Rządowy projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (druk nr 709).

Akty korporacyjne

Sędz.2016.9.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 września 2016 r.

OPINIA
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 września 2016 r.
w przedmiocie rządowego projektu ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (druk nr 709)

Rządowy projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (druk nr 709) wpłynął do Biura Krajowej Rady Sądownictwa wraz z pismem Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu w dniu z dnia 14 lipca 2016 r.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywaniu zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Mając powyższe na uwadze Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że tryb procedowania niniejszej ustawy przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pozbawił Radę realnej możliwości wydania opinii w jej przedmiocie. Krajowa Rada Sądownictwa będąc organem kolegialnym obraduje na cyklicznych posiedzeniach plenarnych i nie ma możliwości przedstawienia opinii w przedmiocie aktu prawnego, gdy termin do zajęcia stanowiska jest zbyt krótki. Tak stało się w sprawie niniejszej i dlatego Rada nie zajmuje odnośnie do projektu stanowiska.