Przyznawanie dotacji podmiotowej dla jednostek organizacyjnych Akademii nieposiadających osobowości prawnej oraz dla instytutów międzynarodowych.

Akty korporacyjne

PAN.2020.1.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 stycznia 2020 r.

DECYZJA Nr 4/2020
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 24 stycznia 2020 r.
w sprawie przyznawania dotacji podmiotowej dla jednostek organizacyjnych Akademii nieposiadających osobowości prawnej oraz dla instytutów międzynarodowych

Na podstawie art. 22 ust. 1, w związku z art. 79 ust. 1 pkt 1 lit. c-e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2019 r. poz. 1183, 1655, 2227) oraz w związku z § 54 i 55 ust. 1 Statutu Polskiej Akademii Nauk postanawiam, co następuje:
1.
Zasady przyznawania dotacji podmiotowej dla jednostek organizacyjnych Akademii nieposiadających osobowości prawnej - zwanych dalej jednostkami oraz dla instytutów międzynarodowych - zwanych dalej instytutami, określa załącznik do niniejszej decyzji.
2.
Dotacja podmiotowa, o której mowa w ust. 1 obejmuje również finansowanie zadań, z zakresu upowszechniania i promocji działalności naukowej, planowanych do realizacji przez jednostki.
3.
Traci moc Decyzja Nr 32/2018 Prezesa PAN z dnia 20 listopada 2018 roku w sprawie przyznawania dotacji podmiotowej dla jednostek organizacyjnych Akademii nieposiadających osobowości prawnej oraz dla instytutów międzynarodowych.
4.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

Rozdzielnik:

1. Jednostki organizacyjne Akademii nieposiadające osobowości prawnej

2. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej

3. Komórki organizacyjne Kancelarii Akademii

ZAŁĄCZNIK

ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI PODMIOTOWEJ DLA JEDNOSTEK I INSTYTUTÓW

I. 

ZASADY OGÓLNE.

1.
Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk- dotacja podmiotowa przyznawana Akademii jest przeznaczona na pokrycie kosztów:
1)
bieżącej działalności Akademii (w tym związanej z upowszechnianiem i promocją działalności naukowej) obejmującej działalność organów i korporacji uczonych (w tym nagrody naukowe określone w statucie Akademii), współpracę naukową z zagranicą, działalność Kancelarii Akademii; środki na ten cel są ujmowane w budżecie państwa w części 67 Polska Akademia Nauk odpowiednio w rozdziale 73010 i 73095;
2)
audytów prowadzonych w Akademii lub zlecanych przez Prezesa Akademii; środki na ten cel są ujmowane w budżecie państwa w części 67 Polska Akademia Nauk w rozdziale 73095;
3)
bieżącej działalności funkcjonujących w jej strukturze jednostek (w tym na zadania z zakresu upowszechniania i promocji działalności naukowej oraz na pokrycie kosztów i zobowiązań przejętych po zlikwidowanych jednostkach); środki na ten cel są ujmowane w budżecie państwa w części 67 Polska Akademia Nauk w rozdziale 73011;
4)
działalności instytutów międzynarodowych w części obejmującej bieżącą eksploatację budynków stanowiących siedzibę tych instytutów oraz koszty utrzymania administracji i obsługi technicznej, jeżeli umowy międzynarodowe albo porozumienia z zagranicznymi instytucjami lub organizacjami naukowymi nie stanowią inaczej; środki na ten cel są ujmowane w budżecie państwa w części 67 Polska Akademia Nauk w rozdziale 73095.
2.
Wydatki pokrywane z dotacji podmiotowej przeznaczonej na finansowanie kosztów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz na pokrycie wymienionych w ust. 1 pkt. 3 kosztów i zobowiązań przejętych po zlikwidowanych jednostkach są realizowane na szczeblu centralnym. Środki dotacji podmiotowej przyznanej jednostkom i instytutom wymienionym w ust. 1 pkt 3 i 4 są przekazywane przez służby finansowo-księgowe Kancelarii Akademii na wyodrębnione rachunki bankowe jednostek oraz na wskazane rachunki bankowe instytutów.

II. 

PRZEZNACZENIE ORAZ BENEFICJENCI DOTACJI PODMIOTOWEJ ZAPISANEJ W CZĘŚCI 67 BUDŻETU PAŃSTWA W ROZDZIALE 73011.

1.
Ze środków dotacji podmiotowej ujmowanej w rozdziale 73011 są finansowane w pierwszej kolejności:
1)
uzasadnione koszty bieżącej działalności określonej w statucie następujących jednostek:
a)
Biblioteki Gdańskiej i Biblioteki Kórnickiej;
b)
Archiwum w Warszawie i Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie;
c)
Muzeum Ziemi;
d)
Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych PIASt;
e)
zagranicznych stacji naukowych;
f)
placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej, posiadających status pomocniczych jednostek naukowych;
g)
Domu Seniora w Konstancinie-Jeziornie, w szczególności na pokrycie kosztów remontów oraz kosztów stałych (np. w części związanej z pobytem w Domu osób wnoszących odpłatność ulgową).
2)
zobowiązania i koszty przejęte przez Akademię po zlikwidowanych jednostkach,
3)
szacowane koszty nowo tworzonej pomocniczej jednostki naukowej, której działalność będzie finansowana ze środków dotacji podmiotowej.
2.
W ramach posiadanych środków, dotacja podmiotowa może być przyznana:
1)
każdej jednostce - odgórnie na pisemny wniosek Kanclerza Akademii przedłożony do rozpatrzenia przez Zespół doradczy, o którym mowa w części III ust. 6, w szczególności z przeznaczeniem na niwelowanie dysproporcji w poziomie wynagradzania w poszczególnych jednostkach, na refundację kosztów uprzednio prefinansowanych ze środków pozabudżetowych, na finansowanie remontów w obiektach Akademii;
2)
innej jednostce, niewymienionej w ust. 1 pkt 1 - na finansowanie, nieznajdujących pokrycia w gwarantowanych przychodach własnych, niezbędnych kosztów związanych z działalnością bieżącą danej jednostki określoną w statucie; w tym przypadku przy przyznawaniu środków dotacji podmiotowej w pierwszej kolejności będzie brana pod uwagę potrzeba sfinansowania kosztów związanych z:
a)
utrzymaniem bazy badawczej dla jednostek naukowych,
b)
administrowaniem obiektem (obiektami) zabytkowym(i),
c)
remontami obiektów, w których prowadzona jest działalność statutowa,
d)
prowadzeniem przez jednostkę działalności deficytowej - ze względu na ważny interes społeczny.

III. 

TRYB NABORU I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O DOTACJĘ PODMIOTOWĄ.

1.
Podstawę do ubiegania się o dotację podmiotową stanowi wniosek o przyznanie dotacji złożony przez:
1)
dyrektora jednostki - w przypadku ubiegania się o dotację podmiotową zapisaną w rozdziale 73011,
2)
dyrektora instytutu - w przypadku ubiegania się o dotację zapisaną w rozdziale 73095 na odpowiednich formularzach określonych w załączniku nr 1, 1 a i 2 do niniejszych zasad.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podpisany przez dyrektora jednostki/instytutu oraz osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych/głównego księgowego - beneficjent składa w Biurze Finansów i Budżetu oraz równolegle przesyła w formie elektronicznej na adres: dpk@pan.pl.
3.
Termin składania wniosków na dany rok budżetowy określa i podaje do wiadomości Kanclerz Akademii.
4.
Rozpatrzeniu będą podlegać wyłącznie wnioski kompletne i złożone w terminie.
5.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, podlegają sprawdzeniu pod względem formalnym i rachunkowym - w Biurze Finansów i Budżetu oraz zaopiniowaniu odrębnie:
1)
w części odnoszącej się do wydatków bazowych:
a)
zagranicznych stacji naukowych w części odnoszącej się do zadań związanych z upowszechnianiem i promocją działalności naukowej (UiPDN) - przez dyrektora biura właściwego do spraw upowszechniania nauki lub osobę zastępującą (zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z odrębnych regulacji w zakresie UiPDN) oraz odpowiednio przez Biuro Współpracy z Zagranicą i Zespół Spraw Pracowniczych,
b)
pod względem merytorycznym - odpowiednio przez właściwego wiceprezesa Akademii 1 , właściwego przewodniczącego rady kuratorów, Kanclerza Akademii lub osoby zastępujące.
2)
w części odnoszącej się do wydatków jednorazowych w zakresie:
a)
obejmującym planowane zadania związane z upowszechnianiem i promocją działalności naukowej (UiPDN) - przez dyrektora biura właściwego do spraw upowszechniania nauki lub osobę zastępującą (zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z odrębnych regulacji w zakresie UiPDN);
b)
planowanych remontów w nieruchomościach - przez Biuro Organizacyjno-Majątkowe (z punktu widzenia celowości a także prawidłowości zakwalifikowania zakresu planowanych prac jako prace remontowe oraz w powiązaniu z planem remontów ustalonym przez Kanclerza Akademii do sfinansowania środkami pozabudżetowymi Akademii);
c)
planowanych zakupów środków trwałych o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10.000 zł - przez Zespół Teleinformatyki (w części dot. infrastruktury informatycznej) lub przez Zespół Gospodarczy (w pozostałych przypadkach); w tym zakresie nie podlegają sprawdzeniu wnioski instytutów międzynarodowych;
d)
pod względem merytorycznym - odpowiednio przez właściwego wiceprezesa Akademii 2 , właściwego przewodniczącego rady kuratorów, Kanclerza Akademii lub osoby zastępujące.
6.
Sprawdzone i zaopiniowane wnioski są rozpatrywane przez powołany - decyzją Prezesa Akademii w trybie art. 22 ust. 5 ustawy o Polskiej Akademii Nauk - Zespół doradczy do spraw rozpatrywania wniosków jednostek organizacyjnych PAN / instytutów międzynarodowych o przyznanie dotacji podmiotowej w ramach części 67 Polska Akademia Nauk.
7.
Z wnioskiem o dotację podmiotową na działalność jednostki, o której mowa w części II ust. 1 pkt 3 oraz na cele wymienione w części II ust. 2 pkt 1 może wystąpić Kanclerz Akademii. Do wniosku nie stosuje się formularzy o których mowa w ust. l
8.
Przed planowanym posiedzeniem Zespołu, o którym mowa w ust. 6, Biuro Finansów i Budżetu drogą mejlową przesyła członkom Zespołu następujące informacje:
1)
syntetyczne podsumowanie wniosków o dotację złożonych przez jednostki, Kanclerza Akademii oraz instytuty, zawierające również wzmiankę o planowanych w jednostkach na dany rok przychodach innych niż dotacja podmiotowa oraz o zapisanej w ustawie budżetowej (lub w projekcie ustawy budżetowej) na dany rok w części 67 Polska Akademia Nauk dotacji podmiotowej dla jednostek oraz o zaplanowanej wstępnie dotacji dla instytutów;
2)
jednostkowe karty zawierające najważniejsze informacje ujęte we wnioskach o dotację oraz zawarte w wydanych opiniach.
9.
Sprawdzone pod względem formalnym i rachunkowym oraz zaopiniowane w trybie określonym w ust. 5 oryginalne wnioski o dotację podmiotową są przechowywane w Biurze Finansów i Budżetu i udostępniane zainteresowanym członkom Zespołu, a także są bezpośrednio dostępne na posiedzeniu Zespołu.
10.
Zespół, o którym mowa w ust. 6, przedkłada Prezesowi Akademii rekomendacje odnośnie do wysokości dotacji podmiotowej:
1)
dla poszczególnych jednostek oraz uprawnionych instytutów,
2)
na inne zadania, w szczególności na:
a)
sfinansowanie kosztów i zobowiązań przejętych po zlikwidowanych jednostkach;
b)
finansowanie działalności nowo utworzonych w danym roku jednostek organizacyjnych;
c)
dodatkowe wnioski w ciągu roku.

IV. 

PODEJMOWANIE DECYZJI O PRZYZNANIU DOTACJI PODMIOTOWEJ

1.
Prezes Akademii, po zasięgnięciu opinii Prezydium Akademii 3 , dokonuje w formie decyzji podziału ustalonych w ustawie budżetowej środków dotacji dla poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz na realizację określonych zadań.
2.
Przy formułowaniu propozycji podziału dotacji podmiotowej dla jednostek (ujmowanej w rozdziale 73011 i instytutów w rozdziale 73095), Prezes Akademii bierze pod uwagę rekomendacje Zespołu, o których mowa w części III ust. 10.
3.
Informację o podjętej przez Prezesa Akademii decyzji, zainteresowanym jednostkom i instytutom przekazuje Biuro Finansów i Budżetu. Decyzja jest równolegle publikowana na stronie internetowej Akademii.
4.
Przeznaczenie, przyznanej decyzją Prezesa Akademii, dotacji podmiotowej znajduje wyraz w zatwierdzonym dla jednostki planie zadaniowym zaakceptowanym wcześniej odpowiednio przez właściwego Wiceprezesa Akademii, właściwego przewodniczącego rady kuratorów, Kanclerza Akademii lub osoby zastępujące.
5.
Przyznana dotacja podmiotowa figuruje po stronie przychodów w planie finansowym jednostki określonym przez Kanclerza Akademii.
6.
W sytuacji, gdy wystąpią okoliczności powodujące konieczność złożenia przez jednostkę dodatkowego wniosku wciągu roku stosuje się odpowiednio tryb opisany w części III, z zastrzeżeniem, że wniosek należy złożyć na formularzu określonym w załączniku nr 1a.

Załącznik Nr  1

WNIOSEK O DOTACJĘ PODMIOTOWĄ NA ROK ..........

grafika

Załącznik Nr  1

INFORMACJA O PLANOWANYCH PRZYCHODACH I KOSZTACH W ROKU 20....

Załącznik Nr  2

Załącznik Nr  3

SPECYFIKACJA PRAC REMONTOWYCH W NIERUCHOMOŚCIACH w roku 20...... .

Załącznik Nr  4a

Informacja o zakupach środków trwałych z zakresu infrastruktury informatycznej oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10.000 zł.

Załącznik Nr  4b

Informacja o zakupach środków trwałych innych niż wymienione w załączniku 4a o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10.000 zł.

Załącznik Nr  1a

WNIOSEK DODATKOWY O DOTACJĘ PODMIOTOWĄ NA ROK .....................

grafika

Załącznik Nr  1

SPECYFIKACJA PRAC REMONTOWYCH

Załącznik Nr  2a

Informacja o zakupach środków trwałych z zakresu infrastruktury informatycznej oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10.000 zł.

Załącznik Nr  2b

Informacja o zakupach środków trwałych innych niż wymienione w załączniku 2a o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10.000 zł.

Załącznik Nr  2

WNIOSEK O DOTACJĘ PODMIOTOWĄ NA ROK .........

grafika

Załącznik Nr  1

OPIS planowanego zakresu merytorycznego w układzie poszczególnych zadań wymienionych w ust. 33

Załącznik Nr  2

PLANOWANE PRACE REMONTOWE NA NIERUCHOMOŚCIACH w roku 20........

1 Wiceprezes Akademii może zasięgać opinii innych gremiów doradczych powołanych przez Prezesa Akademii
2 Wiceprezes Akademii może zasięgać opinii innych gremiów doradczych powołanych przez Prezesa Akademii
3 Stosownie do treści § 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2010 roku w sprawie szczegółowego trybu finansowania i gospodarki finansowej Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów naukowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 254 poz. 1707 i Dz. LI. z 2017 r. poz. 2388)