Przedstawienie wniosku o powołanie Pana Arkadiusza Jacka Sędka do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.4.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 kwietnia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 118/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 kwietnia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie Pana Arkadiusza Jacka Sędka do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pana Arkadiusza Jacka Sędka z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

Pismem z 29 marca 2017 r. Pan Arkadiusz Jacek Sędek zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z prośbą o przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o przywrócenie go na poprzednio zajmowany urząd sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

I

Rozpoznając ten wniosek, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę następujący przebieg drogi zawodowej Pana Arkadiusza Jacka Sędka.

Pan Arkadiusz Jacek Sędek urodził się 13 października 1968 r. w Busku-Zdroju. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu, w latach 1993-1995, etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, we wrześniu 1995 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Minister Sprawiedliwości z dniem 10 października 1995 r. mianował Pana Arkadiusza Jacka Sędka asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Końskich. Obowiązki sędziowskie wykonywał orzekając w sprawach karnych, a następnie także w sprawach cywilnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Końskich. Orzekał w wydziale karnym tego Sądu. Minister Sprawiedliwości decyzją z 23 kwietnia 1998 r. uwzględnił prośbę Pana sędziego Arkadiusza Jacka Sędka i przeniósł go z dniem 1 czerwca 1998 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzekał kolejno w wydziałach: karnym, grodzkim i gospodarczym. W 2003 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie integracji europejskiej w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego z wynikiem bardzo dobrym. W 2008 r. ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym.

W 2009 r. Pan sędzia Arkadiusz Jacek Sędek zgłosił się do udziału w konkursie zorganizowanym przez European Union Rule of Law Mission in Kosovo i został zakwalifikowany na stanowisko sędziego międzynarodowego do spraw karnych. Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach udzielił Panu sędziemu na jego wniosek urlopu bezpłatnego w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 12 czerwca 2009 r. w związku z wyjazdem na misję zorganizowaną przez European Union Rule of Law Mission in Kosovo. W dniu 26 maja 2009 r. Pan sędzia Arkadiusz Jacek Sędek objął obowiązki orzecznicze na stanowisku sędziego międzynarodowego do spraw karnych w Sądzie Okręgowym w Pristinie. Pan sędzia w piśmie z 27 maja 2009 r. wystąpił do Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach o udzielenie dalszego urlopu bezpłatnego celem pełnienia urzędu sędziego na misji Unii Europejskiej. Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach decyzją z 9 czerwca 2009 r. nie uwzględnił powyższego wniosku, powołując się na trudną sytuację kadrową Sądu Rejonowego w Kielcach. Pismem z 12 czerwca 2009 r., skierowanym do Ministra Sprawiedliwości, Pan sędzia Arkadiusz Jacek Sędek zrzekł się urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach i wniósł o określenie przez Ministra Sprawiedliwości skuteczności zrzeczenia się urzędu na dzień 28 czerwca 2009 r. Następnie, pismem z 18 czerwca 2009 r., skierowanym również do Ministra Sprawiedliwości, Pan sędzia wniósł o delegowanie go do pełnienia urzędu sędziego w ramach European Union Rule of Law Mission in Kosovo na okres jednego roku - do 14 czerwca 2010 r. Pismem z 23 czerwca 2009 r. Minister Sprawiedliwości zawiadomił, że z dniem 28 czerwca 2009 r. stosunek służbowy Pana sędziego na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach ulegnie rozwiązaniu, wobec zrzeczenia się urzędu. Pismem z 24 czerwca 2009 r. Minister Sprawiedliwości poinformował o nieuwzględnieniu wniosku z 18 czerwca 2009 r. o delegowanie do pełnienia urzędu sędziego w ramach European Union Rule of Law Mission in Kosovo, wskazując na brak przesłanek z art. 77 § 3 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. W piśmie z 26 czerwca 2009 r. Pan sędzia Arkadiusz Jacek Sędek wniósł o zmianę decyzji Ministra Sprawiedliwości z 23 czerwca 2009 r. poprzez uzupełnienie podstawy jej wydania o dyspozycję art. 98 § 2 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. W piśmie z 26 czerwca 2009 r. Minister Sprawiedliwości uzupełnił decyzję o przyjęciu zrzeczenia się urzędu sędziego przez Pana sędziego Arkadiusza Jacka Sędka, w ten sposób, że jako podstawę prawną wskazał art. 98 § 2 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Minister Sprawiedliwości poinformował ponadto, że Pan sędzia może powrócić na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach w trybie art. 98 § 3 wymienionej ustawy.

II

Pan Arkadiusz Jacek Sędek złożył wniosek o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziowskie dwukrotnie. Pierwszy wniosek, datowany na 13 września 2016 r., wpłynął do Krajowej Rady Sądownictwa 16 września 2016 r. Pan sędzia we wniosku wskazał, że obowiązki sędziego międzynarodowego na misji Unii Europejskiej w Kosowie będzie pełnił do 14 listopada 2016 r. Następnie cofnął ten wniosek pismem z 3 października 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.) z uwagi na przedłużenie kontraktu działania misji w ramach European Union Rule of Law Mission in Kosovo. Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 709/2016 z dnia 13 października 2016 r. jednogłośnie umorzyła postępowanie z wniosku Pana Arkadiusza Jacka Sędka o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, z uwagi na cofnięcie wniosku.

Pan sędzia Arkadiusz Jacek Sędek 29 marca 2017 r. wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa ponownie z wnioskiem o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Na posiedzeniu 5 kwietnia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rozpoznał wniosek Pana Arkadiusza Jacka Sędka z 29 marca 2017 r. w celu przygotowania stanowiska do przedstawienia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa. Członkowie zespołu, biorąc pod uwagę poczynione ustalenia, ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, a następnie postanowili zarekomendować Radzie uwzględnienie prośby Pana Arkadiusza Jacka Sędka i przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Zespół w uzasadnieniu stanowiska podkreślił, że Pan Arkadiusz Jacek Sędek w okresie od 1 czerwca 1998 r. do 27 czerwca 2009 r. piastował urząd sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Z dniem 28 czerwca 2009 r. zrzekł się urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach ze względu na zatrudnienie w ramach misji Unii Europejskiej w Kosowie na stanowisku sędziego międzynarodowego. Jak wynikało z przedstawionej przez Pana Arkadiusza Jacka Sędka dokumentacji, funkcję tę ma pełnić nieprzerwanie do 14 czerwca 2017 r. W ocenie zespołu, spełnione zostały zatem przesłanki ustawowe określone w art. 98 § 3 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

III

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pana Arkadiusza Jacka Sędka z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Zgodnie z art. 98 § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, ze zm. - dalej jako u.s.p.), sędzia, który zrzekł się urzędu w związku z mianowaniem, powołaniem lub wyborem do pełnienia funkcji w organach państwowych, samorządu terytorialnego, w służbie dyplomatycznej, konsularnej lub w organach organizacji międzynarodowych oraz ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, może powrócić na urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat, chyba że pełnił funkcje sędziowskie lub prokuratorskie w międzynarodowych lub ponadnarodowych organach sądowych. Zgodnie z art. 98 § 4 cytowanej ustawy, w przypadku przewidzianym w § 3, Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie byłego sędziego na urząd sędziego, chyba że nie spełnia on warunków wymaganych do powołania na urząd sędziego. Po powołaniu na urząd, sędziemu wyznacza się poprzednio zajmowane stanowisko i miejsce służbowe, niezależnie od liczby stanowisk sędziowskich w danym sądzie.

Warunki wymagane do powołania na urząd sędziego sądu rejonowego, osoby która zrzekła się urzędu sędziego, określa art. 61 § 1 pkt 1, 2 i 4 u.s.p. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu na urząd sędziego może powrócić osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru i jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego. Wypełnianie przez Pana Arkadiusza Jacka Sędka pozostałych warunków, określonych w art. 61 cytowanej ustawy, nie podlegało badaniu, gdyż dotyczą one powołania na wolne stanowisko sędziowskie osoby, która wcześniej nie pełniła urzędu sędziego.

Dokonując wszechstronnego rozważenia sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Arkadiusz Jacek Sędek wypełnia powyższe ustawowe warunki i, wobec deklaracji zamiaru zakończenia kadencji sędziego międzynarodowego na misji Unii Europejskiej z dniem 27 czerwca 2017 r., przysługuje mu uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o powrót do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, gdyż pełni urząd sędziego w międzynarodowym organie sądowym.

Uwzględniając powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa podczas posiedzenia w dniu 5 kwietnia 2017 r. zadecydowała bezwzględną większością głosów (12 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") o uwzględnieniu wniosku Pana Arkadiusza Jacka Sędka o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach i wystąpieniu z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o powołanie go na poprzednio zajmowane stanowisko sędziowskie.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.).