Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1038/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 356

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu kandydaturę Pani Karoliny Łucji Rokity-Kornasiewicz - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu kandydatur:

- Pani Ewy Magdaleny Olejarz - referendarza sądowego,

- Pani Małgorzaty Trelki-Żmudy - referendarza sądowego,

- Pana Grzegorza Pawła Woźniaka - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 356 zgłosiło się czworo wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ocenił, że nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W związku z powyższym postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") wystąpić do Rady z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz kandydatów: Pani Karoliny Łucji Rokity-Komasiewicz, Pani Małgorzaty Trelki-Żmudy i Pana Grzegorza Pawła Woźniaka. Na posiedzeniu w dniu 8 września 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (16 głosami "za") zaakceptowała propozycję Zespołu.

W dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w trybie wideokonferencji celem przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Podczas rozmowy Prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu wskazał przyczyny, dla których Pani Karolina Łucja Rokita -Kornasiewicz nie otrzymała poparcia ani Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu, ani Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu. Wyjaśnił że, jej kandydatura nie była zbyt dobrze znana członkom Kolegium i Zgromadzenia tego Sądu. Jednakże, Prezes Sądu wyraził wyjątkowo pozytywną opinię o jakości pracy tej kandydatki. Wskazał, że w jego ocenie powodem, dla którego nie uzyskała ona poparcia była długotrwała nieobecność spowodowana korzystaniem z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu wytłumaczył także przyczyny niewielkiej różnicy w liczbie punktów uzyskanych przez kandydatury Pani Małgorzaty Trelki-Żmudy i Pana Grzegorza Woźniaka podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu. W ocenie Prezesa, na wynik głosowania mógł mieć wpływ rodzaj dotychczas zajmowanych przez kandydatów stanowisk w strukturze sądu. Pani Małgorzata Trelka-Żmuda legitymuje się doświadczeniem zdobytym w pracy na stanowisku asystenta sędziego (w latach 2006 - 2008) oraz referendarza sądowego (od 23 czerwca 2008 r. do chwili obecnej), natomiast Pan Grzegorz Woźniak od początku swojej pracy zawodowej (od 7 maja 2007 r.) zatrudniony jest na stanowisku asystenta sędziego. Członkowie Zespołu zostali także poinformowani, że wolny etat przewidziany jest w Wydziale Cywilnym lub w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Następnie Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowy z zaproszonymi kandydatami. Po ich wysłuchaniu ponownie zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Przemyślu kandydaturę Pani Karoliny Łucji Rokity-Komasiewicz. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony wnioskami płynącymi z oceny kwalifikacyjnej kandydatki, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz sposobem, w jaki zaprezentowała się podczas rozmowy z członkami Zespołu - jako osoba o własnych poglądach i swobodnie prowadząca dyskusję merytoryczną.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziom poparcia udzielonego przez Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Przemyślu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Karoliny Łucji Rokity-Kornasiewicz.

2. Pani Karolina Łucja Rokita-Kornasiewicz urodziła się w 1983 r. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 2007 r. z oceną bardzo dobrą. W roku 2006 r. odbyła dwumiesięczną praktykę w kancelarii adwokackiej w Londynie. Po odbyciu aplikacji sądowej w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą plus. Z dniem 2 listopada 2010 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, a z dniem 1 marca 2011 r. mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Leżajsku. Powierzone obowiązki wykonywała w Wydziale Cywilnym i Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 16 kwietnia 2015 r. jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Orzeka w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych.

W okresie od 1 września 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. uczestniczyła w kursie realizowanym na zlecenie Komisji Europejskiej "Prawo konkurencji w Unii Europejskiej - nowe uprawnienia sądów", uzyskując ocenę pozytywną. W okresie od 1 października 2007 r. do 30 stycznia 2008 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej. Po odbyciu studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 11 maja 2015 r. złożyła z wynikiem pozytywnym egzaminy doktorskie. Ma otwarty przewód doktorski a termin obrony pracy doktorskiej pt.: "Reklama istotnie ingerująca w prywatność a ochrona dóbr osobistych" jest planowany w bieżącym roku akademickim. Pani Karolina Łucja Rokita- Komasiewicz jest autorką publikacji z zakresu reklamy i prawa ochrony konsumentów w periodykach specjalistycznych oraz monografii "Prawa konsumenta". Posiada certyfikat CEA z języka angielskiego, certyfikat TOLES z prawniczego języka angielskiego oraz certyfikat CILS BI z języka włoskiego.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki dokonała Pani SSO Bożena Błachowicz sędzia wizytator do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych. W przekonaniu sędziego wizytatora Pani Karolina Łucja Rokita-Kornasiewicz jest dobrze przygotowana do pracy orzeczniczej. Posiada dobrą znajomość przepisów z zakresu postępowania wieczystoksięgowego, a także, w zakresie niezbędnym do stosowania w tego rodzaju sprawach, prawa administracyjnego. Posiada dobrą znajomość prawa cywilnego oraz postępowania cywilnego, a także prawa karnego materialnego i procesowego. W ocenie sędzi wizytator wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz referendarza sądowego, poziom merytoryczny orzecznictwa oraz sprawność i efektywność podejmowanych przez kandydatkę czynności dają podstawy do stwierdzenia, że spełnia wszelkie wymogi do wykonywania zawodu sędziego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu na posiedzeniu w dniu 3 lipca 2015 r. zaopiniowało omawianą kandydaturę negatywnie stosunkiem głosów: 0 głosów "za", 8 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się". Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu w dniu 3 lipca 2015 r. w odniesieniu do omawianej kandydatury oddano 1 głos "za", 32 głosy "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się". W głosowaniu oddano 1 głos nieważny.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Karolina Łucja Rokita-Kornasiewicz posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując obowiązki asystenta sędziego oraz referendarza sądowego. Jej wysokie kwalifikacje zostały potwierdzone w sporządzonej przez sędziego wizytatora pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej.

Rekomendacje dla Pani Karoliny Łucji Rokity-Kornasiewicz sporządzili: sędzia Zbigniew Śnigorski Prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, Edward Loryś sędzia Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, sędzia Ewa Kuźniar-Jucha Przewodnicząca VI Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Leżajsku, starszy referendarz sądowy Maria Kulka Przewodnicząca IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Leżajsku oraz Prof. dr hab. Wojciech Kowalski.

Pozytywne oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych uzyskali także pozostali kontrkandydaci. Jednakże nie są one tak wysokie, jak ocena kwalifikacji Pani Karoliny Łucji Rokity-Komasiewcz. Ponadto, ani Pani Małgorzata Trelka-Żmuda, ani Pan Grzegorz Woźniak nie zaprezentowali się podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa równie korzystnie jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie. Rada uwzględniła opinię Zespołu, że Pani Karolina Łucja Rokita-Komasiewicz umiała opanować stres, umiejętnie dyskutowała, prezentując się, jako osoba pewna i mająca własne poglądy.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Żaden z kontrkandydatów nie uzyskał łącznie tak dobrych ocen na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego jak Pani Karolina Łucja Rokita-Komasiewcz.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Karolina Łucja Rokita-Komasiewicz nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, co zostało wykazane powyżej.

Pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu uzyskali Pani Małgorzata Trelka-Żmuda (6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", 1 głos "nieważny" - z łączną sumą 43 punktów poparcia) oraz Pan Grzegorz Woźniak (6 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", 1 głos "nieważny" - z łączną sumą 44 punków poparcia). Kandydatury tych osób zostały ocenione wysoko także przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu. Pani Małgorzata

Trelka-Żmuda uzyskała 20 głosów "za", 13 głosów "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się", natomiast Pan Grzegorz Woźniak 31 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się".

Kandydatura Pani Ewy Magdaleny Olejarz nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu (1 głos "za", 7 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"), ani Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu (6 głosów "za", 30 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się").

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa zaprezentowane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu okoliczności towarzyszące przedstawionym wyżej wynikom głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, nie mogą w żaden sposób negatywnie wpłynąć na całościową bardzo wysoką ocenę pracy i kwalifikacji Pani Karoliny Łucji Rokity- Komasiewicz. Zdaniem Rady kandydatka ta niewątpliwie posiada predyspozycje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani referendarz Karoliny Łucji Rokity-Komasiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej bogate doświadczenie zawodowe w strukturach wymiaru sprawiedliwości, pozytywna ocena kwalifikacyjna, dotychczasowy dorobek naukowy, systematyczne podnoszenie przez nią kwalifikacji zawodowych, a także oceny bardzo dobre uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła poza tym pod uwagę przebieg rozmowy przeprowadzonej z kandydatami przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 9 września 2015r" podczas której Pani Karolina Łucja Rokita-Komasiewicz zaprezentowała się jako osoba dojrzała, umiejętnie radząca sobie w sytuacjach stresowych.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Ewy Magdaleny Olejarz oddano 0 głosów "za", 6 głosów "przeciw", 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Karoliny Łucji Rokity-Kornasiewicz oddano 17 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Małgorzaty Trelki-Żmudy oddano 0 głosów "za", 8 głosów "przeciw", 9 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Woźniaka oddano 0 głosów "za", 7 głosów "przeciw", 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).