Przedstawienie wniosku o powołanie Pana Andrzeja Wróbla - sędziego Trybunału Konstytucyjnego do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2017 r.

UCHWAŁA Nr 18/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z 11 stycznia 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie Pana Andrzeja Wróbla - sędziego Trybunału Konstytucyjnego do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976) w zw. z art. 46 § 2 i 3 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2016 r., poz. 1254), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pana Andrzeja Wróbla - sędziego Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.

UZASADNIENIE

Pan Andrzej Wróbel urodził się 18 lipca 1953 r. w Bodzechowie. W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W okresie od 1 października 1976 r. do 30 września 2004 r. był zatrudniony na tym Uniwersytecie kolejno na stanowiskach: asystenta-stażysty, asystenta, starszego asystenta, adiunkta oraz profesora nadzwyczajnego.

Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa nr 57/93 z 17 listopada 1993 r. został przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Urząd sędziego Sądu Najwyższego objął z dniem 1 lutego 1994 r.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 27 maja 2011 r. Pan Andrzej Wróbel został wybrany na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dziewięcioletnią kadencję na tym stanowisku rozpoczął 29 maja 2011 r. Koniec kadencji przypada na 29 maja 2020 r.

W związku z wyborem na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, z dniem 28 maja 2011 r. Pan Andrzej Wróbel zrzekł się urzędu sędziego Sądu Najwyższego.

Pismem z 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 15 grudnia 2016 r.) Pan Andrzej Wróbel wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o powołanie go do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.

Pismem z 20 grudnia 2016 r. Pan Andrzej Wróbel złożył oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego po powołaniu go przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Na posiedzeniu 9 stycznia 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ustalił, że kandydat spełnia warunki wymagane do powołania go na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Na tej podstawie zespół postanowił jednogłośnie wystąpić do Rady z wnioskiem o powołanie Pana Andrzeja Wróbla na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę Pana Andrzeja Wróbla z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego.

Wobec tego, że Pan Andrzej Wróbel zrzekł się, w trybie przewidzianym w art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym, urzędu sędziego Sądu Najwyższego w związku z wyborem na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego i przerwa w pełnieniu przez niego obowiązków sędziego Sądu Najwyższego nie przekroczyła dziewięciu lat, Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 46 § 2 i 3 przedmiotowej ustawy. Zgodnie z tym przepisem sędzia, który zrzekł się urzędu sędziego Sądu Najwyższego w związku z mianowaniem, powołaniem łub wyborem do pełnienia funkcji w organach państwowych ma prawo powrotu do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat.

W przypadku złożenia stosownego wniosku, przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek wskazanych w tym przepisie, Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziowskie, chyba że zainteresowany ponownym powołaniem nie spełnia ustawowych warunków wymaganych do powołania na urząd sędziego. W niniejszej sprawie Rada stwierdziła, że Pan Andrzej Wróbel spełnia ustawowe przesłanki warunkujące powołanie, zgodne ze złożonym wnioskiem.

Uwzględniając powyższe, podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 11 stycznia 2017 r. za kandydaturą Pana Andrzeja Wróbla oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", wobec czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa w przedmiocie odmowy przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na poprzednio zajmowanym stanowisku sędziego Sądu Najwyższego, uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego (art. 46 § 4 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym; Dz. U. z 2016 r., poz. 1254).