Regulamin pracy Komisji Akredytacyjnej Uczelni Medycznych (KAUM) zawierający poprawki uchwalone w czasie zebrania KAUM w dniu 11.02.2005r.

Akty korporacyjne

KAAUM.2005.2.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 lutego 2005 r.

REGULAMIN PRACY
KOMISJI AKREDYTACYJNEJ UCZELNI MEDYCZNYCH (KAUM)
z dnia 11 lutego 2005 r.
zawierający poprawki uchwalone w czasie zebrania KAUM

I.

Zadania Przewodniczącego KAUM

1. Przewodniczący KAUM reprezentuje Komisję na zewnątrz. Przewodniczy obradom Komisji i proponuje porządek obrad.

2. Uzgadnia z Zastępcą Przewodniczącego oraz Członkami KAUM plan pracy i harmonogram regularnych zebrań plenarnych KAUM.

3. Uzgadnia z Członkami KAUM rozdział zadań i w oparciu o te uzgodnienia zleca opracowanie określonych spraw.

4. Odpowiada za realizację budżetu Komisji.

5. Przechowuje w okresie swej kadencji całość dokumentacji związanej z działalnością KAUM. Po zakończeniu kadencji pokazuje tę dokumentację nowo mianowanemu Przewodniczącemu KAUM.

II.

Zadania Zastępcy Przewodniczącego KAUM

1. Zastępca Przewodniczącego wspólnie z Przewodniczącym organizują prace doraźnie powoływanych zespołów wizytujących Uczelnię lub kontrolujących wdrażanie zaleceń poakredytacyjnych, jak też powołują osoby kierujące pracą tych zespołów.

2. Zastępuje Przewodniczącego w sprawach określonych przez niego.

III.

Zadania Prezydium KAUM.

1. Prezydium KAUM składa się z Przewodniczącego Komisji oraz Jego Zastępcy z racji pełnionej przez nich funkcji oraz jednego członka KAUM z wyboru.

2. Zespół ten współdziała w organizacji pracy Komisji.

3. Organizuje też szkolenia nowych Członków KAUM lub doraźnie zaproszonych ekspertów.

IV.

Zadania Członków KAUM.

1. Członkowie KAUM są zobowiązani do obecności i czynnego udziału w posiedzeniach plenarnych KAUM, oraz wszystkich innych spotkaniach i pracach Komisji.

2. Członkowie KAUM mogą zgłaszać Przewodniczącemu sprawy do rozpatrywania w trakcie bieżącego posiedzenia KAUM lub w czasie następnych spotkań.

3. Członkowie Komisji mają obowiązek uczestniczenia w pracach zespołów wizytujących uczelnie jak też w pracach przygotowujących materiały poprzedzające wizytację.

V.

Tryb pracy Komisji

1. Posiedzenie Komisji zwołuje Przewodniczący co najmniej raz w miesiącu z wyjątkiem okresu wakacji letnich.

2. Terminarz regularnych posiedzeń plenarnych KAUM oraz Prezydium Komisji powinien być opracowany na początku roku kalendarzowego co najmniej na pierwsze półrocze a najdalej w czerwcu na drugie półrocze. w przypadkach koniecznych Przewodniczący KAUM zwołuje zebrania w innych niż przewidzianych w kalendarium terminach.

3. Posiedzenia Komisji są protokołowane kolejno przez poszczególnych członków KAUM i przekazywane Przewodniczącemu w terminie 5 dni po posiedzeniu wraz z dyskietką. O końcowym kształcie protokołu decyduje Przewodniczący.

4. Członkowie Komisji i osoby zaproszone otrzymują porządek obrad nie później niż dwa dni przed rozpoczęciem obrad.

5. Do zaproszenia na posiedzenia Komisji winien być dołączony tekst protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.

6. Posiedzenie Komisji prowadzi Przewodniczący lub osoba wyznaczona przez Przewodniczącego.

7. Przewodniczący przedstawia Członkom Komisji do zatwierdzenia projekt porządku dziennego obrad oraz protokół z poprzedniego posiedzenia.

8. W przypadku wniesienia uwag do protokołu co do jego treści Przewodniczący proponuje ich zamieszczenie w bieżącym protokole lub w protokole z następnego posiedzenia Komisji.

9. Kwestionariusz Samooceny nadesłany przez akredytowany kierunek zostaje podzielony na obszary tematyczne, z których każdy analizowany jest przez odrębny zespół, liczący co najmniej 2 osoby. w skład zespołu oceniającego nie wchodzą przedstawiciele Uczelni podlegającej akredytacji.

10. Zespół oceniający przygotowuje na piśmie opinię dotyczącą zgodności przedstawionych faktów z odpowiednimi standardami kształcenia, zwraca uwagę na elementy godne podkreślenia, a także wątpliwości wymagające wyjaśnienia podczas wizyty na miejscu.

11. Zespół wizytujący składa się z 4-5 osób, VI' tym co najmniej z 1 przedstawiciela reprezentującego akredytowany kierunek. Pracom zespołu wizytującego przewodniczy Przewodniczący Komisji lub Jego Zastępca, bądź Członek KAUM wyznaczony przez Przewodniczącego. Na zakończenie wizyty spostrzeżenia zespołu wizytującego przedstawiane są Władzom Uczelni celem ewentualnego skomentowania.

12. Raport końcowy przygotowuje jeden z członków zespołu wizytującego, a następnie przesyła go do uzupełnienia i akceptacji pozostałym członkom tego zespołu w terminie nie dłuższym niż 6 tygodni po zakończeniu wizyty.

13. Wstępna wersja raportu końcowego przekazana zostaje Przewodniczącemu oraz jego Zastępcy a następnie jest dyskutowana na posiedzeniu plenarnym KAUM.

14. Uchwały Komisji w sprawach przyznania lub odmowy udzielenia akredytacji podejmowane są w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 liczby członków uprawnionych do głosowania.

Uwaga:

W czasie obrad Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych w dniu 4 lutego 2005 r. w Krakowie, Rektorzy postanowili że każdej z 11 Uczelni Medycznych przysługuje jeden głos niezależnie od liczby przedstawicieli reprezentujących Uczelnię w KAUM. W przypadku równej liczby głosów za lub przeciw decydujący głos ma Przewodniczący KAUM lub osoba przewodnicząca zebraniu w Jego zastępstwie.

Komentarz

Uprawnionych do głosowania zgodnie z tym postanowieniem jest 13 osób: delegaci 11 Uczelni, Przewodniczący KAUM oraz przedstawiciel studentów. W przypadku Poznania i Warszawy będzie to 11 osób (bowiem nie uczestniczą w postępowaniu akredytacyjnym Przewodniczący KAUM (Poznań) oraz studiujący w Warszawie przedstawiciel studentów). w pozostałych Uczelniach uprawnionych do głosowania jest zawsze 12 osób. Wymagane kworum, bez którego glosowanie nie może być przeprowadzone to 8 osób uprawnionych do głosowania.

15. Obliczenia głosów dokonuje dwuosobowy zespół powołany doraźnie w tym celu przez osobę przewodniczącą zebraniu.

16. Wyniki głosowania są ostateczne i nie mogą być przedmiotem dyskusji.