Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 990/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 232

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydaturę Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydatur:

- Pana Mariusza Jacka Dańczyszyna - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pani Renaty Agnieszki Grześkowiak - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pani Marty Agnieszki Knotz - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pani Małgorzaty Zuzanny Plesiewicz - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie,

- Pana Dariusza Marka Szymczaka - sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 232 zgłosiło się sześcioro wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie kandydaturę Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacyjnej kandydatki, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego oraz poziomem poparcia udzielonego jej przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił w szczególności dotychczasowe doświadczenie zawodowe rekomendowanej kandydatki, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędziego wizytatora oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej.

2. Pani Barbara Magdalena Krzemianowska urodziła się w 1971 r. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 1995 r. z oceną dobrą. W okresie od 2 października 1995 r. do 31 sierpnia 1996 r. była zatrudniona na stanowisku inspektora w Urzędzie Skarbowym w Szczecinku. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w 1998 r. egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 16 listopada 1998 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinku a z dniem 15 czerwca 2001 r. przeniesiona na własny wniosek do Sądu Rejonowego w Koszalinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2001 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie. Z dniem 1 stycznia 2006 r. powierzono jej wykonywanie obowiązków Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, a z dniem 1 lutego 2008 r. pełnienie tej funkcji na czas określony do 28 marca 2014 r. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie z 10 marca 2014 r. powierzono Pani Barbarze Magdalenie Krzemianowskiej dalsze pełnienie tej funkcji od 28 marca 2014 r. do 27 marca 2017 r.

Pani Barbara Magdalena Krzemianowska systematycznie uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych dla sędziów okręgu koszalińskiego.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządziła SSA Danuta Jezierska. Podkreśliła wszechstronną wiedzę prawniczą Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej, jej duże doświadczenie zawodowe, zaangażowanie w rozpoznawanie spraw i stabilność orzecznictwa. Sędzia wizytator powołała się na opinie sporządzone przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie oraz Prezesa Sądu Rejonowego w Koszalinie, z których wynika, że kandydatka ze swoich obowiązków wywiązuje się w sposób prawidłowy.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej pozytywnie (5 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"). Zgromadzenie Sędziów Apelacji Szczecińskiej na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 57 głosów "za", przy 12 głosach "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Analiza pracy Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej, z uwzględnieniem sprawności prowadzonych postępowań i stabilności orzecznictwa, prowadzi do wniosku, że kandydatka ta ma opanowany warsztat pracy sędziego. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędziego wizytatora jej decyzje procesowe są przemyślane, wyważone i odpowiednie a prowadzone postępowania świadczą o rozległej wiedzy prawniczej oraz o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Kandydatka ma w swoim referacie sprawy o różnorodnym stopniu skomplikowania, niemniej jednak potrafi je sprawnie rozpoznawać. Całokształt pracy kandydatki został oceniony bardzo wysoko. Praca i kwalifikacje pozostałych kontrkandydatów zostały także ocenione pozytywnie, jednak żadna z tych osób nie uzyskała łącznie tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej jak Pani Barbara Magdalena Krzemianowska.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, co zostało zaprezentowane powyżej oraz uzyskała najwyższą ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej (57 głosów "za", 12 głosów "przeciw"). Jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie uzyskała Pani Marta Agnieszka Knotz (6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"). Jednakże Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Szczecińskiej oddało na tę kandydaturę 44 głosy "za" i 22 głosy "przeciw". Pozostali kontrkandydaci nie uzyskali łącznie tak wy soki ego poparcia Kolegium i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej jak Pani Barbara Magdalena Krzemianowska.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna oceny kwalifikacyjna, systematyczne doskonalenie przez nią kwalifikacji zawodowych oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Poznańskiej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

Pana Mariusza Jacka Dańczyszyna oddano 1 głos "za", 2 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Renaty Agnieszki Grześkowiak oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marty Agnieszki Knotz oddano 0 głosów "za", 2 glosy "przeciw", 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Barbary Magdaleny Krzemianowskiej oddano 15 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Małgorzaty Zuzanny Plesiewicz oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Dariusza Marka Szymczaka oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).