Przyjęcie procedury rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym.

Akty korporacyjne

Rewid.2021.6.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1633/25A/2021
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 7 czerwca 2021 r.
w sprawie przyjęcia procedury rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 4, w związku z art. 9 ust. 7 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415), w związku z § 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (Dz. U. poz. 2391) uchwala się, co następuje:
§  1. 
Przyjmuje się Procedurę rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym, stanowiącą załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Traci moc uchwała Nr 1059/15a/2020 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 6 sierpnia 2020 r. w sprawie procedury rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym, z tym że ma ona zastosowanie do wniosków o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym, złożonych do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do wniosków o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym, złożonych po wejściu w życie niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW BIEGŁYCH REWIDENTÓW O WYRAŻENIE ZGODY NA ODBYCIE OBLIGATORYJNEGO DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W TERMINIE POŹNIEJSZYM

§  1. 
Ilekroć w niniejszej procedurze rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym jest mowa o:
1)
Biurze PIBR - należy przez to rozumieć Biuro Polskiej Izby Biegłych Rewidentów;
2)
Radzie - należy przez to rozumieć Krajową Radę Biegłych Rewidentów;
3)
Komisji - należy przez to rozumieć Komisję ds. szkoleń;
4)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415);
5)
rozporządzeniu - należy przez to rozumieć rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (Dz. U. poz. 2391);
6)
komunikatach - należy przez to rozumieć komunikaty Rady;
7)
ODZ - należy przez to rozumieć obligatoryjne doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów
8)
procedurze - należy rozumieć niniejszą Procedurę rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym stanowiącą załącznik do uchwała Nr 1633/25a/2021 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 7 czerwca 2021 r. w sprawie procedury rozpatrywania wniosków biegłych rewidentów o wyrażenie zgody na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym z ewentualnymi późniejszymi zmianami.
§  2. 
1. 
Biegli rewidenci ubiegający się o wyrażenie zgody na odbycie ODZ w terminie późniejszym składają wniosek do Biura PIBR w formie pisemnej, zawierający co najmniej informacje oraz dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust 1 mogą być sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
3. 
Wniosek może zostać złożony do Biura PIBR poprzez:
a)
przesłanie za pośrednictwem operatora pocztowego;
b)
przesłanie drogą elektroniczną na adres e-mailowy Biura PIBR;
c)
osobiste złożenie na biurze podawczym.
§  3. 
1. 
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie ODZ w terminie późniejszym,

w odniesieniu do danego roku kalendarzowego, powinien być złożony nie później niż do 31 marca( 1  roku następującego po roku kalendarzowym, w którym biegły rewident zobowiązany był do odbycia ODZ.

2. 
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie ODZ w terminie późniejszym, w odniesieniu do danego 3-letniego okresu rozliczeniowego, powinien być złożony nie później niż do 31 marca( 2  roku następującego po roku kalendarzowym w którym kończył się dany 3-letni okres rozliczeniowy, w którym biegły rewident zobowiązany był do odbycia ODZ.
3. 
W razie uchybienia terminu do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, termin ten zostanie przywrócony na prośbę biegłego rewidenta, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy wnieść wniosek, o którym mowa w ust. 1 lub 2.
§  4. 
1. 
W przypadku wątpliwości co do treści złożonego wniosku oraz w wypadku braku jego odpowiedniego udokumentowania, pracownik Biura PIBR może wystąpić do biegłego rewidenta z pisemną prośbą, o wyjaśnienie wątpliwości lub uzupełnienie braków formalnych, w tym poprzez przekazanie kopii stosownych dokumentów, w terminie 7 dni od daty otrzymania pisma - z pouczeniem, że nieusunięcie tych wątpliwości lub nieuzupełnienie braków formalnych wniosku we wskazanym terminie, spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
2. 
W przypadku dokonywanej przez Komisję oceny kopii dokumentów potwierdzających, że wystąpienie choroby, wypadku losowego lub innej ważnej przyczyny uniemożliwiło odbycie ODZ w wymaganym terminie, szczególne znaczenie dowodowe przypisuje się dokumentom urzędowym.
3. 
Termin 30-dniowy na rozpatrzenie wniosku przez Radę liczony jest od dnia jego otrzymania, tj. daty wpływu wniosku do Biura PIBR.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, 30-dniowy termin na rozpatrzenie wniosku przez Radę liczony będzie od dnia wpływu do Biura PIBR wyjaśnień lub uzupełnienia braków formalnych nadesłanych przez biegłego rewidenta.
§  5. 
Komisja podejmuje decyzje w sprawie poszczególnych wniosków poprzez głosowanie, a następnie przedstawia Radzie rekomendacje.
§  6. 
Po decyzji Rady, o której mowa w § 5, kopie dokumentów potwierdzających, że wystąpienie choroby, wypadku losowego lub innej ważnej przyczyny uniemożliwiło odbycie ODZ, dołączone do wniosku, są niezwłocznie odsyłane do biegłego rewidenta.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK o wyrażenie zgody przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów na odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w terminie późniejszym

1 w przypadku przesłania wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego, liczy się data nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.
2 w przypadku przesłania wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego, liczy się data nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.