Przedstawienie wniosku o powołanie Pani Anny Justyny Bednarek do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1127/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie Pani Anny Justyny Bednarek do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269) w zw. z art. 98 § 3 i § 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panią Annę Justynę Bednarek z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pani Anna Justyna Bednarek urodziła się 21 sierpnia 1970 r. w Gdańsku. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 października do 5 grudnia 1995 r. była zatrudniona na stanowisku starszego referenta w wymiarze A etatu w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku. Od 1 grudnia 1995 r. do 30 września 1996 r. pracowała jako koordynator realizacji projektu w Stowarzyszeniu Amnesty International w Polsce. Od 1 grudnia 1996 r. do 12 września 1997 r. była zatrudniona na stanowisku doradcy prawnego w Pomorskim Towarzystwie Leasingowym sp. z o.o. w Gdańsku. Od 13 września do 30 listopada 1997 r. pracowała na stanowisku doradcy prawnego w Service sp. z o.o. w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Gdańsku, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 1 grudnia 1997 r. do 31 maja 1998 r. była zatrudniona na stanowisku starszego eksperta w Departamencie Prawno -Traktatowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dniem 1 czerwca 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Powierzone obowiązki orzecznicze pełniła w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 2000 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie. Z dniem

1 listopada 2000 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Z dniem 16 kwietnia 2001 r. uległ rozwiązaniu stosunek służbowy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie w związku ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego wobec powołania do służby dyplomatyczno -konsularnej. Od 19 kwietnia 2001 r. do 31 marca 2007 r. była zatrudniona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, początkowo na stanowisku II sekretarza, a następnie I sekretarza w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Orzekała w VI Wydziale Cywilnym. Od 1 lutego 2009 r. do 14 grudnia 2011 r. była zatrudniona na stanowisku Sędziego Pierwszej Instancji ds. związanych z Kosowskim Urzędem Powierniczym. Z dniem 31 grudnia 2009 r. uległ rozwiązaniu stosunek służbowy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wobec zrzeczenia się urzędu sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 stycznia 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie. Orzekała w VI Wydziale Cywilnym. Z dniem 27 września 2015 r. uległ rozwiązaniu stosunek służbowy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie wobec zrzeczenia się urzędu sędziego. Z tym samym dniem została nominowana na stanowisko sędziego w ramach Misji Unii Europejskiej w Zakresie Praworządności (EULEX) w Kosowie. Powierzone obowiązki wykonywała na stanowisku Sędziego ds. Apelacyjnych dla Organu Odwoławczego Agencji Mienia Kosowa. Od 23 września 2018 r. do 14 kwietnia 2021 r. była zatrudniona na stanowisku eksperta monitorującego pracę Wydziału Odwoławczego Sądu Najwyższego ds. Kosowskiej Agencji Własności. Z dniem 24 października 2019 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych nominował Panią Annę Justynę Bednarek na stanowisko Sędziego ad hoc Specjalnego Trybunału ds. Libanu.

II

Pismem z 4 czerwca 2021 r. Pani Anna Justyna Bednarek zwróciła się do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o przywrócenie jej na urząd sędziego - poprzednio zajmowane stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że z dniem 3 czerwca 2021 r. zakończyła wykonywanie obowiązków na stanowisku Sędziego ad hoc Specjalnego Trybunału ds. Libanu, w związku z czym spełnia przesłanki z art. 98 § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.), warunkujące przywrócenie jej na poprzednio zajmowane stanowisko sędziowskie.

Na posiedzeniu 12 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa wniosku Pani Anny Justyny Bednarek o przywrócenie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Zespół, uwzględniając przekazane Radzie dokumenty, ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za"), że należy uzupełnić materiały sprawy o złożenie oświadczenia przez Panią Annę Justynę Bednarek o posiadaniu wyłącznie polskiego obywatelstwa. W dniu 19 lipca 2021 r. do Biura Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło przedmiotowe oświadczenie.

Na posiedzeniu 29 lipca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rozpoznał powyższy wniosek w celu przygotowania stanowiska do przedstawienia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa. Członkowie zespołu uznali, że zgromadzone w sprawie materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska i jednogłośnie (3 głosami "za") postanowili rekomendować Radzie uwzględnienie prośby Pani Anny Justyny Bednarek i przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie jej do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. W ocenie zespołu, spełnione zostały przesłanki ustawowe, określone w art. 98 § 4 p.u.s.p.

III

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panią Annę Justynę Bednarek z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Zgodnie z art. 98 § 3 p.u.s.p. sędzia, który zrzekł się urzędu w związku z mianowaniem, powołaniem lub wyborem do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, może powrócić na urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat, chyba że pełnił funkcje sędziowskie lub prokuratorskie w międzynarodowych lub ponadnarodowych organach sądowych. Zgodnie z art. 98 § 4 cytowanej ustawy, w przypadku przewidzianym w § 3, Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie byłego sędziego na urząd sędziego, chyba że nie spełnia on warunków wymaganych do powołania na ten urząd.

Warunki wymagane do powołania na urząd sędziego sądu rejonowego osoby, która zrzekła się tego urzędu, określa art. 61 § 1 pkt 1, 2 i 4 p.u.s.p. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu na urząd sędziego może powrócić osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru i jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego. Wypełnianie przez Panią Annę Justynę Bednarek pozostałych warunków, określonych w art. 61 cytowanej ustawy, nie podlegało badaniu, gdyż dotyczą one powołania na wolne stanowisko sędziowskie osoby, która wcześniej nie pełniła urzędu sędziego.

Dokonując wszechstronnego rozpatrzenia sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Anna Justyna Bednarek wypełnia powyższe ustawowe warunki i wobec zakończenia z dniem 3 czerwca 2021 r. kadencji Sędziego ad hoc Specjalnego Trybunału ds. Libanu przysługuje jej uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o powrót do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, gdyż pełniła urząd sędziego w międzynarodowym organie sądowym.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2021 r. Rada jednogłośnie (13 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") zadecydowała o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Justyny Bednarek z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Wobec uzyskania bezwzględnej większości głosów, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).