Sposób wykorzystania dotacji podmiotowych.

Akty korporacyjne

KRASP.2019.12.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 grudnia 2019 r.

STANOWISKO
PREZYDIUM KRASP
z dnia 5 grudnia 2019 r.
w sprawie sposobu wykorzystania dotacji podmiotowych

W związku z pojawiającymi się różnymi interpretacjami dotyczącymi sposobu wykorzystania i rozliczania dotacji przyznawanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie art. 369 ust. 1 w związku z art. 371 ust. 2, przeznaczonych na utrzymanie aparatury naukowobadawczej lub stanowiska badawczego, unikatowego w skali kraju oraz utrzymanie specjalistycznej infrastruktury informatycznej, Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zajmuje następujące stanowisko.

Zgodnie z przepisami art. 371 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w formie dotacji podmiotowej przyznaje uczelniom publicznym między innymi środki przeznaczone na utrzymanie unikatowej w skali kraju aparatury naukowobadawczej lub stanowiska badawczego oraz utrzymanie specjalistycznej infrastruktury informatycznej.

Rozliczenie dotacji podmiotowej nastąpi zgodnie z trybem i kryteriami określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 kwietnia 2019 roku w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania środków finansowych na utrzymanie aparatury naukowobadawczej, stanowiska badawczego oraz specjalnej infrastruktury informatycznej oraz oceny raportu z ich wykorzystania (Dz.LJ. z 2019 r. poz. 893).

W zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu do gospodarowania środkami stosują się zasady określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz.LI. z 2019 roku poz. 869), zwłaszcza art. 131. Istotą dotacji podmiotowych jest to, że stanowią one formę wsparcia dotowanej jednostki w celu realizacji powierzonych zadań. Dzięki temu może ona pokrywać swoje bieżące wydatki, z wyłączeniem działalności o charakterze inwestycyjnym, w tym zakupu środków trwałych. Dotacja ta przyznawana jest na określony w decyzji czas, z wyznaczeniem limitu wydatków w poszczególnych latach.

Prezydium uważa, że z otrzymanych dotacji można finansować wszystkie wydatki bieżące poniesione w danym okresie rocznym wskazanym w decyzji, z uwzględnieniem podmiotu i celu, jaki został objęty dofinansowaniem. Przy możliwości pokrywania wydatków nie ma znaczenia data wydania decyzji, ponieważ zadania objęte dotacjami, o których mowa, mają charakter ciągły.

Prezydium przypomina, że do końca 2018 roku podstawą finansowania uczelni publicznych była dotacja podmiotowa. Uczelnie otrzymywały na przełomie I i II kwartału pisma z decyzjami o przyznaniu dotacji i jej wysokości, co określało środki, jakimi mogą dysponować w danym roku. W ramach przyznanych w ten sposób środków pokrywane były wydatki ponoszone od początku do końca roku.

Ze względu na to, iż od 2018 roku przepisy ustawy o finansach publicznych w tym zakresie nie uległy zmianie, analogiczne zasady wydatkowania powinny dotyczyć środków przyznawanych obecnie w formie dotacji podmiotowych na finansowanie wydatków związanych z utrzymaniem aparatury naukowobadawczej lub stanowisk badawczych unikatowych w skali kraju oraz utrzymanie specjalnej infrastruktury informatycznej. Powinno być zatem możliwe wykorzystanie środków z uzyskanej dotacji podmiotowej na pokrywanie kosztów poniesionych w roku wskazanym w decyzji o przyznaniu dotacji, niezależnie od daty wydania decyzji w tej sprawie.