Regulamin wizytacji kancelarii komorniczych.

Akty korporacyjne

Komor.2008.5.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 maja 2008 r.

UCHWAŁA Nr 475/III
KRAJOWEJ RADY KOMORNICZEJ
z dnia 11 maja 2008 r.

Na podstawie uchwały nr 5 z dnia 17 kwietnia 2002 r. III Krajowego Zjazdu Komorników w związku z art. 65 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 ze zm.) Krajowa Rada Komornicza postanawia:
§  1.
Przyjąć Regulamin wizytacji kancelarii komorniczych stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Regulamin wizytacji kancelarii komorniczych

Na podstawie uchwały nr 5 z dnia 17 kwietnia 2002 r. III Krajowego Zjazdu Komorników w związku z art. 65 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, zwanej dalej ustawą (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 ze zm.) Krajowa Rada Komornicza ustala zasady przeprowadzenia wizytacji kancelarii komorniczych.
§ 1.
1.
Czynności wizytacyjno-nadzorcze wykonują wizytatorzy wyznaczeni przez Krajową Radę Komorniczą stosownie do art. 65 ust. 2 ustawy, na wniosek rady izby komorniczej.
2.
Na wizytatora KRK może powołać komornika, który dotychczasową pracą gwarantuje należyte przeprowadzenie czynności wizytacyjnych.
3.
Wizytatorami nie mogą zostać wyznaczeni komornicy sądowi, którzy:
1)
pełnią obowiązki komornika krócej niż pięć lat;
2)
pełnią obowiązki prezesa lub wiceprezesa Krajowej Rady Komorniczej;
3)
pełnią obowiązki przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady izby komorniczej lub przewodniczących komisji rewizyjnych;
4)
są członkami Komisji Dyscyplinarnej;
5)
zostali prawomocnie ukarani karą dyscyplinarną określoną w art. 72 ust. 1 pkt 1-3.
4.
Komornik wizytator może zostać odwołany na własną prośbę lub z innych przyczyn na wniosek Rady Izby Komorniczej. Uchwałę o odwołaniu podejmuje KRK.
§  2.
Komornicy - wizytatorzy mają prawo wglądu w czynności wizytowanych komorników, mogą żądać wyjaśnień oraz w razie stwierdzenia uchybień wystąpić do sądu o wydanie zarządzenia w trybie art. 759 § 2 kpc (art. 65 ust. 4 ustawy).
§  3.
Analiza protokołów powizytacyjnych i zgłaszanych problemów przez wizytatorów w czasie ich szkolenia powinna być uwzględniona w tematyce obowiązkowego szkolenia komorników sądowych i wizytatorów.
§  4.
Szkolenia wizytatorów Krajowa Rada Komornicza organizuje co najmniej raz w roku.
§  5.
Rada izby komorniczej może zlecić wizytatorowi lub wizytatorom formalne sprawowanie nadzoru nad przekazaniem kancelarii komorniczej następcy lub zastępcy.
§  5a.
Ilekroć w dalszych przepisach mowa jest o "wizytowanym" rozumie się przez to komornika, odwołanego komornika lub zastępcę komornika.
§  6.
1.
Wizytator dokonuje wizytacji w wyznaczonej kancelarii na pisemne zlecenie właściwej rady izby komorniczej (art. 93 ust. 1 pkt 5 ustawy) w obecności wizytowanego. Odpis zlecenia wizytator doręcza wizytowanemu przed rozpoczęciem wizytacji.
2.
KRK w wyjątkowych wypadkach może zlecić komornikowi wizytatorowi lub komornikom wizytatorom przeprowadzenie wizytacji w dowolnej kancelarii poza izbą, w której jest powołany. (art. 65 w związku z art. 85 ust. 1.18 ustawy)
3.
Zlecenie wymienione w ustępie 1 i 2 wystawiane jest na podstawie uprzednio podjętej uchwały właściwej rady izby lub KRK.
§  7.
Wizytator ustala stan faktyczny na podstawie dokumentów kancelarii, urządzeń ewidencyjnych, akt egzekucyjnych oraz wyjaśnień wizytowanego.
§  8.
Ramowy program wizytacji obejmuje:
1)
system finansowo-księgowy;
2)
system urządzeń ewidencyjnych i biurowych kancelarii;
3)
przestrzeganie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji;
4)
prawidłowość dokonywania czynności egzekucyjnych i innych czynności,
5)
kontrolę wykonania poleceń powizytacyjnych.
§  9.
W zakresie badania systemu finansowo-księgowego wizytator jest zobowiązany uwzględnić w szczególności:
1)
prawidłowość udokumentowania operacji kasowych z uwzględnieniem wpływów pieniężnych kancelarii z tytułu wpłat gotówkowych i obrotu bezgotówkowego;
2)
zgodność podsumowania księgi pieniężnej;
3)
terminowość przesyłania środków pieniężnych uczestnikom postępowania;
4)
ustalenie stanu kasy z uwzględnieniem zobowiązań finansowych komornika z posiadanymi środkami finansowymi.
§  10.
W zakresie kontroli przestrzegania ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz przestrzegania innych przepisów prawa sprawdzeniem należy objąć:
1)
prawidłowość wyposażenia kancelarii komorniczej i jej dostosowanie do prowadzenia działalności egzekucyjnej, odpowiedniego do godności urzędu i posiadanych środków, również pod kątem stanu zatrudnienia,
2)
wypełnienie obowiązku zatrudniania asesorów i aplikantów komorniczych,
3)
prawidłowość posługiwania się pieczęcią,
4)
posiadanie ważnego identyfikatora wydanego przez Krajową Radę Komorniczą,
5)
prawidłowość używanych tablic urzędowych i informacyjnych w kancelarii komorniczej,
6)
prawidłowość ustalenia dni i godzin przyjmowania interesantów oraz prawidłowość ich dostosowania do miejscowych warunków,
7)
ważność obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej;
8)
prawidłowość i terminowość odprowadzenia składek na potrzeby samorządu;
9)
kulturę pracy, w tym przestrzeganie wyznaczonych terminów czynności i przyjmowania interesantów,
10)
przestrzeganie zasad przyjmowania spraw z wyboru (art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji),
11)
prawidłowość archiwizowania akt spraw zakończonych i zbędnych urządzeń ewidencyjnych.
§  11.
Wizytujący sprawdza wykonanie poleceń powizytacyjnych.
§  12.
Protokół z przeprowadzonej wizytacji sporządza się według wzoru załącznik nr 1, w czterech egzemplarzach. Jeden doręcza się wizytowanemu, pozostałe egzemplarze wraz z projektem poleceń powizytacyjnych wizytator doręcza przewodniczącemu rady izby wizytowanego komornika. Jeżeli wizytowany komornik jest nieobecny lub odmawia jego podpisania to protokół wysyła się listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres kancelarii.
§  13.
1.
Nadzór nad wizytacjami sprawuje KRK.
2.
Wizytowanemu przysługuje prawo odwołania się na piśmie od poleceń powizytacyjnych oraz ustaleń zawartych w protokole wizytacji do Krajowej Rady Komorniczej w ciągu 14 dni od doręczenia poleceń powizytacyjnych.
§  14.
1.
Do czynności sprawdzających zarzuty zawarte w odwołaniu KRK wyznacza wizytatora lub wizytatorów z dowolnie ustalonej przez siebie izby komorniczej. Do czynności sprawdzających może być powołany również członek KRK.
2.
Rozpatrzenie odwołania wraz z protokołem sprawdzającym KRK załatwia ostatecznie w terminie 6 miesięcy od daty złożenia odwołania.
3.
Uchwały KRK podjęte w sprawie odwołań nie podlegają zaskarżeniu.
§  15.
1.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 11 maja 2008 roku.
2.
Przepisy niniejszego regulaminu stosuje się do wizytacji rozpoczętych po dniu 11 maja 2008 roku.
3.
Wizytacje rozpoczęte przed wejściem w życie niniejszego regulaminu prowadzi się według przepisów dotychczasowych.

Załącznik  Nr 1

Wzór protokołu wizytacji

PROTOKÓŁ

(wzór)

z przeprowadzonej wizytacji w kancelarii Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w

..........................................................

w dniach od ...................... do ......................

na polecenie Rady Izby Komorniczej w ............................. z dnia ................. nr ................

przez wizytatora ............................................... działającego stosownie do regulaminu wizytacji komorników sądowych.

Wizytację przeprowadzono w kancelarii Komornika przy Sądzie Rejonowym w ................................................... przy ul. .............................

Wizytację zgodnie z zakresem określonym w zleceniu wizytacji oraz regulaminie wizytacji kancelarii komorniczych objęto:

I. Dostęp stron do komornika sądowego i postępowania egzekucyjnego.

1. Kancelaria: usytuowanie, oznaczenie, wyposażenie.

2. Zabezpieczenie osobowe kancelarii zapewniające sprawną obsługę postępowania egzekucyjnego.

II. Czynności egzekucyjne komornika sądowego.

1. Akta

2. System finansowo-księgowy

3. Obrót gotówkowy i bezgotówkowy

4. Sposób zabezpieczania dokumentów finansowych i środków płatniczych stron.

5. Ustawowe ubezpieczenia.

6. System urządzeń ewidencyjnych i biurowych.

III. Wizytacją objęto okres od .................. do ......................

Komornik Sądowy ........................................ pełni obowiązki Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w ................................. od .......................... Komornikiem sądowym jest od ................................

Kancelaria komornicza składa się z ........ pomieszczeń o łącznej powierzchni ............. m2, mieści się w budynku .................................. administrowanym przez .................................... Kancelaria Komornika ..................................... wyposażona jest w sprzęt biurowy i meble w ilości wystarczającej do wykonywania pracy przez Komornika i zatrudniany przez niego personel.

Prace biurowe wykonywane są na ............... stanowiskach komputerowych z wykorzystaniem programu komputerowego. Komornik zatrudnia .............. pracowników, ............ asesorów i ............. aplikantów.

Komornik osobiście przyjmuje strony oraz zainteresowane osoby w każdy ....................... od godz. .....-...... Kancelaria czynna jest codziennie od godz. ............... do ................

Przeglądanie akt przez strony odbywa się pod nadzorem Komornika, asesora, aplikanta lub wyznaczonego pracownika biura.

Komornik w terenie korzysta z samochodu osobowego a do zwózek niektórych ruchomości wynajmuje transport specjalistyczny.

IV. Komornik stosuje wydruki komputerowe według programu komputerowego "Komornik". Księgi i akta są prowadzone według ustalonych wzorów w kartonowych sztywnych obwolutach.

Liczba zatrudnionych pracowników oraz urządzenie stanowisk pracy jest wystarczające dla zadań Komornika wynikającego z rocznego wpływu .................. spraw egzekucyjnych to jest Kmp ..............., Kms ...................., Km ....................

Zabezpieczenie Kancelarii oraz dokumentów w lokalu biurowym usytuowanym w budynku......................... jest wystarczające a Komornik wykorzystuje posiadane szafy i kasę metalową.

Dodatkowo kancelaria jest dozorowana przez monitoring elektroniczny ..............................

Wyrywkowej kontroli poddano ok. 20% dochodów źródłowych (kwitariusze przychodowe) w obrocie gotówkowym i konfrontacji z księgą pieniężną za okres od ........ do ...........

Kwitariusze przychodowe KWK (biuro)

1. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

2. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

3. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

Kwitariusz przychodowy KWT (teren)

1. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

2. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

3. od nr .......................do nr ......................, poz. księgi od ................. do ...................

W wyniku przeprowadzonej kontroli rozbieżności nie stwierdzono.

Wyrywkowej kontroli poddano obrót bezgotówkowy konfrontując wyciągi bankowe z księgą pieniężną po stronie przychodów i rozchodów w ilości ok. 10% pozycji.

Sprawdzono podliczenia księgi pieniężnej w okresie trzech wybranych miesięcy (wymienić) za rok ............. - różnic nie stwierdzono.

V. Sprawdzono prawidłowość obliczania i przekazania 1% opłat na rzecz samorządu komorniczego.

Lp.ROKMiesiącOpłaty z rubryk 8 księgi pieniężnejNależne 1% opłatyPrzekazane

(data przekazania)

Różnica
..................................................................
..................................................................
..................................................................
..................................................................

Składki miesięczne określone w art. 25 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w ustalonej wysokości - Komornik przekazuje na bieżąco, ostatnią składkę przekazał za miesiąc .........

Wizytowany Komornik zawarł ubezpieczenie określone w art. 24 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z ważnością do ................., polisa seria ....... nr ......... z dnia ........... i seria ...... nr ....... z dnia .............. PZU Inspektorat w ..........................................................

Badaniami nie objęto wydatków zawartych w dokumentacji do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ustalenie stanu kasy zawiera protokół z dnia ................. stanowiący załącznik nr 1 do protokołu.

VI. W czasie wizytacji przejrzano ok. 10% wpływu wszystkich spraw za rok ............., między innymi:

Sprawy KMP - (wymienić sprawy)

Sprawy KMS - (wymienić sprawy)

Sprawy KM - (wymienić sprawy)

Po przejrzeniu akt egzekucyjnych ustalono:

Wysokość opłaty egzekucyjnej obciążającej wierzyciela wraz z wezwaniem jest ustalona według programu komputerowego "Komornik". Również według programu są dokonywane zajęcia wierzytelności i wynagrodzenia za pracę.

Czynności wskazane we wniosku przez wierzyciela dotyczące zajęcia wierzytelności, wynagrodzenia za pracę lub renty są wykonywane szybko i sprawnie, a egzekucja w tych sprawach jest skuteczna.

Komornik stosuje wydruki komputerowe.

Egzekucja jest zgodnie z wnioskiem wierzyciela prowadzona szybko i sprawnie, przewlekłości nie stwierdzono.

Względnie z wyjątkiem spraw i opisać sprawy i uchybienia ...............................

Egzekucja z ruchomości przez wierzycieli jak i komornika jest wykorzystywana w niewielkim zakresie.

Komornik w zakończonych sprawach wydaje postanowienie o ustaleniu kosztów egzekucyjnych, a odpisy tych postanowień zostają wysyłane stronom.

Przeglądanie akt oraz dokumentacji przez wizytującego odbywało się w obecności wizytowanego Komornika Sądowego, a zauważone usterki w postępowaniu egzekucyjnym względnie w dokumentacji, w wypadku zbieżnego poglądu w tym zakresie były na bieżąco usuwane. Ruch spraw przedstawia tabela stanowiąca załącznik nr 2 do protokołu.

Ponadto badaniami objęto wszystkie sprawy Km, które zostały przyjęte do załatwienia w trybie art. 8 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji po 1 stycznia 2002 r. i stwierdzono (podać ilość i opisać ogólnie wszystkie sprawy zwracając uwagę na koszty egzekucyjne - art. 8 ust. 6 ustawy).

Kultura pracy oraz sposób prowadzenia kancelarii komorniczej nie budzi zastrzeżeń (względnie budzi zastrzeżenia i jakie?).

Komornik przekazał w roku ......... zakończone akta oraz zbędne urządzenia ewidencyjne za lata .................. do archiwum.

Niniejszy protokół sporządzono w pięciu jednobrzmiących egzemplarzach i po przeczytaniu podpisano. Odpis protokołu wręczono wizytowanemu komornikowi.

Wizytowany przyjął do wiadomości, że przysługuje mu prawo odwołania się do Krajowej Rady Komorniczej od ustaleń protokołu wizytacji w ciągu czternastu dni od otrzymania z Rady Izby Komorniczej poleceń powizytacyjnych.

Wizytowany Wizytator

Załącznik  Nr 1

PROTOKÓŁ

Ustalenia stanu kasy z uwzględnieniem zobowiązań finansowych Komornika z posiadanymi środkami finansowymi w kancelarii Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w........................................... Kancelaria Komornicza w ........................................ przez wizytatora ...................................... działającego stosownie do § 9 Regulaminu wizytacji kancelarii komorniczych na podstawie Zarządzenia nr ...............Rady Izby Komorniczej w...................................

Ustalenia dokonano w obecności i przy udziale wizytowanego .......................................... dnia ..........................

Księga pieniężna za okres od ...................... do ................. zawiera ................ pozycji i wykazuje:

Po stronie przychodów

.........................................

Po stronie rozchodów

.........................................

Saldo

.........................................

Według oświadczenia wizytowanego Podatkowa księga przychodów i rozchodów w rubryce koszty uzyskania na dzień ustalenia kasy wykazuje do pozycji .................. ................... zł

I.

Pasywa wynoszą:

1. Niezrealizowane przekazy, czeki, przelewy oraz opłaty od tych operacji finansowych

..................................

2. Saldo księgi pieniężnej

..................................

RAZEM

..................................

II.

Aktywa wynoszą:

1. Saldo na koncie w...........................wg wyciągu bankowego nr.............. z dnia .................

....................................

2. Gotówka w kasie

....................................

RAZEM:

..............................

CZYLI:

Aktywa

...............................................

Obciążenia na kwotę

...............................................

Saldo

...............................................

Ostatni kwit przychodowy "K" nr ............................ z dnia ..........................................

Ostatni kwit przychodowy "T" nr ............................ z dnia ...........................................

Ostatni kwit przychodowy "P" nr ............................ z dnia ..........................................

Na tym kontrolę zakończono.

Wizytowany Wizytator

Załącznik  Nr 2

RUCH SPRAW

Okres i rodzaj sprawPozostałość z poprzedniego okresuWpłynęłoZałatwionoPozostało
Rok 2005
Kmp
Kms
Km
Kmn
Razem
Rok 2006
Kmp
Kms
Km
Kmn
Razem
Rok 2007
Kmp
Kms
Km
Kmn
Razem