocznie przekazuje je właściwemu terenowo oddziałowemu Biuru Lustracyjnemu IPN.
9.
Przekazanie kompletu oświadczeń następuje w formie alfabetycznego, ponumerowanego wykazu i załączonych do niego oświadczeń.
10.
Nie wykonanie ustawowych obowiązków skutkuje powiadomieniem o tym NRA przez organy lustracyjne. NRA jest władna zarządzić zawieszenie członków organów za nie wykonanie obowiązków oraz zlecić przeprowadzenie stosownych wyborów do tych organów, a nadto zlecić wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
11.
Ten sam tryb, odpowiednio, odnosi się do osób ubiegających się o wpis na listę adwokatów lub listę aplikantów adwokackich.

ZAŁĄCZNIK Nr  2