Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1325/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu kandydaturę Pani Marty Ferdyn - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu kandydatury Pani Sylwii Marii Seidel-Nowak - notariusza.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosiły się trzy kandydatki. Wobec rezygnacji Pani Hanny Doroty Nowak - referendarza sądowego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia (Uchwała Nr 1145/2015 z 3 listopada 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Bytomiu kandydaturę Pani Marty Ferdyn. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Przy podejmowaniu decyzji Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu i ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W posiedzeniu Zespołu udział wzięła przedstawicielka Krajowej Rady Notarialnej - Pani Tamara Żurakowska - notariusz.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust.

3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Rada kierowała się również kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bytomiu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Marty Ferdyn.

2. Pani Marta Ferdyn urodziła się w 1984 r. w Tarnowskich Górach. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego ukończyła w 2008 r. z wynikiem celującym. W latach 2008-2012 odbywała na tym Uniwersytecie studia doktoranckie w zakresie prawa, które ukończyła z wynikiem pozytywnym. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 30 listopada 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. W okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbywała aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończyła, uzyskując łącznie 46 punktów. Następnie w okresie od 30 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. zatrudniona była na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Bytomiu w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W okresie od 28 lutego 201 lr. do 6 lipca 2015 r. odbywała aplikację sędziowską, którą ukończyła, uzyskując 115 punktów. W dniach 6-7 sierpnia 2013 r. i 6 września 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 298,5 punktów. Z dniem 7 stycznia 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach i przydzielona - celem odbycia obowiązkowego stażu referendarskiego - do orzekania w II Wydziale Cywilnym. Z dniem 7 października 2014 r. Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach przeniósł kandydatkę do orzekania w X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego a z dniem 15 lipca 2015 r. do II Wydziału Cywilnego tego Sądu, w którym orzeka do chwili obecnej.

Obecnie kandydatka jest w trakcie sporządzania rozprawy doktorskiej na temat "Poczucie przynależności do własnej płci jako dobro osobiste.

Pani Marta Ferdyn jest autorką artykułu pt. "Szkoda pośrednia - pojęcie oraz podstawy prawne jej naprawienia" opublikowanego w Kwartalniku Krajowej Szkoły Sądownictwa.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Marty Ferdyn sporządzili sędziowie wizytatorzy Sądu Okręgowego w Katowicach: do spraw cywilnych - SSO Magdalena Rybicka i do spraw gospodarczych - SSO Grzegorz Misina. W ocenie opiniujących kandydatka bardzo dobrze wykonuje obowiązki referendarza sądowego. Posiada dużą umiejętność organizacji pracy i jest bardzo zaangażowana w wykonywanie obowiązków zawodowych. Opiniujący bardzo dobrze ocenili również efektywność pracy Pani Marty Ferdyn oraz znajomość i umiejętność stosowania przez nią przepisów prawa. Wyrazili pogląd, że jest ona bardzo dobrą kandydatką do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka posiada także liczne pozytywne opinie służbowe oraz list rekomendacyjny, sporządzony przez prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia - rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Bieżącej oceny pracy Pani Marty Ferdyn dokonywał także patron stażu - Zbigniew Kiełtyka - starszy referendarz sądowy. Opiniujący ocenił przebieg stażu na 5 punktów (w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów). Wskazał, że od samego początku stażu Pani referendarz swoje obowiązki wykonywała na najwyższym merytorycznym poziomie z ponad przeciętnym zaangażowaniem a sprawy rozpoznawała wyczerpująco i precyzyjnie. Sposób sprawowania przez nią urzędu ocenił jako wzorowy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Marty Ferdyn jednogłośnie 6 głosami "za", udzielając jej 34 punkty poparcia. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 26 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 48 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się". 3. Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak urodziła się w 1972 r. w Lubaniu Śląskim. Wyższe studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w 1995 r. z wynikiem bardzo dobrym. Następnie, po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła we wrześniu 1997 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Pani Sylwia Maria Seidel -Nowak w okresie od 20 listopada 1997 r. do 21 października 1999 r. pracowała w charakterze asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Katowicach, w okresie od 22 października 1999 r. do 31 marca 2007 r. w charakterze sędziego w tym Sądzie. W związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Katowicach z dniem 1 marca 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach. Od 1 stycznia 2004 r. do chwili zrzeczenia się urzędu sędziego, to jest do 31 grudnia 2009 r., pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Gospodarczego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 8 stycznia 2010 r. została powołana na stanowisko notariusza z wyznaczeniem siedziby kancelarii notarialnej w Katowicach. W okresie od 14 kwietnia 2010 r. do 15 kwietnia 2015 r. Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak prowadziła działalność w formie spółki cywilnej w Katowicach. Od 16 kwietnia 2015 r. prowadzi samodzielną kancelarię notarialną - początkowo w Katowicach a od sierpnia 2015 r. do chwili obecnej w Tychach.

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydatka ukończyła w 2007 r. studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządziła Pani sędzia Gabriela Ott - wizytator Sądu Okręgowego w Katowicach. Wysoko oceniła pracę Pani Sylwii Marii Seidel-Nowak w charakterze notariusza. W jej opinii sporządzone przez nią akty notarialne dowodzą należytej wiedzy w zakresie prawa materialnego cywilnego, a w szczególności rzeczowego, spadkowego, jak również prawa handlowego. Wyraziła pogląd, że Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Wizytacje pracy kandydatki przeprowadzone przez Radę Izby Notarialnej w Katowicach w latach 2011 i 2014 wypadły pozytywnie, ale w obu przypadkach zostały zgłoszone zastrzeżenia.

Pozytywną opinię służbową za czas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego przez Panią Sylwię Marię Seidel-Nowak sporządził Pan sędzia Jacek Sobczyński - Prezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach (opinia z 15 kwietnia 2009 r.).

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 7 października 2015 r. jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za") zaopiniowało kandydaturę Pani Sylwii Marii Seidel-Nowak na stanowisko sędziego sądu rejonowego, udzielając jej 29 punktów poparcia. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 26 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 33 głosy "za", 14 głosów "przeciw i 20 głosów "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe zdobyte podczas odbywania aplikacji ogólnej i sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz na stanowisku asystenta sędziego i referendarza sądowego. Z opinii służbowych wynika, że jej wiedza i przygotowanie merytoryczne do wykonywania powierzonych obowiązków oceniane są wysoko. Natomiast oceny z przebiegu stażu referendarskiego świadczą o wzorowym wykonywaniu powierzonych obowiązków na najwyższym poziomie. W pracy tej kandydatki nie dostrzeżono żadnych uchybień. Niewątpliwym atutem Pani Marty Ferdyn jest fakt ukończenia studiów doktoranckich i przygotowywanie przez nią rozprawy doktorskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa porównywalne kwalifikacje zawodowe posiada Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak. Jakkolwiek jej praca została oceniona wysoko przez sędziego wizytatora i pozytywnie przez samorząd notarialny, to ocena ta nie jest tak wyróżniająca jak Pani Marty Ferdyn. Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak uzyskała poza tym niższe oceny zarówno z ukończenia studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego oraz niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa nie spełnia zatem kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu jak Pani Marta Ferdyn. W ramach niniejszego postępowania nominacyjnego pozostaje zaś do obsadzenia tylko jedno stanowisko sędziowskie. Ponadto Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak figuruje w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego jako sprawca kilku wykroczeń drogowych.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pani Marta Ferdyn uzyskała wyższe niż Pani Sylwia Maria Seidel-Nowak, oceny zarówno na dyplomie ukończenia studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, co zostało przedstawione powyżej.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki uzyskane przez obie kandydatki podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach zostały zaprezentowane powyżej. Pani Sylwia Maria Seidel -Nowak otrzymała niższe poparcie tych gremiów niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Marty Ferdyn zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, bardzo dobre opinie służbowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Kandydatka posiada dużą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Marty Ferdyn oddano 8 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się", udzielając jej poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Sylwii Marii Seidel-Nowak oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 9 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała ona wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).