Przyjęcie informacji o działalności samorządu lekarzy w 2013 r.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.2.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 lutego 2014 r.

UCHWAŁA Nr 4/14/P-VI
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 21 lutego 2014 r.
w sprawie przyjęcia informacji o działalności samorządu lekarzy w 2013 r.

Na podstawie art. 5 i art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 219, poz. 1708, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§  1.
Przyjmuje się informację o działalności samorządu lekarzy w 2013r, stanowiącą załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

Informacja o działalności samorządu lekarzy w 2013 r.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów reprezentowany jest przez Naczelną Izbą Lekarską, 23 okręgowe izby lekarskie oraz Wojskową Izbę Lekarską. Wszystkie izby lekarskie są podmiotami od siebie niezależnymi. Ustawa o izbach lekarskich powierza Naczelnej Radzie Lekarskiej ograniczone kompetencje nadzorcze; działa jako druga instancja w sprawach związanych z prawem wykonywania zawodu, oraz rozstrzyga sprawy przy których stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Organy samorządu lekarskiego stanowią:

w Naczelnej Izbie Lekarskiej: Naczelna Rada Lekarska, Naczelny Sąd Lekarski, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej oraz Naczelna Komisja Rewizyjna,

w okręgowych izbach: okręgowy zjazd lekarzy, okręgowa rada lekarska, okręgowy sąd lekarski, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej i okręgowa komisja rewizyjna.

Od 1 stycznia 2010 roku działalność samorządu lekarskiego reguluje ustawa o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 roku. Moc utraciła ustawa o izbach lekarskich z dnia 17 maja 1989 roku.

Ustawa o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 roku określa zadania samorządu lekarskiego, a za najistotniejsze z nich należy uznać:

* sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodów lekarza i lekarza dentysty,

* ustanawianie obowiązujących wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów zasad etyki lekarskiej oraz dbanie o ich przestrzeganie,

* reprezentowanie i ochrona zawodów lekarza i lekarza dentysty,

* zajmowanie stanowiska w sprawach stanu zdrowotności społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia,

* opiniowanie projektów ustaw dotyczących ochrony zdrowia i wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty,

* prowadzenie lub udział w organizowaniu doskonalenia zawodowego lekarza i lekarza dentysty.

Na koniec 2013 roku samorząd lekarski w Polsce zrzeszał 139612 lekarzy, 39152 lekarzy dentystów oraz 605 osób z podwójnym prawem wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, co łącznie stanowi 179367 osób zrzeszonych w 24 izbach okręgowych.

Izby lekarskie posiadają swoje wydawnictwa; "Gazetę Lekarską" - pismo Naczelnej Izby Lekarskiej rozsyłane bezpłatnie do każdego członka samorządu oraz biuletyny lekarskie - periodyki wydawane przez izby okręgowe, rozsyłane bezpłatnie do każdego członka samorządu.

Samorząd lekarski wykonuje obowiązki przejęte od administracji państwowej w sprawach:

* wydawania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty,

* wydawania prawa wykonywania zawodu felczera,

* prowadzenia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy in lekarzy dentystów,

* zawieszania i pozbawiania prawa wykonywania zawodu oraz ograniczania w wykonywaniu zawodu lekarza,

* prowadzenia postępowania w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza lub w przedmiocie niedostatecznego przygotowania do wykonywania zawodu,

* prowadzenia rejestrów lekarzy, rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie praktyk lekarskich na zasadach określonych w przepisach o działalności leczniczej, rejestrów podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy oraz rejestrów lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód lekarza.

Z tego tytułu zgodnie z art.115 ustawy o izbach lekarskich samorząd winien otrzymywać z budżetu państwa zwrot kosztów poniesionych na wykonanie tych zadań. Niestety, od lat środki finansowe przekazywane przez Ministra Zdrowia pokrywają tylko ok. 30 % rzeczywiście poniesionych kosztów, co powoduje konieczność wydatkowania przez izby lekarskie własnych środków na wykonanie obowiązków przejętych od administracji państwowej, kosztem innych zadań. Mamy nadzieję, że orzeczenie sądu powszechnego uznające roszczenia finansowe okręgowej izby lekarskiej w Krakowie względem Ministra Zdrowia przyczyni się do respektowania prawa w tym zakresie.

W ubiegłym roku samorząd zaopiniował 84 projektów ustaw i projektów rozporządzeń (w przeważającej większości Ministra Zdrowia) - wykaz stanowisk Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozwalam sobie załączyć do sprawozdania, [zał. Nr 1 i 2 ] Wiodącym tematem w 2013 roku był "pakiet

ustaw zdrowotnych" i rozporządzeń z nimi związanych. Z należytą sumiennością staramy się opiniować każdy akt prawny kierowany do samorządu. Kolejny raz zwracamy uwagę na krótki czas przeznaczony na zaopiniowanie i wyrażamy swoje niezadowolenie z powodu częstego braku odnoszenia się do naszych uwag. Mamy nadzieję, że nasze propozycje rozwiązań systemowych zostaną zrozumiane i zrealizowane w przyszłości.

Samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę na problemy systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Naczelna Rada Lekarska zaniepokojona jego destabilizacją, która zagraża bezpieczeństwu pacjenta, apelowała do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o wszczęcie eksperckiej debaty publicznej nad docelowym kształtem systemu opieki zdrowotnej i poziomem jego finansowania ze środków publicznychZrzucenie na lekarzy wielu procedur biurokratycznych coraz bardziej pozbawia nas czasu na bezpośredni kontakt z pacjentem.

Pozbawiony sensu system kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ jest kolejnym przykładem, który pokazuje, że twórcy systemu opieki zdrowotnej nie rozumieją rzeczywistych potrzeb pacjentów i specyfiki zawodu lekarza. Wymuszanie na podmiotach leczniczych dalszych oszczędności pogłębia trudności w dostępie pacjenta do lekarza. Oczekiwanie na poradę specjalisty, osiągające już kilkanaście miesięcy, to istotna patologia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Prowadzone przez samorząd badania opinii środowiska lekarzy i lekarzy dentystów dobitnie wskazują, że wymienione problemy są powszechne i wpływają negatywnie na sytuację pacjentów i lekarzy. Jako samorząd sprawujący nadzór nad wykonywanie zawodu jesteśmy szczególnie zaniepokojeni zgłaszanym przez większość lekarzy konfliktem między zasadami organizacji i finansowania systemu a zasadami etyki zawodowej.

Nadal istotnym problemem w praktyce lekarskiej jest sposób wystawiania recept lekarskich. Samorząd lekarski wielokrotnie apelował o uproszczenie procedury w tym zakresie i jednoznacznie sprzeciwiał się obowiązkowi podpisywania umów z NFZ dotyczących uprawnień do wypisywania leków refundowanych. Stąd wynikały nasze apele o nowelizację zapisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Z dużym niepokojem obserwujemy liczne doniesienia medialne, które odpowiedzialność za złą organizację i niedogodności systemu opieki zdrowotnej przenoszą na lekarzy. Pracując w bezpośrednim kontakcie z pacjentem musimy wielokrotnie tłumaczyć wszelkie trudności i podejmować niejednokrotnie niełatwe decyzje wymuszane przez zapisy prawne, nieczułe na pacjenta, ale bezwzględnie finansowe.

Nie dziwi nas fakt, że młodzi absolwenci studiów medycznych myślą o pracy w bardziej stabilnych i przewidywalnych systemach poza granicami Polski, co wobec aktualnej liczby lekarzy w Polsce, istotnie mniejszej od liczby lekarzy w większości krajów europejskich, może dodatkowo pogorszyć sytuację pacjentów i dostępność do świadczeń zdrowotnych

W maju 2013 roku, w Krakowie, miał miejsce VIIII Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie. Ku naszej radości wzięło w nim udział ponad 800 lekarzy z 27 krajów z całego świata. Szczególną troską obdarzyliśmy lekarzy Polonii medycznej w krajów dawnego Związku Radzieckiego, dla którzy taka uroczystość to czasami jedyna możliwość wyjazdu z kraju i utrzymania kontaktów z lekarzami polonijnymi.

Kongres był dużym sukcesem naukowym i towarzyskim oraz znakomitą platformą wymiany opinii i emocji na temat systemów opieki zdrowotnej na świecie.

Pozwalam sobie dołączyć sprawozdania z pracy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Naczelnego Sądu Lekarskiego, [zał. 3 i 4] Z uwagi na zbliżający się koniec VI kadencji samorządu lekarskiego przesyłam także sprawozdanie kadencyjne Naczelnej Rady Lekarskiej, [zał. 6]

Załączniki:

1. wykaz stanowisk NRL

2. wykaz stanowisk PNRL

3. sprawozdanie roczne NRzOZ

4. sprawozdanie roczne NSL

5. sprawozdania okręgowych rad lekarskich

6. sprawozdanie kadencyjne NRL