Stanowisko w sprawie trybu powołania Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Akty korporacyjne

Radc.2010.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2010 r.

UCHWAŁA Nr 155A/II/2010
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 15 października 2010 r.
stanowisko w sprawie trybu powołania Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Na podstawie art. 60 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z 2009 r. Nr 216, poz. 1676 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278) oraz § 2 ust. 2 Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34A/II/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 28 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
§  1.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, a Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji. Nadto, Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

W świetle powyższego partie polityczne powinny być wyłączone z procesu wyłaniania kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W opinii Krajowej Rady Radców Prawnych aby, w najlepszy możliwy sposób, dochować wierności zasadzie apolityczności wyboru Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, o kandydaturze na Sędziego Trybunału Konstytucyjnego winny decydować wyłącznie kryteria merytoryczne. Dlatego też celowym byłoby w procesie wyłaniania kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego zasięgnąć opinii środowisk, które są kompetentne takiej oceny dokonać.

Krajowa Rada Radców Prawnych uważa, że jeszcze przed najbliższymi wyborami sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy:

- zasięgnąć opinii środowisk prawniczych, z których wywodzi się kandydat,

- upublicznić odpowiednio wcześnie nazwiska kandydatów - tak, by opinia publiczna i środowiska opiniotwórcze miały czas na podjęcie debaty,

- sformułować i upublicznić szczegółowe kryteria, które powinni spełnić kandydaci na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego,

- wprowadzić zasadę otwartych przesłuchań kandydatów przed sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.