Przyjęcie Regulaminu Akademickiej Komisji Akredytacyjnej.

Akty korporacyjne

KRASP.2013.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2013 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 26 kwietnia 2013 r.
w sprawie przyjęcia Regulaminu Akademickiej Komisji Akredytacyjnej

Dokument nr 12/VI
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), popierając decyzje podjęte przez Radę i Zarząd Fundacji na rzecz Jakości Kształcenia, przyjmuje tekst Regulaminu Akademickiej Komisji Akredytacyjnej stanowiący załącznik do uchwały.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin Akademickiej Komisji Akredytacyjnej

Akademicka Komisja Akredytacyjna

§  1.
1.
Akademicka Komisja Akredytacyjna, zwana dalej Komisją, jest instytucją utworzoną przez Fundację na Rzecz Jakości Kształcenia w celu dokonywania oceny jakości kształcenia w uczelniach i innych instytucjach prowadzących, zgodnie z przepisami prawa, studia wyższe, studia doktoranckie oraz studia podyplomowe.
2.
Podstawowym zadaniem Komisji jest podnoszenie jakości kształcenia na studiach wyższych, studiach podyplomowych i studiach doktoranckich, propagowanie kultury jakości w środowisku akademickim, dostarczanie rzetelnej informacji o jakości jednostek organizacyjnych prowadzących studia oraz o jakości oferowanych przez nie studiów.
3.
Komisja dokonuje oceny programowej i instytucjonalnej.
4.
Komisja obejmuje swych działaniem wszystkie obszary kształcenia określone we właściwych przepisach prawa.
§  2.
Organami Komisji są:
1)
Rada Komisji;
2)
Zarząd Komisji;
3)
Prezydium Zarządu;
4)
Zespoły Obszarowe.

Rada Komisji

§  3.
1.
Radę Komisji powołuje Rada Fundacji, o której mowa w § 1 ust.1.
2.
Rada Komisji liczy od 9 do 11 osób.
3.
W skład Rady Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
od 6 do 8 osób zgłoszonych przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w tym ekspert zagraniczny i przedstawiciel zewnętrznych interesariuszy;
3)
po jednym przedstawicielu studentów i doktorantów, zgłoszonych odpowiednio przez Parlament Studentów RP i Krajową Reprezentację Doktorantów.
4.
Kadencja członków Rady Komisji trwa 4 lata, rozpoczyna się dnia 15 lutego i kończy dnia 14 lutego. Kadencja członków Rady Komisji pierwszej kadencji kończy się dnia 14 lutego 2017 roku. Czas trwania kadencji osób, o których mowa w ust. 3 pkt 3, określają przepisy regulujące działalność Parlamentu Studentów RP i Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
§  4.
1.
Do kompetencji Rady Komisji należy:
1)
powołanie i odwołanie wiceprzewodniczącego Komisji i sekretarza Komisji, na wniosek przewodniczącego Komisji;
2)
wybór członków zespołów obszarowych, na wniosek Prezydium Zarządu, spośród kandydatów zgłoszonych przez właściwe konferencje rektorów;
3)
zatwierdzanie zasad i kryteriów, według których dokonywane są oceny oraz wszelkich dokumentów i formularzy służących dokonywaniu ocen, w szczególności dokumentów i formularzy służących przeprowadzaniu procedury akredytacyjnej, w tym wzorów wniosku, raportu samooceny, raportu zespołu oceniającego, zasad i sposobu przeprowadzania wizytacji;
4)
zatwierdzanie sprawozdania rocznego Zarządu Komisji, w tym sprawozdania finansowego;
5)
zatwierdzanie, na wniosek Zarządu Komisji, rocznego planu finansowego;
6)
uchwalanie strategii Komisji, przedstawionej przez Zarząd Komisji.
2.
Rada Komisji, w przypadku niezatwierdzenia sprawozdania rocznego Zarządu Komisji, może wystąpić do Rady Fundacji, o której mowa w § 1 ust. 1, o odwołanie przewodniczącego Komisji.
3.
Niezależnie od spraw wymienionych w ust. 1 i 2 Rada Komisji podejmuje uchwały w innych sprawach, wynikających z niniejszego regulaminu lub przedstawionych jej przez Zarząd Komisji.
§  5.
1.
Rada Komisji obraduje na posiedzeniach plenarnych, które odbywają się co najmniej 3 razy w roku.
2.
Posiedzenia Rady Komisji zwołuje przewodniczący Komisji z wyprzedzeniem co najmniej 14 dni. Posiedzenie Rady Komisji może być także zwołane na wniosek co najmniej 5 członków Rady.
3.
Posiedzeniom Rady Komisji przewodniczy przewodniczący Komisji lub wskazany przez niego członek Rady Komisji z grupy, o której mowa w § 3 ust. 3 pkt 2.
4.
Uchwały Rady Komisji zapadają bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy regulaminowego składu.
5.
W sprawach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2, oraz na wniosek członka Rady Komisji przeprowadza się głosowanie tajne.
6.
W sprawie, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 4, przewodniczący Komisji nie uczestniczy w obradach i głosowaniu, a posiedzeniu Rady Komisji przewodniczy najstarszy wiekiem członek Rady Komisji.
7.
Członkowie Rady Komisji, z wyjątkiem przewodniczącego Komisji, otrzymują wynagrodzenie oraz zwrot kosztów za udział w posiedzeniu Rady Komisji. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, wynosi 10 proc. wynagrodzenia, o którym mowa w § 10 ust. 7.

Zarząd Komisji

§  6.
1.
W skład Zarządu Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
wiceprzewodniczący Komisji;
3)
sekretarz Komisji;
4)
przewodniczący zespołów obszarowych.
2.
Do kompetencji Zarządu Komisji należy:
1)
zatwierdzanie listy ekspertów;
2)
rozpatrywanie odwołań od decyzji akredytacyjnych, składanych z przyczyn formalnych;
3)
przygotowywanie wzorów dokumentów i formularzy, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, oraz innych dokumentów i formularzy niezbędnych do przeprowadzania akredytacji i dokonywania ocen;
4)
wykonywanie innych czynności przewidzianych w niniejszym regulaminie oraz czynności niezastrzeżonych dla innych organów Komisji, służących realizacji celów, o których mowa w § 1.
§  7.
1.
Posiedzenia Zarządu Komisji zwołuje i przewodniczy im przewodniczący Komisji lub w jego zastępstwie wiceprzewodniczący Komisji.
2.
Zarząd Komisji podejmuje uchwały większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos osoby przewodniczącej posiedzeniu.
3.
Przewodniczący Komisji może zarządzić odbycie posiedzenia w formie wymiany pism, wniosków i opinii drogą elektroniczną; w takim przypadku można zarządzić głosowanie elektroniczne.
4.
Członkowie Zarządu Komisji, z wyjątkiem Prezydium Zarządu, otrzymują wynagrodzenie oraz zwrot kosztów za udział w posiedzeniu Zarządu. Nie dotyczy to posiedzeń odbywanych w trybie wskazanym w ust. 3. Wynagrodzenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym niniejszego ustępu, wynosi 10 proc. wynagrodzenia, o którym mowa w § 10 ust. 7.

Prezydium Zarządu

§  8.
1.
Prezydium Zarządu tworzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
wiceprzewodniczący Komisji;
3)
sekretarz Komisji.
2.
Do wyłącznej kompetencji Prezydium Zarządu należy powoływanie zespołów oceniających, o których mowa w § 10.
3.
Niezależnie od kompetencji, o której mowa w ust. 2, Prezydium Zarządu wykonuje inne czynności niezbędne dla właściwej realizacji zadań i właściwego funkcjonowania Komisji.
4.
Przewodniczący Komisji lub osoba przez niego upoważniona reprezentuje Komisję na zewnątrz.
5.
Sekretarz Komisji wykonuje funkcję kierownika zakładu pracy w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w Biurze Komisji.
6.
Członkowie Prezydium Zarządu otrzymują dodatki funkcyjne z okresie wykonywania funkcji. Wysokość dodatków funkcyjnych określa Rada Komisji.

Zespoły Obszarowe

§  9.
1.
W skład Komisji wchodzą zespoły obszarowe obejmujące swym działaniem wszystkie dyscypliny naukowe i kierunki kształcenia.
2.
Zespół obszarowy składa się z 5-8 osób, wybranych przez Radę Komisji. Kadencja członków zespołu obszarowego trwa 4 lata i stosują się do niej postanowienia § 3 ust. 4.
3.
Rada Komisji odwołuje członka zespołu obszarowego w przypadku jego rezygnacji oraz może, na wniosek Prezydium Zarządu, odwołać członka zespołu obszarowego przed upływem kadencji w przypadku uporczywego niewykonywania przez niego obowiązków wynikających z niniejszego regulaminu.
4.
Członkowie zespołu obszarowego wybierają ze swego grona w głosowaniu tajnym w obecności co najmniej połowy składu zespołu przewodniczącego zespołu obszarowego. Posiedzenie zespołu zwołuje w tym celu przewodniczący lub w jego zastępstwie wiceprzewodniczący Komisji i przewodniczy mu do momentu wyboru przewodniczącego zespołu.
5.
Do kompetencji zespołu obszarowego należy podejmowanie decyzji w sprawie przyznania lub odmowy akredytacji. Uchwała w tej sprawie zapada bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy składu zespołu.
6.
Zespół obszarowy uchwala swój regulamin pracy, który zatwierdza Rada Komisji.
7.
Członkowie zespołu obszarowego otrzymują wynagrodzenie oraz zwrot kosztów za udział w posiedzeniu zespołu. Wynagrodzenie, o którym mowa w poprzednim zdaniu, wynosi 10 proc. wynagrodzenia, o którym mowa w § 10 ust. 7.

Zespoły oceniające

§  10.
1.
Oceny programowej lub instytucjonalnej dokonuje zespół oceniający, powołany przez Prezydium Zarządu.
2.
W skład zespołu oceniającego wchodzą: eksperci w liczbie od 3 do 5, przedstawiciel studentów oraz w miarę potrzeby przedstawiciel zewnętrznych interesariuszy. W przypadku dokonywania oceny studiów doktoranckich w skład zespołu oceniającego, zamiast przedstawiciela studentów, wchodzi przedstawiciel doktorantów.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezydium Zarządu może dokonywać zmian w składzie zespołu oceniającego.
4.
Zespołowi oceniającemu przewodniczy członek właściwego zespołu obszarowego.
5.
Przedstawiciela studentów powołuje się z listy zaproponowanej przez Parlament Studentów RP, zaś przedstawiciela doktorantów z listy zaproponowanej przez Krajową Reprezentację Doktorantów.
6.
Listę zewnętrznych interesariuszy zatwierdza Prezydium Zarządu.
7.
Członkowie zespołu oceniającego, łącznie z jego przewodniczącym, otrzymują wynagrodzenie za przeprowadzoną ocenę oraz zwrot kosztów za odbytą wizytację. Wysokość wynagrodzenia ustala Rada Komisji.

Eksperci Komisji

§  11.
1.
Ekspertem może zostać nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego i uznany dorobek w określonej dziedzinie nauki, doświadczenie dydaktyczne oraz doświadczenie w zakresie akredytacji lub oceny jakości kształcenia.
2.
Kandydatów na ekspertów mogą zgłaszać organy uczelni oraz Prezydium Zarządu.
3.
Zgłoszenie kandydata powinno zawierać wskazanie dziedziny nauki, jaką reprezentuje kandydat, oraz jego pisemną zgodę na wykonywanie zadań eksperta Komisji.
4.
Zarząd Komisji, nie rzadziej niż raz na 2 lata, dokonuje aktualizacji listy ekspertów i w razie potrzeby zwraca się do uczelni o zgłaszanie kandydatów na ekspertów w określonej dziedzinie.

Biuro Komisji

§  12.
1.
Obsługę administracyjną i organizacyjną Komisji zapewnia Biuro Komisji z siedzibą w Poznaniu.
2.
Biurem Komisji kieruje sekretarz Komisji.
3.
Szczegółowy zakres działania Biura oraz jego organizację określa regulamin nadany przez przewodniczącego Komisji.

Postępowanie akredytacyjne

§  13.
1.
Postępowanie akredytacyjne wszczyna się na wniosek zainteresowanej uczelni lub jej jednostki organizacyjnej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnosi się do Prezydium Zarządu.
§  14.
1.
Decyzję o wszczęciu postępowania akredytacyjnego podejmuje Prezydium Zarządu.
2.
W przypadku stwierdzenia braków w dokumentacji wnioskodawcy Prezydium Zarządu wyznacza termin do ich uzupełnienia. Po bezskutecznym upływie terminu Prezydium Zarządu może odmówić wszczęcia postępowania akredytacyjnego.
§  15.
1.
Po podjęciu decyzji o wszczęciu postępowania akredytacyjnego Prezydium Zarządu, w terminie nie dłuższym niż 2 tygodnie, powołuje zgodnie z § 10 zespół oceniający.
2.
Zespół oceniający może zwrócić się do akredytowanej uczelni lub jej jednostki organizacyjnej o nadesłanie dodatkowych informacji, niezbędnych do dokonania oceny.
3.
Zespół oceniający przeprowadza wizytację akredytowanej uczelni lub jej jednostki organizacyjnej nie później, niż w ciągu 60 dni od wszczęcia postępowania akredytacyjnego. Termin wizytacji ustala Biuro Komisji w porozumieniu z zainteresowaną uczelnią lub jej jednostką organizacyjną.
4.
Zespół oceniający, po zapoznaniu się z dokumentacją sprawy, może wystąpić do Prezydium Zarządu z wnioskiem o rezygnację z odbycia wizytacji.
§  16.
1.
Po dokonaniu analizy zgromadzonej dokumentacji oraz odbyciu wizytacji zespół oceniający sporządza raport z przeprowadzonej akredytacji oraz przygotowuje wnioski co do końcowej oceny.
2.
Raport oraz wnioski powinny być sporządzone nie później niż w terminie 45 dni od odbycia wizytacji. W przypadku, o którym mowa w § 15 ust. 4, raport i wnioski powinny być sporządzone nie później niż w terminie 60 dni od dnia przekazania zespołowi oceniającemu dokumentacji.
3.
Zespół oceniający może wnioskować o:
1)
udzielenie akredytacji na okres 5 lat, albo
2)
udzielenie akredytacji na okres 2 lat, albo
3)
odroczenie udzielenia akredytacji do czasu spełnienia określonych warunków, albo
4)
odmowę udzielenia akredytacji.
4.
Raport zespołu oceniającego Prezydium Zarządu przesyła do zainteresowanej uczelni, która w terminie 30 dni od jego otrzymania może zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia.
§  17.
1.
Po otrzymaniu raportu i wniosków zespołu oceniającego, oraz po ewentualnym otrzymaniu uwag i zastrzeżeń, o których mowa w § 16 ust. 4, Prezydium Zarządu przekazuje całą dokumentację właściwemu zespołowi obszarowemu.
2.
Zespół obszarowy przed podjęciem decyzji wysłuchuje relacji przewodniczącego zespołu oceniającego.
3.
Zespół obszarowy podejmuje decyzję w trybie wskazanym w § 9 ust. 3, przy czym w pierwszej kolejności głosuje się nad wnioskiem zespołu oceniającego. W przypadku jego nieprzyjęcia głosuje się kolejno pozostałe opcje, o których mowa w § 16 ust. 3 pkt 1-3 w kolejności tam przewidzianej. Nieprzyjęcie żadnej z opcji, o których mowa w zdaniu poprzednim, oznacza odmowę udzielenia akredytacji.
§  18.
1.
Od decyzji, o której mowa w § 17, zainteresowana uczelnia lub jej jednostka organizacyjna może, w terminie 30 dni od otrzymania decyzji, wnieść odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się do Prezydium Zarządu.
3.
Odwołania o charakterze formalno-proceduralnym rozpatruje Zarząd Komisji.
4.
Zarząd może oddalić odwołanie albo uchylić zaskarżoną decyzję i skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwą komisję obszarową
5.
W przypadku odwołania o charakterze merytorycznym Prezydium Zarządu powołuje nowy zespół oceniający, któremu przewodniczy inny niż poprzednio członek zespołu obszarowego. W skład zespołu wchodzą osoby nieuczestniczące w postępowaniu akredytacyjnym, którego wynik końcowy został zaskarżony. Do zespołu tego stosuje się postanowienia § 15 ust. 2-4 i § 16.
6.
Decyzja komisji obszarowej podjęta w trybie odwoławczym jest ostateczna.
§  19.
Decyzje akredytacyjne oraz raporty zespołów oceniających, w zakresie, w jakim nie narusza to przepisów prawa, zamieszczane są na stronie internetowej Komisji.
§  20.
1.
Postępowanie akredytacyjne jest odpłatne. Wysokość opłaty akredytacyjnej, na wniosek Prezydium Zarządu, określa Rada Komisji.
2.
Opłaty akredytacyjne wnoszone są wraz z wnioskami o akredytację.

Zmiana Regulaminu

§  21.
Zmian w Regulaminie dokonuje, na wniosek Rady Komisji, Rada Fundacji, o której mowa w § 1 ust. 1.