Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lipnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1329/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lipnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 474

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lipnie kandydaturę Pani Lidii Ewy Oziewicz - referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lipnie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lipnie kandydatur:

- Pani Dominiki Majchrowicz - prokuratora Prokuratury Rejonowej w Radziejowie,

- Pana Marcina Mazura - prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód w Toruniu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Lipnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 474, zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

H

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Lipnie kandydaturę

Pani Lidii Ewy Oziewicz referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lipnie. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Włocławskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego, poparciem Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Włocławskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lipnie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Lidii Ewy Oziewicz.

Pani Lidia Ewa Oziewicz urodziła się w 1977 r. w Inowrocławiu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym. W okresie od 1 czerwca 2003 r. do 30 września 2005 r. odbywała aplikację etatową w okręgu Sądu Okręgowego we Włocławku. We wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dobrym. Od 24 kwietnia 2006 r. do 14 maja 2007 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Włocławku w V Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Z dniem 15 maja 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lipnie, gdzie rozpoznaje w 14 części sprawy kategorii "Co" wpływające do I Wydziału Cywilnego oraz w !4 części sprawy wpływające do V Wydziału Ksiąg Wieczystych. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydatka bierze udział w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Pracę i kwalifikacje zawodowe Pani Lidii Ewy Oziewicz ocenił Pan sędzia Mariusz Nazdowicz - wizytator ds. wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Włocławku. Sędzia wizytator podkreślił, że kandydatka wykazuje się dobrą znajomością przepisów zarówno prawa materialnego jak i procesowego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Jakość jej orzecznictwa jest bardzo dobra. Osiąga również znakomite wyniki ilościowe, przy jednoczesnym sprawnym prowadzeniu postępowań.

Pozytywne opinie służbowe o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawili również Prezes Sądu Rejonowego w Lipnie oraz sędziowie tego Sądu. W opiniach tych podkreślano m. in., że kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, jest osobą sumienną, zdyscyplinowaną, prezentującą wysoki poziom kultury osobistej.

Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku na posiedzeniu w dniu 19 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Lidii Ewy Oziewicz jednogłośnie pozytywnie (5 głosami "za"). Zgromadzenie Ogólne sędziów Okręgu Włocławskiego na posiedzeniu w dniu 30 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 33 głosy "za" i 3 głosy "przeciw", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobyła, wykonując czynności asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora oraz w opiniach przełożonych.

Pozytywne opinie kwalifikacyjne posiadają również Pani Dominika Majchrowicz oraz Pan Marcin Mazur. Żadna z osób biorących udział w niniejszym postępowaniu nie uzyskała jednak tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Ogólnego sędziów Okręgu Włocławskiego, jak Pani Lidia Ewa Oziewicz.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych - tak jak Pani Lidia Ewa Oziewicz - otrzymała również Pani Dominika Majchrowicz. Wprawdzie Pan Marcin Mazur uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, ale ocena ta ustępuje najwyższemu poparciu Zgromadzenia Ogólnego sędziów Okręgu Włocławskiego udzielonemu Pani Lidii Ewie Oziewicz.

Pani Dominika Majchrowicz oraz Pan Marcin Mazur złożyli egzamin prokuratorski z oceną dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Włocławskiego.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Włocławskiego.

Pani Dominika Majchrowicz oraz Pan Marcin Mazur uzyskali jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku. Natomiast Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Włocławskiego na kandydaturę Pani Dominiki Majchrowicz oddało 18 głosów "za", 18 głosów "przeciw" a na kandydaturę Pana Marcina Mazura 3 głosy "za", 31 "przeciw", wobec czego wskazani kandydaci nie uzyskali tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Ogólnego sędziów Okręgu Włocławskiego, jak Pani Lidia Ewa Oziewicz.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Lidii Ewy Oziewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Włocławskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Dominiki Majchrowicz nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marcina Mazura nie oddano głosów "za", oddano 6 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Lidii Ewy Oziewicz oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).