Regulamin trybu wyboru członków komitetu naukowego i jego organów.

Akty korporacyjne

PAN.2011.5.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 maja 2011 r.

UCHWAŁA Nr 28/2011
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 26 maja 2011 roku
w sprawie regulaminu trybu wyboru członków komitetu naukowego i jego organów

Na podstawie art. 35 ust, 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 96, poz. 619) Prezydium Polskiej Akademii Nauk postanawia, co następuje:
§  1.
Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwala regulamin określający tryb wyboru członków komitetu naukowego i jego organów, który stanowi załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Regulamin

trybu wyboru członków komitetu naukowego i jego organów
§ 1.
1.
W skład komitetu naukowego, zwanego dalej "Komitetem" wchodzi nie więcej niż 30 członków wyłonionych w wyniku wyborów. W przypadku łączenia komitetów liczba członków Komitetu pochodzących z wyboru nie może być większa niż 40.
2.
W skład Komitetu wchodzą również członkowie Akademii i przedstawiciele Akademii Młodych Uczonych, których nie wlicza się do liczby, o której mowa w ust. 1.
3.
Członkowie Akademii i członkowie Akademii Młodych Uczonych zgłaszają dziekanowi wydziału swój udział lub są zapraszani do uczestniczenia w pracach nie więcej niż dwóch Komitetów.
4.
Komitet może w trakcie kadencji zapraszać do swojego składu specjalistów, w tym wymienionych w art. 35 ust. 5 ustawy o PAN, których liczba razem nie może jednak przekraczać 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.
5.
Zaproszonych specjalistów powołuje w skład Komitetu dziekan wydziału na wniosek Komitetu.
§  2.
1.
Dziekan wydziału w porozumieniu z ustępującym Prezydium Komitetu powołuje Komisję Wyborczą Komitetu.
2.
Informacja o wyborach jest umieszczana na stronie internetowej PAN.
3.
Wybory członków Komitetu przeprowadza się poprzez zgłaszanie kandydatów na kartach do głosowania.
§  3.
1.
Kandydatów na członków Komitetu legitymujących się co najmniej stopniem doktora habilitowanego, w liczbie nie większej niż 10 osób, zgłaszają właściwej Komisji Wyborczej pracownicy naukowi posiadający co najmniej stopień doktora habilitowanego z zakresu reprezentowanej przez Komitet dyscypliny.
2.
Zebranie plenarne wydziału uwzględniając stopień rozwoju i specyfikę dyscyplin naukowych wchodzących w zakres działania wydziału może ustalić inny tryb wyboru członków komitetu naukowego z zagwarantowaniem procedur demokratycznych.
3.
Tryb wyboru, o którym mowa ust. 2 zatwierdza w drodze uchwały Prezydium Akademii.
§  4.
1.
Termin, sposób i formę składania zgłoszeń kandydatów, o których mowa§ 3 ust. 1, ustala dziekan wydziału w porozumieniu z przewodniczącymi Komisji Wyborczych Komitetów.
2.
Dziekan wydziału w porozumieniu z przewodniczącymi Komisji Wyborczych Komitetów zatwierdza wzór karty do głosowania, która powinna zawierać:
1)
wskazanie nazwy komitetu, do którego zgłaszana jest kandydatura;
2)
wyodrębnione 10 miejsc na wpisanie nazwisk i miejsc zatrudnienia kandydatów;
3)
niezbędne pouczenia.
3.
Zgłoszenia mają charakter tajny.
4.
Kandydatury zgłoszone po terminie nie będą rozpatrywane.
§  5.
1.
Komisje Wyborcze Komitetów dokonują podsumowania głosów, jakie w wyborach otrzymali kandydaci i ustalają składy komitetów na nową kadencję zgodnie z uzyskaną kolejno największą liczbą głosów.
2.
W przypadku, gdy liczba osób, które otrzymały równą liczbę głosów, przekracza liczbę członków Komitetu zgodną z § 1 ust. 1, wyboru kandydatów spośród osób o równej liczbie głosów dokonuje zebranie plenarne wydziału w drodze głosowania.
3.
Członków Komitetu powołuje dziekan wydziału.
§  6.
1.
Na pierwszym posiedzeniu Komitetu, zwołanym i prowadzonym przez dziekana wydziału lub upoważnioną przez niego osobę, Komitet wybiera w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków:
1)
przewodniczącego-elekta Komitetu;
2)
zastępcę lub zastępców przewodniczącego Komitetu oraz nie więcej niż 7 członków Prezydium Komitetu;
3)
specjalistów, których Komitet zamierza powołać do swojego składu zgodnie z § 1 ust. 4;
4)
Komisję Wyborczą;
5)
ustala strukturę Komitetu z ewentualnym podziałem na sekcje, komisje i zespoły zadaniowe.
2.
Przewodniczącego Komitetu powołuje Prezydium Akademii, po przedstawieniu wniosku przez dziekana właściwego wydziału.
3.
Przewodniczący Komitetu może pełnić swoją funkcję najwyżej przez dwie kolejne kadencje.
4.
Wybory i ustalenia o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 5 mogą podlegać zmianom w trakcie kadencji po zatwierdzeniu odpowiednich wniosków przez dziekana wydziału.
§  7.
1.
W przypadku zmian w składzie osobowym Komitetu w części pochodzącej z wyboru, spowodowanych przyczynami losowymi lub nieuczestniczeniem w pracach Komitetu członkiem Komitetu zostaje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów spośród kandydatów, którzy nie weszli w skład Komitetu w wyborach.
2.
W przypadku odwołania, rezygnacji, trwałej niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego Komitetu, zastępcę przewodniczącego Komitetu lub członka Prezydium Komitetu przeprowadza się wybory uzupełniające, zgodnie z trybem przewidzianym w § 6.
3.
Kadencja osób, o których mowa w ust. 1 i 2 kończy się wraz z upływem kadencji Komitetu.