Skierowanie wniosku do Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podwyższenia wartości punktu rozliczeniowego w celu wzmocnienia rentowności medycyny akademickiej.

Akty korporacyjne

KAAUM.2015.10.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 października 2015 r.

UCHWAŁA 61/2015
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 13 października 2015 r.
w przedmiocie skierowania wniosku do Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podwyższenia wartości punktu rozliczeniowego w celu wzmocnienia rentowności medycyny akademickiej.

Na podstawie § 1 ust 2 Regulaminu Finansowania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych z dnia 08.10.2012r. na kadencję 2012 - 2016, Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
wnioskuje o;
§  1.
W związku z przekazaniem do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów (OWU), proponujemy dodatkową zmianę w zakresie definicji i określenia współczynników korygujących.

W obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r.(w § 1 pkt 16 wprowadzono następującą definicję współczynników korygujących:

16) współczynnikach korygujących - rozumie się przez co współczynniki ustalone przez Prezesa Funduszu, określające wysokość mnożników dla poszczególnych:

a) grup świadczeniobiorców albo

b) świadczeń, albo

c) grup osób wykonujących dany zawód medyczny

– za pomocą których jest wyliczana wysokość zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy. Natomiast jak wynika z § 16 ust. 2 załącznika do OWU, wprowadzenie współczynników korygujących ma na celu w szczególności polepszenie jakości i zwiększenie dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych. W związku z powyższym, naszym zdaniem, wprowadzone rozwiązania w zakresie wskazania stanów faktycznych, w których mogą być wprowadzane ww. współczynniki, pomijają możliwość ich stosowania również dla określonych grup świadczeniodawców, w szczególności tych uznawanych za funkcjonujące na 3. poziomie referencyjnym (np. podmioty lecznicze utworzone lub prowadzone przez uczelnię medyczną, o których mowa w art. 89 ustawy o działalności leczniczej), których działalność w sposób istotny wpływa na polepszenie jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych.

W związku z powyższym proponujemy następującą definicję współczynników korygujących:

16) współczynnikach korygujących - rozumie się przez lo współczynniki ustalone przez Prezesa Funduszu, określające wysokość mnożników dla poszczególnych:

a) grup świadczeniobiorców albo

b) świadczeń, albo

c) grup świadczeniodawców spełniających wymagania określone dla trzeciego poziomu referencyjnego albo

d) grup osób wykonujących dany zawód medyczny

– za pomocą których jest wyliczana wysokość zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy.

Wprowadzenie współczynnika korygującego wychodzi naprzeciw postulatom środowiska akademickiego postulującemu od dawna konieczność zwiększenia finansowania szpitali klinicznych podległych Uczelniom Medycznym w związku z prowadzoną działalnością usługową na najwyższym poziomie referencyjności, a tym samym generującą wyższe koszty jej wykonania. Działania te powiązane są z nauczaniem przeddyplomowym jak i podyplomowym niezbędnym dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, kadr medycznych oraz wprowadzaniu innowacyjnych technologii medycznych.

§  2.
Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu KRAUM.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.