Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 987/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydaturę Pani Anny Klimas - sędziego Sądu Rejonowego w Koninie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koninie kandydatur:

- Pani Iwony Marii Kaliszewskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Turku,

- Pana Przemysława Tomasza Kowalskiego - sędziego Sądu Rejonowego w Koninie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 161 zgłosiło się troje wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koninie kandydaturę Pani Anny Klimas. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacyjnej kandydatki, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego oraz poziomem poparcia udzielonego jej przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił w szczególności dotychczasowe doświadczenie zawodowe rekomendowanej kandydatki, uzyskanie przez nią pozytywnej oceny kwalifikacyjnej i największego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Koninie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Klimas.

2. Pani Anna Klimas urodziła się w 1960 r. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 1986 r. z oceną dostateczną. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w 1986 r. egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 listopada 1986 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej, a z dniem 1 marca 1988 r. została przeniesiona na własny wniosek do Sądu Rejonowego w Koninie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 1990 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Koninie. Od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2009 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału Cywilno-Karnego a po reorganizacji - Wydziału Grodzkiego w tym Sądzie. Postanowieniem Prezydenta

Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2009 r. została powołana - w ramach tzw. awansu poziomego - na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Sądzie Rejonowym w Koninie. W okresie od 1 stycznia 2010 r. do 30 czerwca 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącej VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Koninie, natomiast od 1 lipca 2012 r. sprawuje funkcję Przewodniczącej II Wydziału Karnego tego Sądu.

W latach 2010 -2015 Pani Anna Klimas była wielokrotnie delegowana w ramach jednodniowych delegacji do pełnienia czynności sędziowskich w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Koninie.

Kandydatka systematycznie uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie. Ponadto, w 2007 r. ukończyła roczne seminarium "Stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym", a w maju 2014 r. szkolenie "Prawo Karne w praktyce - najnowsze zmiany", organizowane przez Suprema Lex Centrum Szkolenia Kadr i Samorządów.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządził Pan SSA Przemysław Grajzer - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. W przekonaniu sędziego wizytatora kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz orzecznictwa sądowego. W swojej ocenie sędzia wizytator powołał się także na opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie, z której wynika, że podczas pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w tym Sądzie, kandydatka była bardzo dobrze przygotowana do rozpoznawania przydzielonych jej spraw i jednocześnie prezentowała trafne propozycje rozstrzygnięć merytorycznych. W ocenie Prezesa Pani Anna Klimas jest sędzią obowiązkowym, zaangażowanym, sumiennym i rzetelnym. W konkluzji swojej oceny sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że będzie bardzo dobrze wykonywała obowiązki sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2015 r. udzieliło Pani Annie Klimas jednogłośnego poparcia (5 głosów "za", w tym 1 ocena wzorowa i 4 oceny bardzo dobre) a Zgromadzenie Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 58 głosów "za", przy 10 głosach "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Praca i kwalifikacje pozostałych kandydatów biorących udział w tym postępowaniu zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora. Jednakże analiza pracy Pani Anny Klimas prowadzi do wniosku, że jej wyniki statystyczne przewyższają wyniki kontrkandydatów w tym zakresie. Jak wynika z oceny kwalifikacyjnej, kandydatka wyznacza terminy rozpraw i posiedzeń bez zbędnej zwłoki, w odpowiedni sposób nadzoruje swoją pracę i terminowość wykonywania czynności, uzasadnienia wydanych orzeczeń sporządzane są w sposób staranny, wskazując na sumienność i duży nakład pracy kandydatki. Ponadto, Pani Anna Klimas uzyskała bardzo pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego w Koninie. Pani Iwona Maria Kaliszewska i Pan Przemysław Tomasz Kowalski nie legitymują się tak wysokimi kwalifikacjami zawodowymi jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie, nie posiadają również tak długiego stażu orzeczniczego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Anna Klimas uzyskała najwyższe poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej. Pani Iwona Maria Kaliszewska nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się"). Kandydatka ta została także bardzo nisko oceniona przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej (13 głosami "za", przy 33 głosach "przeciw" i 30 głosach "wstrzymujących się"). Natomiast kandydatura Pana Przemysława Tomasza Kowalskiego została zaopiniowana pozytywnie przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (0 ocen wzorowych, 0 ocen bardzo dobrych, 4 oceny dobre). Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej oddało na tę kandydaturę 34 głosy "za", 24 głosy "przeciw", przy 22 głosach "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Klimas zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywna oceny kwalifikacyjna, systematyczne doskonalenie przez nią kwalifikacji zawodowych oraz najwyższy poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Poznańskiej.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Iwony Marii Kaliszewskiej oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Klimas oddano 16 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Przemysława Tomasza Kowalskiego oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", wobec czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).