Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 930/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na o wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim kandydaturę Pani Karoliny Marioli Szymali - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim kandydatur:

- Pana Roberta Kisielewskiego - asystenta sędziego,

- Pani Ewy Liszki - asystenta sędziego,

- Pani Sylwii Zaczkiewicz-Hawryluk - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 161 zgłosiło się czworo kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ocenił, że zebrane materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Członkowie Zespołu postanowili jednogłośnie zwrócić się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę w trybie wideokonferencji Pani Karoliny Marioli Szymali, Pani Ewy Liszki oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa.

W trakcie posiedzenia w dniu 29 lipca 2015 r. Zespół po wysłuchaniu wszystkich wymienionych osób przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim kandydaturę Pani Karoliny Marioli Szymali. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Karolina Mariola Szymala ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie. Podczas rozmowy przeprowadzonej 29 lipca 2015 r. kandydatka zaprezentowała wysoki poziom wiedzy prawniczej, dojrzałość zawodową oraz ugruntowane i w pełni uświadomione przekonanie o wyborze zawodu sędziego. Zdaniem Zespołu Pani Karolina Mariola Szymala mimo młodego wieku, dysponuje bogatym i wszechstronnym doświadczeniem zawodowym.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatury przedstawiane z wnioskiem o powołanie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.).

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz.714 ze zm.). Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim zostanie przedstawiona kandydatura Pani Karoliny Marioli Szymali.

2. Pani Karolina Mariola Szymala urodziła się 27 grudnia 1982 r. w Szczecinie. W 2006 r. ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim wyższe studia prawnicze z wynikiem bardzo dobrym. W okresie od 1 października 2006 r. do 30 września 2009 r. odbywała aplikację sądową etatową w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie. We wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od 26 października 2009 r. do 28 grudnia 2009 r. oraz od 11 stycznia 2010 r. do 31 stycznia 2010 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Powierzone obowiązki wykonywała w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W dniu 23 listopada 2009 r. została wpisana na listę adwokatów Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Zawód adwokata wykonuje czynnie od 2 lutego 2010 r. W okresie od 22 lutego 2011 r. do 15 czerwca 2011 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W 2012 r. ukończyła studia doktoranckie z zakresu prawa na Uniwersytecie Szczecińskim na Wydziale Prawa i Administracji ale nie przystąpiła do obrony pracy doktorskiej. W okresie od 1 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. oraz od 1 września 2013 r. do 30 listopada 2013 r. udzielała porad prawnych w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans "WIĘŹ" w Szczecinie.

Praca i kwalifikacje Pani Karoliny Marioli Szymali zostały ocenione przez sędziów wizytatorów Sądu Okręgowego w Szczecinie. Kandydatka uzyskała wyróżniającą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią sędzię Violettę Osińską - wizytatora do spraw cywilnych. Z oceny tej wynika, że Pani Karolina Mariola Szymala uczestniczy w postępowaniach sądowych w sprawach zróżnicowanych pod względem kategorii i stopnia skomplikowania, opiniowana prezentuje wysokie zaangażowanie w pracę, obowiązki wykonuje terminowo i rzetelnie, wykazując bardzo dobrą znajomość przepisów prawa. Sędzia wizytator wyróżniła bardzo dobre przygotowanie kandydatki do rozpraw i podkreśliła, że formułowane przez nią wnioski procesowe w większości spraw spotkały się z aprobatą sądu pierwszej i drugiej instancji.

Kwalifikacje kandydatki zostały również bardzo dobrze ocenione przez Pana sędziego Jacka Szredera - wizytatora do spraw karnych. W opinii podkreślił, że Pani Karolina Mariola Szymala jest sumienna, prezentuje poważne podejście do wykonywanych obowiązków zawodowych, charakteryzuje się wysokim zaangażowaniem w pracę, pracowitością i odpowiedzialnością. Zaznaczył, że opiniowana we wszystkich sprawach karnych dała wyraz dobrej znajomości akt sprawy oraz dobrego przygotowania do rozpraw i posiedzeń, prezentując bardzo dobrą znajomość przepisów prawa karnego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych.

Pani sędzia Beata Górska - wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stwierdziła, że czynności procesowe są wykonywane przez kandydatkę na wysokim poziomie, opiniowana prezentuje bardzo dobrą znajomość obowiązujących przepisów prawa z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w tym również orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Szczególnym walorem kandydatki jest redakcja sporządzanych przez nią pism procesowych. Zdaniem sędziego wizytatora wszystkie pisma są obszerne, odnoszą się do istoty podnoszonych w sprawie okoliczności, a przywoływane orzeczenia Sądu Najwyższego podnoszą jakość prezentowanej argumentacji.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 25 maja 2015 r. pozytywnie zaopiniowało omawianą kandydaturę stosunkiem głosów 6 "za", przy 1 głosie "przeciw". Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie w dniu 29 czerwca 2015 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 53 głosy "za", 31 głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując jako aplikant sądowy, asystent sędziego oraz wykonując zawód adwokata. Posiada doświadczenie naukowe i dydaktyczne, stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Jest także współautorką publikacji z zakresu prawa rodzinnego wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Mariola Szymala zaprezentowała wysoki poziom wiedzy prawniczej, dojrzałość zawodową oraz ugruntowane i w pełni uświadomione przekonanie o wyborze zawodu sędziego, co dodatkowo przemawia za przedstawieniem jej kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe osoby biorące udział w konkursie nie posiadają tak wysokich kwalifikacji zawodowych jak Pani Karolina Mariola Szymala.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Oceny uzyskane przez Panią Karolinę Mariolę Szymalę zostały przedstawione powyżej. Pan Robert Kisielewski, podobnie jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie, uzyskał bardzo dobrą ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz dobrą ocenę z egzaminu sędziowskiego. Pozostali kontrkandydaci nie uzyskali łącznie tak wysokich ocen na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała najwyższe poparcie. Pozostali kontrkandydaci uzyskali negatywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz niższe poparcie podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Karoliny Marioli Szymali zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wyróżniające oceny kwalifikacyjne, dobre oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie. Rada uwzględniła dodatkowo sposób prezentacji kandydatki podczas rozmowy z Zespołem.

Pozostali kandydaci biorący udział w konkursie nie posiadają tak wysokich kwalifikacji, jak kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie, a nadto uzyskali negatywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Roberta Kisielewskiego oddano 0 głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Ewy Liszki oddano 0 głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Karoliny Marioli Szymali oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Sylwii Żaczkiewicz-Hawryluk, oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).