Przedstawienie wniosku o powołanie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2014 r.

UCHWAŁA Nr 372/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 października 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku

Krajowa Rada Sądownictwa na podstawie art. 98 § 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427 ze zm.) postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę byłego sędziego Pana Arkadiusza Semeniuka z wnioskiem o powołanie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.
UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 listopada 2013 r. w trybie art. 98 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r- Prawo o ustroju sądów powszechnych - (dalej jako usp) Pan Arkadiusz Semeniuk złożył oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku z uwagi na wybór jego kandydatury przez European Union Rule of Law Mission in Kosowo na urząd sędziego w Basic Court w Mitrowicy, Republika Kosowa.

Dnia 29 września 2014 r. zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o przywrócenie go na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku w związku z zakończeniem pełnionej funkcji sędziego w Basic Court w Mitrowicy.

W dniu 14 października 2014 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w sprawie przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa wniosku byłego sędziego Pana Arkadiusza Semeniuka o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku. Zespół ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i jednogłośnie (3 głosy "za") zaopiniował pozytywnie wniosek byłego sędziego o powrót na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku. Krajowa Rada Sądownictwa, podzieliła stanowisko Zespołu.

Krajowa Rada Sądownictwa zważyła, co następuje

Artykuł 98 § 4 stanowi że, w przypadku przewidzianym w § 3 Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie byłego sędziego na urząd sędziego, chyba że nie spełnia on warunków wymaganych do powołania na urząd sędziego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt III KRS 10/12). Kandydat spełnia wszystkie warunki wymagane do powołania na ten urząd, a w szczególności: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego (por. art. 61 § 1 usp). W sytuacji gdy podstawę prawną wniosku zainteresowanego stanowi przepis art. 98 § 3 i 4 usp, jego uwzględnienie nie jest uzależnione od liczby stanowisk sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Płocku ani od tego czy którekolwiek z nich pozostąje nieobsadzone. W związku z powyższym w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa spełnione zostały przesłanki z art. 98 § 3 i 4 usp.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydaturę byłego sędziego Pana Arkadiusza Semeniuka z wnioskiem o powołanie na poprzednio zajmowane stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 października 2014 r., jednogłośnie (17 głosów "za") uwzględniła przedmiotowy wniosek.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).