Stosowanie 50% kosztów uzyskania w ramach stosunku pracy.

Akty korporacyjne

KRPUT.2010.1.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 stycznia 2010 r.

UCHWAŁA Nr 6/2008/2012
KONFERENCJA REKTORÓW POLSKICH UCZELNI TECHNICZNYCH
w sprawie stosowania 50% kosztów uzyskania w ramach stosunku pracy

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych stoi na stanowisku wprowadzenia w uczelniach technicznych możliwie jednolitych zasad stosowania 50% kosztów uzyskania w ramach stosunku pracy - zgodnie z załącznikiem.

ZAŁĄCZNIK 

w sprawie stosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy

Senat _________ działając na podstawie art. ______ pkt ____Statutu ____ z dnia ______ r. a także na podstawie art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art.1 ust.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 roku Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) ustala co następuje:
§ 1.
1.
Nauczyciele akademiccy (twórcy) za wykonywanie działalności twórczej w ramach stosunku pracy mają prawo do stosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.
2.
Ustala się, że wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich wynosi dla:
a)
pracowników naukowo-dydaktycznych 90% wynagrodzenia,
b)
pracowników naukowych 80% wynagrodzenia,
c)
pracowników dydaktycznych 80% wynagrodzenia, z wyjątkiem określonych pkt. d i ust. 3,
d)
pracowników dydaktycznych zatrudnionych na stanowiskach starszych wykładowców lub wykładowców w Studium Języków Obcych i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu 30% wynagrodzenia,
e)
dyplomowanych bibliotekarzy oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej 30% wynagrodzenia.
3.
Zakres stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzeń lektorów i instruktorów uzależniony jest od zakresu wykonywanych przez nich prac o charakterze twórczym. Do 30% ich wynagrodzenia może stanowić wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, Rektor może ustalić inny procentowy udział wynagrodzenia z tytułu korzystania przez nauczyciela akademickiego z praw autorskich.
§  2.
1.
Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi (twórcy) za wykonywanie działalności twórczej w ramach stosunku pracy mają prawo do stosowania 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.
2.
Zakres stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzeń pracowników niebędących nauczycielami akademickimi uzależniony jest od zakresu wykonywanych przez nich prac o charakterze twórczym, co powinno wynikać z zakresu czynności (obowiązków) pracownika.
3.
Dla informatyków - programistów do 70% wynagrodzenia może stanowić wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich.
4.
Dla pozostałych pracowników niebędących nauczycielami do 50% wynagrodzenia może stanowić wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich.
§  3.
1.
Za wynagrodzenia, o których mowa w §1 i §2 niniejszej uchwały, uważa się: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i wynagrodzenie za płatny urlop dla celów naukowych oraz płatny urlop naukowy na przygotowanie rozprawy habilitacyjnej lub doktorskiej.
2.
Wynagrodzenie za recenzję rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora, a także za opracowanie oceny dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym poprzedzającym zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, w całości jest objęte 50% stawką kosztów uzyskania przychodu.
3.
Dodatek specjalny, jeżeli przyznany jest w związku z realizacją prac twórczych, w całości może być objęty 50% stawką kosztów uzyskania przychodu.
4.
Zwiększone wynagrodzenie wypłacane na podstawie art.151 ust.8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli wypłacone jest w związku z realizacją prac twórczych, w całości może być objęte 50% stawką kosztów uzyskania przychodu.
§  4.
Nie stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu od wynagrodzeń wypłacanych za okres:

- urlopu wypoczynkowego,

- urlopu dla celów szkoleniowych,

- urlopu dla poratowania zdrowia,

- urlopu macierzyńskiego i wychowawczego,

- zwolnienia lekarskiego,

- opieki nad zdrowym dzieckiem - 2 dni,

- innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy przewidzianej przepisami prawa pracy, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie.

§  5.
1.
Prace wykonywane w ramach stosunku pracy, do których stosowano 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników z praw autorskich należy ewidencjonować i przechowywać w jednostce organizacyjnej.
2.
Ewidencję prac wykonywanych w ramach stosunku pracy, które są przedmiotem prawa autorskiego, w odniesieniu do publikacji prowadzi się w Bibliotece Głównej. Ewidencję pozostałych prac prowadzi się w bibliotece jednostki organizacyjnej i/lub w jednostce zatrudniającej pracownika.
3.
Zobowiązuje się nauczycieli akademickich i pozostałych pracowników korzystających z praw autorskich do archiwizacji utworów powstałych

w wyniku działalności twórczej przez okres 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku), dla potrzeb kontroli podatkowej.

§  6.
Postanowienia niniejszej uchwały stanowią podstawę do ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy bez konieczności zmian zapisów w mianowaniach i umowach o pracę.
§  7.
Szczegółowe zasady ustalania i wyliczania wynagrodzenia pracowników za wykonywanie prac będących przedmiotem praw autorskich określi zarządzenie Rektora _______________.
§  8.
Z dniem 31.12.2009 r. traci moc uchwała Senatu _______________ nr ________ z dnia _____________________ roku.
§  9.
Uchwała obowiązuje od dnia 1.01.2010 r.