Skierowanie wniosku do Ministra Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie zagrożenia finansowego dla uczelni medycznych jakie wynika z następstwa wprowadzenia kształcenia klinicznego na VI roku kierunku lekarskiego.

Akty korporacyjne

KAAUM.2014.3.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 marca 2014 r.

UCHWALA Nr 34/2014
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 21 marca 2014 r.
w przedmiocie skierowania wniosku do Ministra Zdrowia o zajecie stanowiska w sprawie zagrożenia finansowego dla uczelni medycznych jakie wynika z następstwa wprowadzenia kształcenia klinicznego na VI roku kierunku lekarskiego.

Zgodnie z § 2 pkt. 1 i 2. § 6 ust. 1 Regulaminu działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych na kadencję 2012-2016, załącznik nr 1 do Uchwały Nr. 1/2012 KRAUM, z dnia 8 października 2012r.
konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

wnioskuje:

§  1.
O pilne zajęcie stanowiska w sprawie zagrożenia finansowego dla uczelni medycznych jakie wynika z następstwa wprowadzenia kształcenia klinicznego na VI roku kierunku lekarskiego. Zgodnie z podpisanym rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia między kierunkowe oraz makrokierunki i rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2012r. w sprawie ramowego program zajęć praktycznych oraz sposobu ich odbywania, dokumentowania i zaliczania, liczebność grup studenckich na roku 6 nie może być większa niż 3 osoby. Powyższe, przy średnio 300 studentach na roku powoduje wzrost liczby grupo-godzin do wartości 90000 godzin dydaktycznych na roku 6. przy założeniu 256 godzin dydaktycznych daje konieczność wydelegowania 350 etatów do zabezpieczenia wraz z ustawowymi nadgodzinami. W chwili obecnej przy założeniu, że zajęcia odbywają się w grupach 4-6 osób w zależności od uczelni medycznej, daje to wzrost o 36 000 godzin czyli 140 etatów. Przy założeniu kosztów etatu adiunkta na 80 972.52 zł w 2015r.. daje to średnio kwotę blisko 11 616 292.8 zł. więcej za kształcenie na 6 roku dla każdej uczelni medycznej. Pozostawienie obecnej liczebności grup. o ile zostanie zmienione rozporządzenie Ministra Zdrowia, spowodować może obniżenie jakości kształcenia, a tym samym nieprzygotowanie absolwentów do rozpoczęcia pracy bezpośrednio po skończeniu studiów. Uczelnie medyczne staną nic tylko przed przymusem zatrudnienia dodatkowych pracowników, ale także prowadzenia zajęć na bazie dydaktycznej zewnętrznej ze względu na konieczność rozlokowania średnio 100 grup studenckich na roku 6.

Rektorzy obawiają się. że niewystarczająca kadra dydaktyczna oraz brak właściwej bazy klinicznej stanowią zagrożenie dla realizacji wymaganych standardów nauczania.

W tej sytuacji Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni mając na względzie właściwy standard świadczonych usług edukacyjnych, kieruje apel do Pana Ministra o rozważenie powyższych uwag i podjęcie stosownych działań celem zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych dla prowadzenia 6 roku od roku akademickiego 2017/2018.

§  2.
Wykonanie Uchwały powierza Przewodniczącemu KRAUM.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.