Stanowisko zajęte w związku z publikacją prasową zamieszczoną w dniu 25 stycznia 2012r. w dzienniku "Rzeczpospolita" autorstwa Cezarego Gmyza.

Akty korporacyjne

Prok.2012.1.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 stycznia 2012 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
zajęte w związku z publikacją prasową zamieszczoną w dniu 25 stycznia 2012r. w dzienniku "Rzeczpospolita" autorstwa Cezarego Gmyza

Krajowa Rada Prokuratury, po zapoznaniu się z publikacją prasową zamieszczoną w dniu 25 stycznia 2012 roku w dzienniku "Rzeczpospolita" autorstwa Cezarego Gmyza pod tytułem "Prokuratorzy bronią niezależności", stwierdza, że w publikacji tej zawarto nieprawdziwe informacje odnoszące się do przebiegu posiedzenia Rady w dniu 23 stycznia 2012 roku, podjętej uchwały Nr 1/2012 i intencji przyświecających jej przyjęciu.

W artykule autor zawarł fałszywe tezy, iż "Krajowa Rada Prokuratury uznała, że propozycja prezydenta narusza prawo" oraz, że "zignorowała prośbę prezydenta Bronisława Komorowskiego".

Wbrew tym stwierdzeniom, podnieść należy, że podczas posiedzenia Krajowej Rady Prokuratury nie padły, a w podjętej uchwale Nr 1/2012 nie zostały zawarte, żadne sformułowania, które nawet w najmniejszym stopniu sugerowałyby lub dawałyby autorowi publikacji podstawę do wyrażenia takich poglądów.

W związku z tym, Krajowa Rada Prokuratury przypomina, że przedmiotem tego nadzwyczajnego posiedzenia była sprawa wniesiona pod obrady przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 24 pkt 14 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze, dotycząca wyrażenia stanowiska w kwestii oceny "sytuacji w powszechnych i wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury po wydarzeniu zaistniałym w dniu 9 stycznia 2012 roku w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu". Przekaz płynący ze wspomnianej publikacji dziennika "Rzeczpospolita" nie jest więc zgodny z zakresem sprawy wniesionej przez Pana Prezydenta do rozpoznania Krajowej Radzie Prokuratury.

Krajowa Rada Prokuratury, przystępując do wykonania ustawowego obowiązku, przyjęła tę inicjatywę z najwyższą powagą, dążąc do jak najlepszego wypełnienia powierzonego jej zadania, o czym świadczą przebieg dyskusji, czas trwania posiedzenia, a nade wszystko treść podjętej uchwały.

Wniesienie tej sprawy pod obrady Krajowej Rady Prokuratury, ocenione zostało przez jej członków w podjętej uchwale, jako wyraz najwyższej troski Pana Prezydenta o prawidłowe funkcjonowanie prokuratury.

Nieprawdą jest również, że Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury powiedział dziennikowi "Rzeczpospolita", iż "Rada w ogóle nie odnosiła się do propozycji mediacji sformułowanej przez pana prezydenta".

Rada, w pełni uznając niepodważalną rolę mediów w demokratycznym państwie prawnym i obowiązek informowania opinii publicznej o podejmowanych przez prokuratorów i organy prokuratury działaniach, stwierdza, że podanie w dzienniku "Rzeczpospolita" nieprawdziwych informacji stanowi naruszenie zasady rzetelnego przekazu informacji, której dziennikarz winien z najwyższą starannością dochować.