Regulamin wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego.

Akty korporacyjne

Prok.2015.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 175/2015
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 27 kwietnia 2015 roku
w sprawie regulaminu wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego

Mając na uwadze uprawnienie Krajowej Rady Prokuratury wynikające z art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze (Dz. U. z 2011 r. Nr 270, poz. 1599 z późn. zm.) Krajowa Rada Prokuratury:
1.
uchwala regulamin wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały;
2.
ustala, że niniejsza uchwała wchodzi w życie z dniem 29 kwietnia 2015 r.;
3.
ustala, że niniejsza uchwała zostanie ogłoszona w dniu 29 kwietnia 2015 r. na stronie internetowej Krajowej Rady Prokuratury (www.krp.gov.pl).

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego

§  1.
1.
Zgłoszenie w procedurze wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego należy złożyć do Krajowej Rady Prokuratury na piśmie, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 11 września 2015 r.
2.
O zachowaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia do Krajowej Rady Prokuratury.
§  2.
1.
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, adres do korespondencji, miejsce pracy i pełnioną funkcję.
2.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
1)
list motywacyjny zawierający koncepcje miejsca i roli prokuratury w systemie organów państwowych, sposobu kierowania prokuraturą i zasad współpracy z innymi organami państwa, Krajową Radą Prokuratury, organami samorządu prokuratorskiego, organizacjami i stowarzyszeniami zawodowymi w prokuraturze;
2)
życiorys;
3)
dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w art. 10a ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1985r. o prokuraturze (Dz. U z 201 lr. Nr 270, poz. 1599 z późn. zm.);
4)
oświadczenie o wyrażaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów procedury wyłaniania kandydatów.
3.
Do zgłoszenia można dołączyć:
1)
posiadane opinie służbowe lub zawodowe;
2)
listy rekomendujące;
3)
inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy;
4)
adres poczty elektronicznej i numer telefonu.
§  3.
1.
Zgłoszenie wraz z dokumentami określonymi w § 2, należy złożyć bezpośrednio w sekretariacie Krajowej Rady Prokuratury w Warszawie przy ul. Krasińskiego 65 w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Zgłoszenie na stanowisko Prokuratora Generalnego".
2.
Sekretariat Krajowej Rady Prokuratury prowadzi rejestr złożonych zgłoszeń i wydaje poświadczenie złożenia dokumentów.
§  4.
Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury zarządza pozostawienie zgłoszenia bez rozpoznania jeżeli zostało złożone po terminie określonym w § 1, nie zawiera informacji o jakich mowa w § 2 ust. 1 albo nie załączono do niego dokumentów wymaganych w § 2 ust. 2 pkt 1-4.
§  5.
1.
Na zarządzenie o pozostawieniu zgłoszenia bez rozpoznania zainteresowanemu przysługuje zażalenie, w terminie 7 dni od jego doręczenia.
2.
W przedmiocie pozostawienia zgłoszenia bez rozpoznania rozstrzyga Krajowa Rada Prokuratury, w terminie 7 dni od daty wpłynięcia zażalenia.
§  6.
1.
W przypadku przyjęcia zgłoszenia do rozpoznania przez Radę, Przewodniczący zarządza nadanie mu dalszego biegu oraz zwraca się o niezwłoczne nadesłanie akt osobowych uczestnika, którego sprawa dotyczy.
2.
Po otrzymaniu akt osobowych Przewodniczący Rady sprawdza czy uczestnik postępowania spełnia kryteria ustawowe i w wypadku ich niespełnienia zarządza pozostawienie zgłoszenia bez dalszego biegu.
3.
Przepis § 5 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Po sprawdzeniu akt osobowych wszystkich uczestników postępowania, Przewodniczący zarządza opublikowanie na stronie internetowej Krajowej Rady Prokuratury w porządku alfabetycznym listy osób uczestniczących w procedurze wyboru kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego.
§  7.
Do uczestników postępowania stosuje się przepisy § 18 i § 19 w zw. z § 17 pkt 1 regulaminu Krajowej Rady Prokuratury, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 2/2010 Krajowej Rady Prokuratury z dnia 5 października 2010 roku z późn. zm.
§  8.
Przewodniczący Rady wyznacza spośród członków Rady referentów, którzy na podstawie otrzymanych dokumentów przedstawią na posiedzeniu plenarnym Rady informacje dotyczące poszczególnych uczestników postępowania.
§  9.
1.
Wybór kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego nastąpi na posiedzeniu plenarnym Krajowej Rady Prokuratury, które odbędzie się w dniach od 12 do 16 października 2015 roku.
2.
Posiedzenie będzie jawne w części obejmującej prezentację uczestników postępowania, ich wysłuchanie, pytania członków Rady oraz ogłoszenie przez Przewodniczącego Rady uchwały o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego.
3.
Z przebiegu posiedzenia plenarnego sporządza się protokół a przepis § 16 ust. 1 regulaminu Krajowej Rady Prokuratury stosuje się odpowiednio
§  10.
Wstęp na posiedzenie plenarne Krajowej Rady Prokuratury będzie możliwy dla publiczności za okazaniem kart wstępu wydawanych w dniach od 5 do 9 października 2015 roku przez sekretariat Krajowej Rady Prokuratury według kolejności zgłoszeń przesyłanych pocztą, telefonicznie lub na adres e-mail Krajowej Rady Prokuratury.
§  11.
1.
W toku posiedzenia wyznaczeni wcześniej członkowie Rady przekażą - w czasie nie dłuższym niż 10 minut - informacje o uczestnikach postępowania wynikające ze zgłoszenia, załączonych do niego dokumentów oraz akt osobowych.
2.
Uczestnik postępowania - w czasie nie dłuższym niż 20 minut - dokona autoprezentacji i przedstawi motywy ubiegania się o stanowisko Prokuratora Generalnego.
3.
Po wysłuchaniu uczestnika postępowania każdy z członków Rady może zadawać pytania w czasie nie dłuższym niż 2 minuty a uczestnik postępowania może udzielić na nie odpowiedzi w czasie nie dłuższym niż 5 minut.
§  12.
1.
Wybór kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego następuje po zakończeniu wysłuchań, w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, w obecności więcej niż połowy ustawowej liczby członków Rady w sposób określony w § 13 ust. 7-10 i w § 25 ust. 4 regulaminu Krajowej Rady Prokuratury, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 2/2010 Krajowej Rady Prokuratury z dnia 5 października 2010 roku z późn. zm.
2.
Członkowie Rady dokonają wyboru oddając głos za, przeciw albo wstrzymując się od głosu, głosując na kartach opatrzonych pieczęcią Krajowej Rady Prokuratury, zawierających imiona i nazwiska wszystkich uczestników postępowania ułożone w porządku alfabetycznym.
3.
Każdemu z członków Rady przysługuje tylko jeden głos za, na jednego uczestnika postępowania w danym głosowaniu.
4.
Protokół komisji przeprowadzającej głosowanie wraz z kartami do głosowania stanowi załącznik do protokołu posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Prokuratury.
§  13.
Po zakończeniu głosowania oraz podaniu jego wyników Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury zarządza kolejne głosowanie albo ogłasza uchwałę o zgłoszeniu kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego i zarządza jej niezwłoczne doręczenie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.