Stanowisko krajowej rady radców prawnych z dnia 16 marca 2019 r.

Akty korporacyjne

Radc.2019.3.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 marca 2019 r.

STANOWISKO
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 16 marca 2019 r.

Na podstawie art. 60 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2115 i 2193) oraz § 2 ust. 2 Regulamin działalności samorządu radców prawnych i jego organów stanowiącego załącznik do stanowiącego załącznik do uchwały Nr 34/VII/2008 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 26 września 2008 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu działalności samorządu radców prawnych i jego organów, uchwala się, co następuje:
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami na temat prowadzonych prac dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości Krajowa Rada Radców Prawnych wyraża przekonanie, że prace takie powinny być realizowane w oparciu o zagwarantowanie zawartych w ustawie zasadniczej dwóch podstawowych zasad wymiaru sprawiedliwości - niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów.

Zmiana ustroju sądów nie może naruszać niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Obie powyższe zasady są fundamentem, na którym opiera się bezpieczeństwo prawne. Stanowią one gwarancję realizacji praw podmiotowych obywateli, a w szczególności prawa do sądu zawartego w art. 6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być poprzedzona nie tylko pogłębioną analizą, ale także możliwie szerokimi konsultacjami społecznymi, również z samorządami zawodów prawniczych, od samego początku tego procesu.

Samorząd radców prawnych wyraża gotowość czynnego udziału w procesie konsultacyjnym.