Skierowanie wniosku do Ministra Zdrowia w sprawie pilnego rozwiązania problemu kształcenia na VI roku dla studentów kierunku lekarskiego i V roku dla kierunku lekarsko - dentystycznego w uczelniach medycznych.

Akty korporacyjne

KAAUM.2015.3.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 50/2015
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 27 marca 2015 r.
w przedmiocie skierowania wniosku do Ministra Zdrowia w sprawie pilnego rozwiązania problemu kształcenia na VI roku dla studentów kierunku lekarskiego i V roku dla kierunku lekarsko - dentystycznego w uczelniach medycznych.

Na podstawie § 2 Statutu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i § 6 ust. 1 Regulaminu Działania KRAUM na kadencję 2012 - 2016, załącznik nr 1 do Uchwały KRAUM Nr 1/2012, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych,
wnioskuje:

O pilne zajęcie stanowiska w sprawie zagrożenia finansowego dla uczelni medycznych jakie wynika z następstw wprowadzenia kształcenia klinicznego na VI roku kierunku lekarskiego i V roku kierunku lekarsko - dentystycznego.

Pierwsi studenci zmienionego zgodnie ze standardami kształcenia kierunku lekarskiego ukończą naukę w uczelni w roku akademickim 2016/2017 dla kierunku lekarsko-dentystycznego oraz 2017/2018 dla kierunku lekarskiego. Do tej pory środki na prowadzenie stażu podyplomowego otrzymywały szpitale, teraz kiedy ciężar kształcenia klinicznego został przerzucony na uczelnie medyczne, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi, fakt ten został pominięty przez Ministerstwo Zdrowia.

Brak zabezpieczonych środków na realizację kształcenia na VI roku kierunku lekarskiego i V roku kierunku lekarsko - dentystycznego może stanowić zagrożenie dla realizacji wymaganych standardów kształcenia, w związku z niewystarczającą liczbą kadry dydaktycznej oraz prowadzeniem zajęć na zewnętrznej bazie dydaktycznej.

Aby utrzymać możliwość kształcenia praktycznego na ostatnim roku studiów z zachowaniem odpowiedniego standardu świadczonych usług edukacyjnych oraz uzyskanie efektów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9.05.2012 w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko- dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6.08.2012 roku w sprawie ramowego programu zajęć praktycznych oraz sposobu ich odbywania, dokumentowania i zaliczenia, liczebność grypy studenckiej na ostatnim roku nie powinna być większa niż 3 osoby. Powoduje to zwiększenie tzw. liczby grupogodzin zależnych od liczby grup studenckich oraz całkowitej liczby godzin opisanej w standardzie dla ostatniego roku studiów.

Obecnie zajęcia odbywają się w grupach od 4 do 6 osób w zależności od uczelni, wykonują je przede wszystkim adiunkci lub starsi wykładowcy bowiem są to osoby posiadające specjalizację medyczną. Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą przewidywane koszty wzrostu kształcenia dla ostatniego roku w poszczególnych uczelniach przy założeniu wykonania pełnego pensum dydaktycznego plus ustawowych nadgodzin.

1.
Dla kierunku lekarskiego

grafika

2.
Dla kierunku lekarsko - dentystycznego

grafika

Jednak brak dofinansowania ze strony Ministerstwa Zdrowia wymusi na uczelniach zwiększenie liczebności grup studentów, co znacząco odbije się na jakości kształcenia studentów, przyszłych lekarzy.

Ponadto zwiększone obciążenie dydaktyczne spowoduje wzrost kosztów dydaktyki na bazie szpitalnej uniwersytetu lub bazie obcej. Zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami uwzględniającymi koszt pobytu studentów w jednostkach klinicznych (obejmujący koszt energii, ogrzewania, sprzątania, mediów, ochrony) w przypadku szpitala klinicznego w Gdańsku wynosi 11.9 zł na studenta na każdy dzień pobytu w szpitalu.

grafika

Tabela przedstawia koszty wyliczone dla poszczególnych uczelni przy uwzględnieniu przewidywanej liczby studentów na roku VI kierunku lekarskiego (liczba studentów w kolumnie 2) i założeniu pobytu studenta przez 150 dni w roku akademickim.

Przyjmując tą stawkę powyższa tabela przedstawia koszt jaki należałoby zapłacić szpitalowi lub szpitalom za dydaktykę prowadzoną na ich terenie, aby nie zmuszać dyrektorów szpitali do ponoszenia z tytułu prowadzonych zajęć dydaktycznych strat Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że pomimo wielokrotnych próśb do Ministerstwa Zdrowia o opracowanie algorytmu obliczania kosztów szpitala tak aby można było we właściwy sposób oszacować realne koszty dydaktyki klinicznej do chwili obecnej Ministerstwo nie podjęło prac w tym zagadnieniu pomimo wielokrotnego akcesu Rektorów i przedstawianiu kandydatów którzy mogą wspomóc Ministerstwo w opracowaniu takich zasad.

Ponadto, razem ze studentami kończącymi naukę w 2018 r.. otrzyma również dyplomy rocznik, który studiuje według "starych" zasad. To znaczy, że na rynku pracy w 2018 r. znajdzie się ponad 6 tysięcy absolwentów kierunku lekarskiego a w roku 2017 - ponad 2000 absolwentów kierunku lekarsko-dentystycznego. Zdecydowana większość będzie się starać o miejsca rezydenckie, nie mamy jednak informacji czy liczba miejsc rezydenckich zostanie powiększona, a Ministerstwo Zdrowia pozwoli młodym lekarzom zrobić specjalizacje.

Rektorzy KRAUM wzywają Ministerstwo Zdrowia do zapewnienia środków finansowych na zatrudnienie dodatkowej kadry dydaktycznej dla ostatniego roku studiów oraz zabezpieczenia kosztów jakie ponoszą szpitale kliniczne oraz inne podmioty lecznicze uczestniczące w procesie kształcenia praktycznego lub jednoznacznego zajęcia stanowiska przez Ministerstwo Zdrowia co do liczebności grup na ostatnim roku studiów.

§  2. 
Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.