Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.5.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 maja 2014 r.

UCHWAŁA Nr 165/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 maja 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 804.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Słupsku kandydaturę Pani Małgorzaty ZIÓŁKOWSKIEJ - sędziego sądu rejonowego,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Słupsku kandydatury Pani Sylwii Żanety DORAU-CICHOŃ - sędziego sądu rejonowego.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku (Monitor Polski z 2013 r., poz. 804), swoje kandydatury zgłosiły dwie wyżej wymienione kandydatki.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 5 maja 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Małgorzaty Ziółkowskiej - sędziego sądu rejonowego.

Pani Małgorzata Ziółkowska urodziła się w 1973 r. w Inowrocławiu. Studia prawnicze kandydatka ukończyła w 1997 r. z wynikiem bardzo dobrym, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po odbyciu aplikacji sądowej, w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, kandydatka złożyła w kwietniu 2001 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą.

W okresie od 1 czerwca 2001 r. do 17 grudnia 2003 r., jako asesor sądowy, pełniła powierzone przez Ministra Sprawiedliwości czynności sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Słupsku, orzekając w II Wydziale Karnym tego Sądu. Następnie, na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku, gdzie do chwili obecnej pełni czynności orzecznicze w II Wydziale Karnym. W okresie od września 2004 r. do stycznia 2006 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji Wykonywania Orzeczeń Sądowych prowadzonej w ramach II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Słupsku. Następnie, od lutego 2006 r. do marca 2007 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Słupsku, a z dniem 13 marca 2007 r. została powołana na to stanowisko, które piastuje do chwili obecnej. W latach 2011, 2012 i 2013 orzekała w Sądzie Okręgowym w Słupsku, zarówno w II Wydziale Karnym, jak i VI Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu.

Przeprowadzona ocena orzecznictwa Pani Sędzi Małgorzaty Ziółkowskiej pozwoliła sędziemu wizytatorowi na wyrażenie opinii, że jest ona bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Podsumowując sposób procedowania, treść i zawartość sporządzanych protokołów, szybkość podejmowania decyzji, sprawność prowadzonych postępowań oraz wysoki merytoryczny poziom sporządzanych pisemnych uzasadnień wyroków - sędzia wizytator ocenił bardzo dobrze. Podkreślił także bardzo dobre wskaźniki stabilności orzeczniczej kandydatki. Powyższe ustalenia oraz fakt, że Pani Sędzia orzekała w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Słupsku w II Wydziale Karnym i w VI Wydziale Karnym Odwoławczym, stanowiły podstawę do wyrażenia - przez sędziego wizytatora - stanowiska, iż posiada ona kompetencje, odpowiedni staż pracy i doświadczenie zawodowe niezbędne do pełnienia obowiązków orzeczniczych w sądzie okręgowym. Sędzia wizytator ponadto zauważył, że dotychczasowy przebieg pracy zawodowej opiniowanej wskazuje na systematyczne kształcenie i doskonalenie zawodowe. Świadczy o tym jej uczestnictwo m.in. w szkoleniach, konferencjach i sympozjach. Mając na uwadze wyniki dokonanej analizy sędzia wizytator wystawił tej kandydatce ocenę celującą.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu w dniu 27 marca 2014 r. jednogłośnie pozytywnie postanowiło przedstawić Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej kandydaturę Pani Sędzi Małgorzaty Ziółkowskiej na stanowisko Sędziego Sądu Okręgowego w Słupsku.

Na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, które odbyło się w dniu 28 marca 2014 r. kandydatura Pani Sędzi Małgorzaty Ziółkowskiej uzyskała 88 głosów "za" i 6 głosów "przeciw". W głosowaniu oddano 2 głosy nieważne.

II

W dniu 6 maja 2014 r. Krajowa Rada Sądownictwa wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i, podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Słupsku jest Pani Małgorzata Ziółkowska.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursów}'. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa wcięła pod uwagę także poparcie organów samorządu sędziowskiego udzielone poszczególnym kandydatkom. Pani Małgorzata Ziółkowska zdecydowanie została oceniona wyżej przez środowisko sędziowskie uzyskując 88 głosów poparcia, przy 6 głosach przeciw, niż kontrkandydatka w osobie Pani Sylwii Żanety Dorau- Cichoń, która uzyskała 25 głosów "za" i 54 głosy przeciw.

Rada rozważyła i oceniła ustalenia oraz wnioski płynące z opinii kwalifikacyjnych obu kandydatek i uznała, że poza walorami zawodowymi i osobowościowymi zawartymi w ocenie Pani Małgorzaty Ziółkowskiej, przewagę tej kandydatce daje uzyskanie oceny celującej z analizy pracy i kwalifikacji merytorycznych. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Sylwia Żaneta Dorau-Cichoń spełnia kryteria ustawowe powołania na urząd sędziego sądu okręgowego i prezentuje odpowiedni poziom merytoryczny. Jednakże ogólna ocena kwalifikacji tej kandydatki nie jest tak wyróżniająca, jak przytoczona ocena kwalifikacji Pani Sędzi Małgorzaty Ziółkowskiej, a nadto kontrkandydatka uzyskała zdecydowanie słabsze poparcie organów samorządu sędziowskiego.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, a zwłaszcza sędziego rangi sądu okręgowego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując konfrontacji obu kandydatek oraz dokonując oceny każdej z nich czyniła to w aspekcie walorów i przymiotów wymaganych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 maja 2014 r. na:

- Panią Małgorzatę Ziółkowską oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", udzielając poparcia jej kandydaturze,

- Panią Sylwię Żanetę Dorau-Ziółkowską nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", wobec czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Rada stanowi kolegialny organ konstytucyjny, a każdy z jej członków swobodnie przejawia swoją wolę i wyraża swoje stanowisko, w poddanych głosowaniu kwestiach, kierując się wyłącznie przekonaniem o jego słuszności i zasadności.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak we wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).