Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 561.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1326/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 561

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej kandydaturę Pani Katarzyny Anny Mikrut - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej kandydatury Pani Sylwii Banach — adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 561, zgłosiły się trzy kandydatki. Wobec rezygnacji Pani Joanny Kingi Sobierajskiej - asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia (Uchwała Nr 1146/2015 z 3 listopada 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej kandydaturę Pani Katarzyny Anny Mikrut. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Przy podejmowaniu decyzji Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu i ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W posiedzeniu Zespołu wziął udział przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - Pan Ziemisław Gintowt - adwokat.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Rada kierowała się również kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie

Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Anny Mikrut.

2. Pani Katarzyna Anna Mikrut urodziła się w 1982 r. w Katowicach. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukończyła w 2006 r. z wynikiem dobrym. Jak wynika z karty zgłoszenia kandydatki w okresie od 1 listopada 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. odbywała aplikację adwokacką i zatrudniona była w kancelarii adwokackiej. Następnie w latach 2007-2010 odbywała w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach etatową aplikację sądową, którą ukończyła, składając we wrześniu 2010 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 8 listopada 2010 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego.

Pani Katarzyna Anna Mikrut uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury dla asystentów sędziów orzekających w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnych.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Katarzyny Anny Mikrut sporządziła Pani Magdalena Rybicka - sędzia wizytator do spraw cywilnych. W ocenie opiniującej kandydatka jest dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego, rozwija się zawodowo i podnosi kwalifikacje. Posiada dobrą znajomość przepisów prawa i umiejętność stosowania ich w praktyce. Projekty orzeczeń i uzasadnień sporządza precyzyjnie, prawidłowo, redagując je z dużą starannością. Spektrum spraw, w których sporządzała projekty, jest bardzo rozległe. W konkluzji oceny opiniująca wyraziła poparcie dla kandydatury Pani Katarzyny Anny Mikrut na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W uzupełniającej ocenie pracy Pani sędzia Magdalena Rybicka wskazała, że opiniowana jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego i że w pełni popiera jej kandydaturę. Opiniująca wyraziła przekonanie, że posiadana przez Panią asystent wiedza prawnicza i umiejętności zawodowe pozwolą jej prawidłowo wykonywać obowiązki sędziego, a prezentowana dotychczas sumienność, pracowitość i dyscyplina pracy dają podstawę do wyrażenia opinii, że powierzone obowiązki będzie wykonywać sprawnie i terminowo.

Kandydatka posiada liczne, pozytywne opinie służbowe.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Anny Mikrut jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za"), udzielając jej 34 punkty poparcia. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 26 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 61 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Pani Sylwia Banach urodziła się w 1980 r. w Dąbrowie Górniczej. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukończyła w 2005 r. z wynikiem dobrym plus. W okresie od 1 do 31 października 2005 r. i od 1 listopada do 31 grudnia 2008 r. zatrudniona była w Kancelarii Radców Prawnych Tomasz Ogłódek, Marzena Czamecka-Glinka spółka cywilna, początkowo na stanowisku referenta prawnego a następnie referenta do spraw prawnych. Po odbyciu w latach 2005 -2008 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, początkowo etatowej a od 1 marca 2008 r. pozaetatowej, złożyła we wrześniu 2008 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 1 lipca 2008 r. do 31 maja 2009 r. zatrudniona była w VINCI & VINCI Kancelarii Radców Prawnych K.Lasko, M.Zychala spółka komandytowa na stanowisku referenta do spraw prawnych. W okresie od 1 lipca 2009 r. do 11 lutego 2010 r. pracowała zaś w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej na stanowisku asystenta sędziego. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 26 listopada 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 22 lutego 2010 r. prowadzi kancelarię adwokacką w Dąbrowie Górniczej.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządzili sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Katowicach: Pani sędzia Elżbieta Michalska-Bartosiak - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich i Pani sędzia w stanie spoczynku Aleksandra Rotkiel - wizytator do spraw karnych. W przekonaniu opiniujących kandydatka jest osobą dokładną i rzetelną, posiada wiedzę w zakresie prawa rodzinnego i karnego. Sędziowie wizytatorzy wyrazili pogląd, że Pani Sylwia Banach może być dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pozytywną opinię służbową za czas wykonywania przez Panią Sylwię Banach obowiązków asystenta sędziego sporządził Pan sędzia Mariusz Nawaro - Prezes Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej (opinia z 8 marca 2010 r.).

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Sylwii Banach 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej 6 punktów poparcia. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 26 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 15 głosów "za", 21 głosów "przeciw" i 30 głosów "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie została oceniona przez sędziego wizytatora jako kandydatka, która jest przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego w sposób dobry i bardzo dobry. Pani Katarzyna Anna Mikrut została także pozytywnie oceniona przez przełożonych, którzy wyrazili poparcie dla jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa porównywalne kwalifikacje zawodowe posiada Pani Sylwia Banach. Jej praca została oceniona pozytywnie przez sędziów wizytatorów, co jednak ustępuje wobec dobrej i bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej Pani Katarzyny Anny Mikrut. Pani Sylwia Banach uzyskała poza tym niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz znacznie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, niż wybrana kandydatka.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Oceny uzyskane przez obie kandydatki zostały zaprezentowane powyżej.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki uzyskane przez obie kandydatki podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach zostały zaprezentowane powyżej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Katarzyny Anny Mikrut zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, bardzo dobre opinie służbowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Kandydatka posiada dużą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Sylwii Banach oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała ona wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Anny Mikrut oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).