Rządowy projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.

Akty korporacyjne

Adwok.2009.4.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 kwietnia 2009 r.

UCHWAŁA Nr 37/2009
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 4 kwietnia 2009 r.
dotycząca rządowego projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych

I.
Naczelna Rada Adwokacka uznaje, że opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych jest jedynie pozornym krokiem ku większej otwartości zawodów prawniczych. Jest to w istocie kolejny krok na drodze do ich upaństwowienia.

Równocześnie z pracami nad tym projektem weszła w życie fundamentalna dla samorządu adwokackiego zmiana, obniżająca standardy wykonywania profesji adwokata. Obowiązująca od 25 marca 2009 roku ustawa zmieniająca Prawo o adwokaturze eliminuje część ustną egzaminu zawodowego i zawodowe praktyki aplikantów adwokackich w sądach i prokuraturach.

Z tego powodu Naczelna Rada Adwokacka - nie uchylając się od dyskusji na temat projektu o państwowych egzaminach prawniczych i przedkładając szeroko analizujące jego zakres opinie prawne - pozostawia wybór dalszych rozwiązań na tej drodze Ministrowi Sprawiedliwości, oczekując przyjęcia przez rząd pełnej odpowiedzialności za skutki przeprowadzanych reform - w tym tych, które wywołają pogorszenie jakości świadczenia pomocy prawnej w Polsce.

II.
Oceniamy pozytywnie ideę wspólnego egzaminu konkursowego na aplikacje prawnicze. Dostrzegamy też absolutną konieczność dokonania prawnego odróżnienia zakresu pojęć świadczenia pomocy prawnej przez adwokatów i radców prawnych od świadczenia usług prawniczych przez tzw. doradców prawnych - zgodnie z postanowieniami zawartymi w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.
III.
Zauważając brak zainteresowania przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości przyjmowaniem argumentacji samorządów prawniczych oraz tendencję do powtarzania tych samych błędów w projektowanych przepisach prawnych, a także brak jakiejkolwiek aktywności w poszukiwaniu kompromisowych rozwiązań, Naczelna Rada Adwokacka - deklarując otwartość na dalszą debatę o modelu zawodów prawniczych - tym razem oczekuje inicjatywy w tym zakresie ze strony Ministra Sprawiedliwości.