Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1185/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku kandydaturę Pana Jarosława Ryszarda Turczyna - sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosił się jeden powyżej wymieniony kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku kandydaturę Pana Jarosława Ryszarda Turczyna. Wskazując tę kandydaturę, członkowie Zespołu wzięli pod uwagę bardzo dobrą opinię sędziego wizytatora na temat pracy i kwalifikacji Pana Jarosława Ryszarda Turczyna, a także jednogłośne poparcie

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, jego doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Po rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Słupsku zostanie przedstawiona kandydatura Pana Jarosława Ryszarda Turczyna.

2. Pan Jarosław Ryszard Turczyn urodził się w 1973 r. w Dębnicy Kaszubskiej. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego ukończył w 1999 r. z oceną dostateczną. W okresie od grudnia 1999 r. do listopada 2002 r. zatrudniony był w Sądzie Rejonowym w Szczecinku na stanowisku referenta stażysty a następnie protokolanta sądowego. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył w kwietniu 2003 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od czerwca 2003 r. do maja 2004 r. zatrudniony był na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Z dniem 24 maja 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Orzekał w XIII Wydziale Grodzkim a od stycznia 2005 r. w II Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 1 kwietnia 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku. W dalszym ciągu orzekał w II Wydziale Karnym tego Sądu.

Pan Jarosław Ryszard Turczyn był wielokrotnie delegowany w 2012 r. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku do pełnienia czynności sędziowskich w tym Sądzie. W tym czasie orzekał w VI Wydziale Karnym Odwoławczym і II Wydziale Karnym.

Od 1 września 2014 r. do chwili obecnej pełni obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Słupsku w ramach delegacji udzielonej w pełnym wymiarze przez Ministra Sprawiedliwości.

Pan Jarosław Ryszard Turczyn uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydata sporządziła Pani sędzia Jadwiga Miklińska - wizytator do spraw karnych skarbowych, wykroczeń skarbowych i wykroczeń Sądu Okręgowego w Słupsku. Zdaniem opiniującej Pan Jarosław Ryszard Turczyn jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W jej przekonaniu prezentuje znakomity poziom wiedzy prawniczej.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach merytorycznych kandydata sporządziły także Pani Klaudia Łożyk - Prezes Sądu Rejonowego w Słupsku oraz Pani Mariola Watemborska - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Słupsku.

Podczas posiedzenia w dniu 13 października 2015 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku zaopiniowało kandydaturę Pana Jarosława Ryszarda Turczyna jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej w dniu 16 października 2015 r. również udzieliło jednogłośnego poparcia, oddając na tę kandydaturę 101 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się".

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Jarosława Ryszarda Turczyna zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, pozytywne opinie służbowe, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Jarosław Ryszard Turczyn spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Kandydat prezentuje odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora i w opiniach służbowych, uczestniczy w licznych szkoleniach, posiada długoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz wykonując obowiązki sędziego sądu okręgowego w ramach udzielonych mu delegacji.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2015 r. na kandydaturę Pana Jarosława Ryszarda Turczyna oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła ja na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).