Przyjęcie procedury wyłaniania członka KIDP do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.

Akty korporacyjne

Podat.2020.8.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 sierpnia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 267/2020
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 26 sierpnia 2020 r.
w sprawie przyjęcia procedury wyłaniania członka KIDP do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania

Na podstawie § 21 ust. 3 pkt 13 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych w zw. z art. 119o § 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) uchwala się, co następuje:
§  1. 
Krajowa Rada Doradców Podatkowych przyjmuje procedurę wyłaniania członka KIDP do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, której treść stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§  2. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

PROCEDURA WYŁONIENIA CZŁONKA RADY DO SPRAW PRZECIWDZIAŁANIA UNIKANIU OPODATKOWANIA

§  1. 
Członkiem Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania (zwanej dalej: Radą) może zostać czynny doradca podatkowy: a. spełniający wymagania określone w art. 119o § 2 Ordynacji podatkowej; b. wykonujący zawód co najmniej 5 lat; c. nieposiadający zaległości wobec Krajowej Izby Doradców Podatkowych; d. legitymujący się nieskazitelnym charakterem, m. in. nie był skazany prawomocnym orzeczeniem sądu dyscyplinarnego KIDP; e. posiadający niezbędną wiedzę, doświadczenie i kompetencje pozwalające na pełnienie funkcji członka Rady.
§  2. 
1. 
Nabór oraz tryb przesyłania zgłoszeń kandydatów na członków Rady ogłasza Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych poprzez umieszczenie stosownej publikacji na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
2. 
Zgłoszenie wraz z załączonym oświadczeniem o spełnianiu wymogów, o których mowa w art. 119o § 2 pkt 2-5 Ordynacji podatkowej i opatrzone podpisem, należy złożyć: a. osobiście w terminie do dnia w formie pisemnej w Biurze Krajowej Rady Doradców Podatkowych; b. przesłać pocztą na adres: Krajowa Izba Doradców Podatkowych, ul. Giełdowa 4c/34, 01-211 Warszawa; c. przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres biuro@kidp.pl, opatrując dokument kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub elektronicznym podpisem zaufanym.
3. 
Do zgłoszenia wymienionego w ust. 2 kandydat może dołączyć m.in.: a. wykaz swoich publikacji z zakresu działania Rady, w szczególności w zakresie regulacji dotyczących przeciwdziałania unikaniu opodatkowania, postępowania podatkowego, podatków dochodowych oraz restrukturyzacji; b. posiadane rekomendacje w ogólnokrajowych rankingach doradztwa podatkowego, c. informacje o członkostwie w międzynarodowych organizacjach prawa podatkowego, d. informacje o udziale w radach programowych uznanych czasopism z prawa podatkowego.
4. 
Za datę złożenia zgłoszenia przyjmuje się datę złożenia zgłoszenia w Biurze Krajowej Izby Doradców Podatkowych, datę nadania przesyłki poleconej w placówce pocztowej lub dzień doręczenia wniosku za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany w ust. 2 lit. c.
5. 
Zgłoszenia, które wpłynęły po terminie wskazanym w ust. 2 pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  3. 
1. 
Komisja Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych Krajowej Rady Doradców Podatkowych (zwana dalej: KOZEW), dokonuje weryfikacji przesłanych zgłoszeń wraz z załącznikami pod kątem spełnienia wymagań określonych w art. 119o § 2 Ordynacji podatkowej i sporządza listę kandydatów zakwalifikowanych do kolejnego etapu postępowania.
2. 
KOZEW w wyznaczonym przez siebie terminie, przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami z listy, o której mowa w ust. 1. Rozmowy kwalifikacyjne mogą być przeprowadzone w trybie zdalnym.
3. 
KOZEW przedkłada Krajowej Radzie Doradców Podatkowych listę kandydatów rekomendowanych na członka Rady, uzasadniając ich wybór, w szczególności w odniesieniu do spełnienia wymagań określonych w § 1 oraz co do ich rekomendacji. W przypadku uzyskania pozytywnej rekomendacji tylko przez jednego kandydata Krajowa Rada Doradców Podatkowych przeprowadza głosowanie za/przeciw przedstawionej kandydaturze. W przypadku negatywnego wyniku głosowania procedura wyłonienia kandydata będzie powtórzona.
4. 
Krajowa Rada Doradców Podatkowych dokonuje wyboru członka Rady spośród kandydatów/kandydata wskazanych przez KOZEW w głosowaniu tajnym.
5. 
W przypadku uzyskania największej liczby głosów przez dwóch lub więcej kandydatów, wyboru członka Rady dokonuje się w ponownym głosowaniu spośród tych kandydatów.
6. 
Krajowa Rada Doradców Podatkowych wskazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych tego kandydata, który w głosowaniu uzyskał największą ilość głosów.
7. 
W przypadku braku kandydatów lub braku zgłoszeń spełniających wymagania określone w § 1 Krajowa Rada Doradców Podatkowych może (z zastrzeżeniem ust. 3) ponownie ogłosić nabór kandydatów na członka Rady lub w uzasadnionym przypadku dokonać wyboru spośród kandydatów zgłoszonych na posiedzeniu Krajowej Rady Doradców Podatkowych, po uprzednim uzyskaniu ich zgody w formie pisemnej, przy czym ten kandydat musi spełniać wymogi określone w § 1.
§  4. 
W przypadku wygaśnięcia członkostwa z przyczyn określonych w art. 119p § 1 Ordynacji podatkowej przed upływem kadencji, Krajowa Rada Doradców Podatkowych dokonuje ponownego wyboru kandydata do Rady w trybie określonym w niniejszej Procedurze lub w uzasadnionych przypadkach podejmuje uchwałę o wyborze członka Rady spośród kandydatów, o których mowa w § 3 ust. 3.