Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kępnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1031/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kępnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 273

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kępnie kandydaturę Pani Karoliny Kingi Koszyczarek - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kępnie kandydatury Pani Justyny Katarzyny Hofman-Szynk - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kępnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 273 zgłosiły się dwie wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 9 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem, który przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kępnie kandydaturę Pani Karoliny Kingi Koszyczarek. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Karolina Kinga Koszyczarek posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, uzyskała oceny dobre zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego. Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów wizytatorów oraz w opiniach służbowych, a Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu udzieliły jej kandydaturze poparcia. Zdaniem Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Kinga Koszyczarek w pełni zasługuje na rekomendowanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła: uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kępnie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Karoliny Kingi Koszyczarek.

2. Pani Karolina Kinga Koszyczarek urodziła się 13 lutego 1978 r. w Kaliszu. W czerwcu 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym. W okresie od 1 października 2004 r. do 30 września 2007 r. odbyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu. We wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 10 grudnia 2007 r. do 31 marca 2012 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. Powierzone obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym a od 1 listopada 2010 r. dodatkowo w IV Wydziale Pracy i III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 kwietnia 2012 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione bardzo dobrze przez Pana sędziego Wojciecha Tomalaka - wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych oraz przez Pana sędziego Henryka Haaka - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Kaliszu. Z treści opinii wynika, że Pani Karolina Kinga Koszyczarek jest osobą zrównoważoną, sumienną, pracowitą i zdyscyplinowaną. W sposób właściwy organizuje czas pracy a powierzone zadania wykonuje z dużym zaangażowaniem. Wnikliwie analizuje stan sprawy i znajduje prawidłowe rozwiązanie zagadnień objętych jej przedmiotem, zajęte stanowisko argumentując z powołaniem się na poglądy judykatury i doktryny. Projekty orzeczeń i uzasadnień sporządza prawidłowo i starannie, na bardzo wysokim poziomie.

Podczas posiedzenia w dniu 3 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu zaopiniowało kandydaturę Pani Karoliny Kingi Koszyczarek pozytywnie

(7 głosów "za" z mocą poparcia na poziomie 42 punktów). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu w dniu 26 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 40 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (z mocą poparcia na poziomie 208 punktów).

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Kinga Koszyczarek spełnia wszystkie ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatka posiada duże doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego i prezentuje bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz w opiniach służbowych.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki sporządzili Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz sędziowie orzekający w tym Wydziale.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Oceny uzyskane przez Panią Karolinę Kingę Koszyczarek zostały przedstawione powyżej.

Pani Justyna Katarzyna Hofman-Szynk uzyskała ocenę dostateczną zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych jak i z egzaminu sędziowskiego. 5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wyniki głosowania, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kandydatura Pani Justyny Katarzyny Hofman-Szynk została zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu 7 głosami "za" (z mocą poparcia na poziomie 27 punktów). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu oddało na tę kandydaturę 40 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (z mocą poparcia na poziomie 171 punktów).

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Karoliny Kingi Koszyczarek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne i pozytywne opinie służbowe, a także poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Kaliszu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Justyny Katarzyny Hofman-Szynk nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Karoliny Kingi Koszyczarek oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).