Regulamin trybu powoływania członków komitetów narodowych i ich przewodniczących.

Akty korporacyjne

PAN.2011.10.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 października 2011 r.

UCHWAŁA Nr 45/2011
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 25 października 2011 r.
w sprawie regulaminu trybu powoływania członków komitetów narodowych i ich przewodniczących

Na podstawie § 45 ust. 2 Statutu Polskiej Akademii Nauk przyjętego przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk uchwałą Nr 8 z dnia 24 listopada 2010 r.; zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 27 grudnia 2010 r., Prezydium Polskiej Akademii Nauk postanawia, co następuje:
§  1.
Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwala regulamin trybu powoływania członków komitetów narodowych i ich przewodniczących, który stanowi załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Regulamin

trybu powoływania członków komitetów narodowych i ich przewodniczących
§  1.
Komitety narodowe tworzy się w celu podtrzymania i rozwijania współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi.
§  2.
Komitety narodowe do spraw współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi o charakterze interdyscyplinarnym są tworzone przy Prezydium Akademii.
§  3.
Komitety narodowe do spraw współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi działającymi w dyscyplinach naukowych objętych zakresem właściwości wydziałów Akademii są tworzone przy odpowiednich wydziałach Akademii.
§  4.
1.
Prezydium Akademii może powierzyć funkcję komitetów narodowych istniejącym przy Prezydium Akademii lub przy wydziałach Akademii odpowiednim komitetom problemowym lub naukowym.
2.
Komitet naukowy lub problemowy, któremu powierzono pełnienie funkcji komitetu narodowego zadanie to wykonuje poprzez swoje prezydium lub wskazuje osobę pełniącą funkcję przewodniczącego komitetu narodowego do spraw współpracy z międzynarodową organizacją naukową.
§  5.
1.
Komitety, o których mowa w § 2, ich przewodniczących i składy osobowe powołuje na okres kadencji organów Akademii Prezydium Akademii na wniosek Prezesa Akademii.
2.
Listę kandydatów na członków komitetu narodowego ustala Prezes Akademii po konsultacjach z wiceprezesami Akademii, dziekanami wydziałów, przewodniczącymi rad kuratorów, innymi członkami Akademii.
§  6.
Komitety narodowe, o których mowa w § 3 tworzy oraz powołuje ich przewodniczących na okres kadencji organów Akademii Prezydium Akademii na wniosek właściwego wydziału Akademii. Składy osobowe tych komitetów na okres kadencji organów Akademii powołuje dziekan właściwego wydziału Akademii.
§  7.
W komitetach narodowych tworzonych zgodnie z § 2 oraz § 3 stosownie do potrzeb mogą być powoływane prezydia tych komitetów, przez:
1)
Prezesa Akademii w odniesieniu do komitetów narodowych działających przy Prezydium Akademii,
2)
dziekana właściwego wydziału Akademii w odniesieniu do komitetów narodowych działających przy danym wydziale Akademii.
§  8.
W skład komitetu narodowego wchodzi nie więcej niż 10 członków, z wyjątkiem tych komitetów, które współpracują z organizacjami, które w swoich statutach przewidują udział komitetów narodowych o większej liczbie przedstawicieli.
§  9.
Zmian w składzie osobowym komitetu narodowego w czasie trwania kadencji organów Akademii może dokonać organ powołujący członków komitetu narodowego lub z upoważnienia tego organu:
1)
Prezes Akademii w odniesieniu do komitetów narodowych działających przy Prezydium Akademii,
2)
dziekan właściwego wydziału Akademii w odniesieniu do komitetów narodowych działających przy danym wydziale Akademii.
§  10.
1.
Prezes Akademii może wystąpić do Prezydium Akademii o odwołanie przewodniczącego komitetu narodowego, jeżeli z oceny złożonych sprawozdań, o których mowa w § 48 Statutu PAN wynika, że komitet narodowy nie realizuje zadań określonych przez Prezydium Akademii.
2.
Oceny sprawozdań, o której mowa w ust. 1 dokonuje komisja powołana przez Prezesa Akademii.