Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 992/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 100

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu kandydaturę Pana Pawła Geislera - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu kandydatury Pana Jana Michała Olszanowskiego - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 100 zgłosiło się dwóch powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu kandydaturę Pana Pawła Geislera. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pan Paweł Geisler od października 2010 r. zatrudniony jest na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Obowiązki służbowe wykonuje w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Szeroki zakres przedmiotowy spraw rozpoznawanych w tym Wydziale pozwolił Panu asystentowi na zapoznanie się z różnorodną problematyką prawną i sposobem rozstrzygania złożonych spraw. Taki charakter pracy pozwolił uzyskać mu wszechstronne doświadczenie zawodowe i wiedzę prawniczą niezbędną do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Kandydat został bardzo dobrze oceniony zarówno przez przełożonych, jak i sędziego wizytatora. Ponadto uzyskał poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i pozytywną ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatura przedstawiana z wnioskiem o powołanie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.).

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Pawła Geislera.

2. Pan Paweł Geisler urodził się 15 września 1983 r. w Poznaniu. W maju 2007 r. ukończył studia prawnicze z oceną dobrą plus, a po odbyciu w latach 2007-2010 etatowej aplikacji sądowej złożył we wrześniu 2010 r. egzamin sędziowski, także z oceną dobrą plus. Od października 2010 r. kandydat zatrudniony jest na stanowisku asystenta sędziego w XV Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Pan asystent pogłębia i uzupełnia swoją wiedzę, uczestnicząc regularnie w szkoleniach organizowanych zarówno przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, jak też inne podmioty.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pana Pawła Geislera zostały ocenione przez Pana Macieja Rozpędowskiego - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Z oceny tej wynika, że Pan Paweł Geisler sporządza projekty uzasadnień terminowo, precyzyjnie, zwięzłym językiem, zawierając wnikliwą analizę występującego w sprawie zagadnienia. Powołując się na treść opinii służbowych, sędzia wizytator w pełni podzielił pogląd opiniujących sędziów, że Pan Paweł Geisler spełnia warunki do uzyskania nominacji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Podczas posiedzenia w dniu 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Geislera (9 głosów "za", w tym 9 ocen wzorowych). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu

Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 61 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (w głosowaniu wzięło udział 75 sędziów, oddano 74 głosy ważne i 1 głos nieważny).

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiany z wnioskiem o powołanie posiada doświadczenie zawodowe, które zdobył pracując jako aplikant sądowy oraz asystent sędziego w wydziale cywilnym odwoławczym, a jego wysokie kwalifikacje zawodowe potwierdził sędzia wizytator w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej. Ponadto Pan Paweł Geisler stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie oceniła kandydaturę Pana Jana Michała Olszanowskiego uwzględniając w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz działalność naukową, jednakże mając do obsadzenia tylko jedno stanowisko sędziowskie uznała, że Pan Paweł Geisler w wyższym stopniu spełnia kryteria ustawowe do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego w ramach niniejszej procedury konkursowej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Oceny uzyskane przez Pana Pawła Geislera zostały przedstawione powyżej. Pan Jan Michał Olszanowski, uzyskał ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego oraz ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał łącznie najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wyniki głosowania dotyczące tej kandydatury zostały przedstawione powyżej.

Kandydatura Pana Jana Michała Olszanowskiego uzyskała wprawdzie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu: 9 głosów "za", w tym 9 ocen wzorowych, lecz zdecydowanie niższą ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu

Okręgowego w Poznaniu (21 głosów "za", przy 13 głosach "przeciw" i 38 głosach "wstrzymujących się").

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Pawła Geislera zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jego doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, bardzo dobre opinie służbowe, a także zdecydowanie wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu. Kandydat posiada dużą wiedzę prawniczą oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie jego kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Pawła Geislera oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Jana Michała Olszanowskiego nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).