Sprzeciw wobec sposobu przedstawienia przez kuratorów sądowych z MOZ NSZZ "Solidarność" wizerunku Kuratorskiej Służby Sądowej w Polsce.

Akty korporacyjne

Kurat.2018.9.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 września 2018 r.

UCHWAŁA Nr 1/II/V/2018
KRAJOWEJ RADY KURATORÓW
z 28 września 2018 roku
podjęta na podstawie art. 45 ust. 3 w zw. z art. 46 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2018, poz. 1014) w sprawie sprzeciwu wobec sposobu przedstawienia przez kuratorów sądowych z MOZ NSZZ "Solidarność" wizerunku Kuratorskiej Służby Sądowej w Polsce.

Krajowa Rada Kuratorów z dezaprobatą przyjmuje wypowiedzi kuratorów sądowych- przedstawicieli MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, zaprezentowane 24 września 2018 roku podczas spotkania z Panem Łukaszem Piebiakiem- Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Spotkanie to odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości, a jego przebieg został przez Związek zrelacjonowany w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej fhttp://ps-solidarnosc.org.pl/asystenci-specjalisci-kuratorzy-spotkanie-w-ministerstwie-sprawiedliwosci).

Krajowa Rada Kuratorów stanowczo sprzeciwia się przedstawianiu tak wypaczonego i zafałszowanego obrazu Kuratorskiej Służby Sądowej w Polsce.

Krajowa Rada Kuratorów, jako organ samorządu kuratorów sądowych, poprzez delegatów wyłonionych w demokratycznych wyborach przez wszystkie okręgi sądowe, jest na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy o kuratorach sądowych reprezentantem kuratorów sądowych w Polsce. Dba przy tym o wysokie standardy merytoryczne i etyczne w tej grupie zawodowej.

Tym bardziej niezrozumiałe jest interpretowanie przez przedstawicieli MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa będących jednocześnie kuratorami sądowymi, domniemanych nadużyć i sporów w swoim zakładzie pracy, tj. okręgach gliwickim i szczecińskim, jako sytuacji reprezentatywnej dla całej grupy zawodowej kuratorów sądowych. W ocenie Krajowej Rady Kuratorów brak jest uzasadnienia dla takiej diagnozy, szczególnie w kontekście kontroli dotyczącej kuratorów sądowych, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, której wyniki przedstawione zostały w niedawno opublikowanym raporcie.

Niepokoi również, że kuratorzy sadowi z MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa interpretują rozszerzająco swoje uprawnienia do reprezentowania wszystkich przedstawicieli tej grupy zawodowej, niezależnie od ich przynależności związkowej i niezależnie od okręgu sądowego, w którym posiadają zatrudnienie.

Zauważyć przy tym należy, że w świetle uchwały Nr 1/2017 Okręgowego Zgromadzenia Kuratorów Okręgu gliwickiego z dnia 2 października 2017 roku, przesłanej do wiadomości Krajowej Rady Kuratorów, pojawiają się uzasadnione wątpliwości nawet w zakresie ich umocowania do reprezentowania wszystkich kuratorów okręgu gliwickiego.

Art. 7 ustawy o związkach zawodowych stanowi jedynie, że w zakresie praw i interesów zbiorowych, związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej jak również jedynie, że w sprawach indywidualnych stosunków pracy związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków. MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, jak każdy związek zawodowy, może podjąć się wobec pracodawcy pracownika niezrzeszonego w związku obrony jego praw i interesów, wyłącznie na jego wniosek. Żądanie kontroli działalności wszystkich kuratorów okręgowych jest przekroczeniem uprawnień związku zawodowego.

Krajowa Rada Kuratorów stoi na stanowisku, że spotkanie jej przedstawicieli z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości umożliwiłoby przedstawienie problemów i rzeczywistego obrazu służby kuratorskiej w Polsce.