Reforma wymiaru sprawiedliwości i ochrony zawodu adwokata.

Akty korporacyjne

Adwok.2021.9.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 18
KRAJOWEGO ZJAZDU ADWOKATURY
z dnia 17 września 2021 r.
w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości i ochrony zawodu adwokata

Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązuje Naczelną Radę Adwokacką do podejmowania i aktywnego wspierania wszelkich działań mających na celu ochronę praw i wolności obywatelskich, konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawa, praworządności, niezależnego wymiaru sprawiedliwości, niezawisłości sędziowskiej.

Naczelna Rada Adwokacka winna w sposób aktywny zabiegać o wprowadzanie przepisów ułatwiających wykonywanie zawodu adwokata, przepisów faktycznie usprawniających sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w duchu zasad wskazanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Krajowy Zjazd Adwokatury wskazuje, że rzeczywista reforma wymiaru sprawiedliwości winna służyć usprawnieniu i przyspieszeniu procedur sądowych, zwiększeniu tempa rozpoznawania spraw ze szczególnym naciskiem na zwiększenie wydajności pracy wymiaru sprawiedliwości, uproszczenia procedur, odejścia od formalizmów procesowych, w szczególności formalizmów utrudniających obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości i utrudniających wykonywanie zawodów zaufania publicznego.

Krajowy Zjazd Adwokatury stoi na stanowisku, że sytuacja epidemiczna wywołana wirusem SARS-CoV-2 nie uzasadnia ograniczania podstawowych obszarów funkcjonowania państwa, do których należy sprawowanie wymiaru sprawiedliwości i działalność organów administracji publicznej.

Krajowy Zjazd Adwokatury zobowiązuje Naczelną Radę Adwokacką do aktywnego zabiegania by ewentualne ograniczenia epidemiczne nie prowadziły do uniemożliwiania lub ograniczania prawa do rozpoznania i załatwienia spraw sądowych i administracyjnych w rozsądnym czasie.

Wprowadzane restrykcje epidemiczne nie mogą ograniczać możliwości świadczenia pomocy prawnej oraz wykonywania adwokackich czynności zawodowych.

Krajowy Zjazd Adwokatury uznaje za pilne zadanie władz samorządu adwokackiego opracowanie strategii przeciwdziałania wszelkim przejawom utrudniania wykonywania zawodu adwokata, utrudniania dostępu do profesjonalnej pomocy prawnej, jak również opracowania strategii przeciwdziałania procesom pauperyzacji adwokatury.

Krajowy Zjazd Adwokatury wskazuje na potrzebę podejmowania działań mających na celu zwiększenie zakresu uprawnień zawodowych adwokatów, zwiększenie popytu na profesjonalne usługi prawne świadczone przez przedstawicieli prawniczych zawodów zaufania publicznego, w szczególności poprzez doprowadzenie do wyłączenia podmiotów nieprofesjonalnych z systemu pomocy prawnej, w tym z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej finansowanej z budżetu państwa. Obowiązkiem samorządu zawodowego jest podejmowanie działań wspierających adwokatów, którzy z przyczyn od siebie niezależnych potrzebują pomocy w wykonywaniu zawodu. Działania te mogą polegać nie tylko na systemie zwolnień ze składek samorządowych, czy odbudowania systemu pomocy koleżeńskiej, ale również tworzenia warunków lokalowo-technicznych, umożliwiających osobom tego potrzebującym godne wykonywanie zawodu.