Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów.

Akty korporacyjne

Adwok.2023.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2023 r.

UCHWAŁA Nr 109/2023
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 8 września 2023 roku
Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów

Na podstawie art. 58 pkt 12 lit. m w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o Adwokaturze oraz art. 13, art. 14 w zw. z art. 16 Ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej uchwala się, co następuje:
§  1. 
Adwokat jest zobowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe poprzez samokształcenie, systematyczny udział w systemie doskonalenia zawodowego organizowanym przez samorząd lub w innych formach określonych niniejszym Regulaminem (obowiązek doskonalenia zawodowego).
§  2. 
1. 
Obowiązkiem doskonalenia zawodowego objęty jest adwokat wykonujący zawód.
2. 
Obowiązkiem doskonalenia zawodowego objęty jest prawnik zagraniczny wpisany na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie i na zasadach wskazanych w tej ustawie.
3. 
Aplikant adwokacki ma prawo uczestniczyć w systemie doskonalenia zawodowego adwokatów.
§  3. 
Dziekan może zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.
§  4. 
Realizacja obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata następuje w szczególności w formie: 1. samokształcenia;
2.
udziału w szkoleniach, seminariach, konferencjach lub wykładach, a także innych formach organizowanych przez samorząd adwokacki;
3.
udziału w szkoleniach, seminariach, konferencjach lub wykładach, a także innych formach organizowanych przez inne podmioty;
4.
prowadzenia zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w ramach szkolenia organizowanego przez samorząd adwokacki;
5.
zajęć szkoleniowych, w tym edukacji prawnej, w ramach akcji społecznych organizowanych przez samorząd lub prowadzonych z jego udziałem.
§  5. 
Przedmiotem doskonalenia zawodowego, w formach określonych w § 4, są w szczególności:
1)
poszczególne dziedziny prawa, w tym praktyka jego stosowania;
2)
zagadnienia prawno-porównawcze;
3)
zagadnienia etyki adwokackiej;
4)
umiejętności prawnicze, takie jak metody wykładni prawa, wystąpienia publiczne i retoryka, nauka obcego języka prawniczego.
§  6. 
Naczelna Rada Adwokacka jest zobowiązana:
1)
organizować szkolenia zawodowe samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami, wg potrzeb wynikających ze stałego monitorowania oczekiwań członków Adwokatury;
2)
współpracować z ośrodkami naukowymi i szkoleniowymi celem umożliwienia adwokatom realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego;
3)
podejmować inne działania umożliwiające adwokatom realizację obowiązku doskonalenia zawodowego;
4)
promować realizację obowiązku doskonalenia zawodowego.
§  7. 
1. 
Okręgowa rada adwokacka jest zobowiązana organizować szkolenia zawodowe w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin rocznie. Obowiązek ten okręgowa rada adwokacka może zrealizować, organizując szkolenia we własnym zakresie lub zlecić ich przeprowadzenie uniwersytetom lub innym wyspecjalizowanym instytucjom. Szkolenia powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający zróżnicowanie ich tematyki, z uwzględnieniem postanowień § 5.
2. 
Okręgowa rada adwokacka składa Naczelnej Radzie Adwokackiej roczne sprawozdanie z wykonania obowiązku określonego w ust. 1, w terminie do 31 marca następnego roku. Sprawozdanie powinno obejmować informację na temat zorganizowanych zajęć szkoleniowych, w szczególności osób prowadzących zajęcia, tematów zajęć oraz liczby adwokatów w nich uczestniczących.
3. 
Okręgowe rady adwokackie mogą organizować szkolenia wspólne dla adwokatów danych izb.
4. 
Okręgowe rady adwokackie są zobowiązane do wymiany informacji oraz wzajemnej pomocy w zakresie organizacji szkoleń.
§  8. 
Naczelna Rada Adwokacka oraz okręgowe rady adwokackie zamieszczają na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych informacje dotyczące szkoleń, o których mowa w § 4 pkt 2 i 3, a także przekazują je w sposób zwyczajowo przyjęty, tak aby mogły one dotrzeć do wszystkich adwokatów i aplikantów adwokackich.
§  9. 
1. 
Okręgowa rada adwokacka jest uprawniona do weryfikowania spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata jedynie na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
2. 
Weryfikacja spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata następuje podczas wizytacji prowadzonej przez wizytatora na zasadach określonych w regulaminie w sprawie zakresu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów.
§  10. 
1. 
Naczelna Rada Adwokacka i okręgowe rady adwokackie ponoszą koszty organizowanych lub współorganizowanych przez nie szkoleń w ramach posiadanych środków finansowych.
2. 
Okręgowe rady adwokackie mają obowiązek zapewnić, aby szkolenia w minimalnym wymiarze określonym w § 7 były nieodpłatne dla adwokatów.
3. 
Organizacja lub współorganizacja szkoleń w ramach systemu doskonalenia zawodowego może być w całości lub w części odpłatna z zastrzeżeniem ust. 2.
4. 
Adwokaci ponoszą samodzielnie wydatki związane z udziałem w odpłatnych formach doskonalenia zawodowego.
§  11. 
1. 
Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.
2. 
Traci moc uchwała nr 57/2011 Naczelnej Rady Adwokackiej z 19 listopada 2011 roku z późniejszymi zmianami.
3. 
Ocena wykonania obowiązku doskonalenia zawodowego za rok 2023 następuje na zasadach określonych w niniejszej uchwale.