Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.6.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 czerwca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 441/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 czerwca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1283

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim kandydaturę Pani Beaty Danuty Dropek- Łazur - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim kandydatur:

- Pani Marty Zofii Ejfler - prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie,

- Pana Tomasza Pokrywieckiego - asystenta sędziego,

- Pani Renaty Katarzyny Szpindy - asystenta sędziego,

- Pani Agnieszki Wojtyły - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1283, zgłosiło się siedmioro kandydatów.

Wobec rezygnacji Pani Sylwii Albrecht oraz Pana Piotra Szymona Ulanowskiego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowania wszczęte w sprawie z ich zgłoszenia (uchwały nr 438/2016 z 13 czerwca 2016 r. oraz 382/2016 z 30 maja 2016 r.).

II

Podczas posiedzenia w dniu 19 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony materiał, ocenił, że nie jest on wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie i zadecydował (3 głosami "za") o wystąpieniu do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę kandydatów, którzy otrzymali najwyższe wyniki głosowania podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu tj. Pani Beaty Danuty Dropek- Łazur, Pani Marty Zofii Ejfler oraz Pani Renaty Katarzyny Szpindy. Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa podczas posiedzenia plenarnego w dniu 31 maja 2016 r. (14 głosów "za").

W trakcie posiedzenia 13 czerwca 2016 r. członkowie zespołu wysłuchali zaproszone kandydatki, przeprowadzili naradę, oraz postanowili rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Beaty Dropek-Łazur (2 głosami "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się").

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że Pani Beata Danuta Dropek-Łazur uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu sędziego. Uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium

Sądu Okręgowego w Zamościu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. Podczas rozmowy z zespołem kandydatka potwierdziła swoje wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wykazała się umiejętnościami radzenia sobie ze stresem i prezentacji własnych poglądów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz wynikami głosowań Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim zostanie przedstawiona kandydatura Pani Beaty Danuty Dropek-Łazur.

2. Pani Beata Danuta Dropek-Łazur urodziła się 28 czerwca 1976 r. w Krasnymstawie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 października 2001 r. do 30 września 2004 r. odbywała aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. We wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dostatecznym. Od 15 października 2004 r. do chwili obecnej pracuje jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Zamościu. Kandydatka okresowo kierowana była do III Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Zamościu, gdzie czynności służbowe, jako asystent sędziego, wykonywała w: styczniu i czerwcu 2011 r., marcu i listopadzie 2012 r., lipcu 2013 r. oraz lutym i lipcu 2014 r. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydatka bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez wizytatora do spraw cywilnych. Sędzia wizytator podkreślił, że Pani Beata Danuta Dropek - Lazur jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu sędziego. Wyróżnia się dużą wiedzą prawniczą, wieloletnią praktyką na stanowisku asystenta sędziego, a ponadto przygotowana jest metodologicznie. Ocena projektów orzeczeń oraz ich pisemnych uzasadnień wskazuje na bardzo dobre opanowanie przez kandydatkę problematyki cywilistycznej. W ocenie sędziego wizytatora proponowana argumentacja w projektowanych uzasadnieniach jest spójna, w pełni powiązana ze stanem faktycznym sprawy, odwołująca się do orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Ponadto Opiniujący podkreślił, że projekty uzasadnień, także w sprawach skomplikowanych i wielowątkowych, są przejrzyste i zawierają prawidłową argumentację normatywną. Zdaniem sędziego wizytatora predyspozycje osobowościowe, postawa etyczna oraz merytoryczne przygotowanie w pełni predystynują kandydatkę do wykonywania zawodu sędziego.

Pozytywne opinie służbowe o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawił Prezes oraz sędziowie Sądu Okręgowego w Zamościu. W ich ocenie kandydatka prezentuje wysoki poziom merytoryczny i bardzo dobrą organizację pracy. Jest osobą zdyscyplinowaną, bardzo sumienną, odpowiedzialną i posiada wysoką kulturę osobistą.

Podczas posiedzenia w dniu 15 marca 2016 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie kandydaturę Pani Beaty Danuty Dropek-Łazur. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 49 głosów "za", przy 8 głosach "przeciw", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła wykonując czynności asystenta sędziego. Uzyskała ocenę kwalifikacji, z której wynika, że jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu sędziego. Wyróżnia się dużą wiedzą prawniczą, a jej praca jest doceniana przez przełożonych.

Pani Renata Katarzyna Szpinda oraz Pani Agnieszka Wojtyła otrzymały oceny kwalifikacyjne, z których wynika, że są dobrze przygotowane do pełnienia urzędu sędziego. Kandydatura Pana Tomasza Pokrywieckiego została oceniona zdecydowanie pozytywnie przez sędziego wizytatora, natomiast Pani Marty Zofii Ejfler pozytywnie. Żadna z osób biorących udział w niniejszym postępowaniu nie uzyskała jednak tak wysokiej oceny kwalifikacyjnej i tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Zamościu, jak Pani Beata Danuta Dropek-Łazur.

Niniejsza procedura konkursowa dotyczy jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada musiała dokonać wyboru jednego kandydata spośród osób biorących udział w konkursie. Pomimo, że pozostali kandydaci posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, jednak to kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie spełnia, w ocenie Rady, kryteria wyboru w wyższym stopniu. Za takim wnioskiem przemawiają jej wysokie kwalifikacje merytoryczne, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych - tak jak Pani Beata Danuta Dropek- Lazur - otrzymała również Pani Renata Katarzyna Szpinda oraz Pani Agnieszka Wojtyła. Pan Tomasz Pokrywiecki uzyskał ocenę dobrą plus, zaś Pani Marta Zofia Ejfler ocenę dobrą.

Ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego - tak jak Pani Beata Danuta Dropek- Łazur - otrzymała również Pani Marta Zofia Ejfler oraz Pani Agnieszka Wojtyła. Pan Tomasz Pokrywiecki otrzymał ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, natomiast Pani Renata Katarzyna Szpinda dobrą plus.

Wprawdzie Pani Renata Katarzyna Szpinda oraz Pan Tomasz Pokrywiecki otrzymali wyższe oceny z egzaminu sędziowskiego, to jednak w porównaniu do wybranej kandydatki nie uzyskali tak wysokich ocen kwalifikacyjnych, a także otrzymali niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu. Wieloletnie doświadczenie kandydatki przedstawionej z wnioskiem o powołanie na stanowisku asystenta sędziego, przy bardzo dobrych ocenach jej pracy, świadczy o uzupełnieniu ewentualnych braków, które zadecydowały o uzyskaniu przez nią oceny dostatecznej z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu oraz oceny Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

Podczas posiedzenia 15 marca 2016 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Zamościu zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie wszystkie kandydatury.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu podczas posiedzenia 22 kwietnia 2016 r. oddało na kandydatury:

- Pani Beaty Danuty Dropek-Łazur 49 głosów "za", przy 8 głosach "przeciw",

- Pani Marty Zofii Ejfler 36 głosów "za", przy 19 głosach "przeciw",

- Pana Tomasza Pokrywieckiego 29 głosów "za", przy 24 głosach "przeciw",

- Pani Renaty Katarzyny Szpindy 35 głosów "za", przy 20 głosach "przeciw",

- Pani Agnieszki Wojtyły 24 głosy "za", przy 28 głosach " przeciw".

Przedstawione wyniki głosowań jednoznacznie wskazują, że Pani Beata Danuta Dropek- Łazur uzyskała najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Beaty Danuty Dropek-Łazur zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, wnioski sędziego wizytatora płynące z oceny kwalifikacyjnej, pozytywne opinie służbowe, najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, a także sposób zaprezentowania przez nią swojej osoby podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 14 czerwca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Beaty Danuty Dropek-Łazur oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", i 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Marty Zofii Ejfler nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Tomasza Pokrywieckiego nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Renaty Katarzyny Szpindy nie oddano głosów "za" i "przeciw", natomiast oddano 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Wojtyły nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).