Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 216.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 391/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 216

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydaturę Pana Zbigniewa Bromberka - sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 216, zgłosił się jeden, powyżej wymieniony kandydat.

II

Na posiedzeniu w dniu 30 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydaturę Pana Zbigniewa Bromberka.

Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zespół ocenił, że wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych kandydata, informacjami dotyczącymi posiadanego przez niego doświadczenia zawodowego, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

W uzasadnieniu podkreślono, że rekomendowany kandydat legitymuje się długoletnim stażem zawodowym oraz doświadczeniem orzeczniczym w rozpoznawaniu spraw z zakresu prawa cywilnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jego praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Zespół wziął pod uwagę, że kandydat bierze udział w różnych formach doskonalenia zawodowego oraz że od 1 grudnia 2014 r. orzeka w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Atutem Pana Zbigniewa Bromberka jest uzyskanie jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz wysokiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Poznańskiej, którego członkowie oddali na jego kandydaturę 96 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się.

Mając na uwadze w szczególności staż pracy Pana sędziego, jego wszechstronne doświadczenie zawodowe, poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej, a także systematyczne doskonalenie kwalifikacji zawodowych - zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana Zbigniewa Bromberka na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydata: oceny kwalifikacyjne, jego doświadczenie zawodowe, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Poznańskiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pana Zbigniewa Bromberka zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Pan Zbigniew Bromberek urodził się w 1972 r. w Gostyniu. W 1996 r. ukończył na ocenę bardzo dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu złożył w 1998 r. egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. W okresie od 16 listopada 1998 r. do 30 czerwca 1999 r. był zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu. Powierzone obowiązki wykonywał w XVI Wydziale Gospodarczym - Rejestru Zastawów. Z dniem 1 lipca 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wałczu. Orzekał w Wydziale Cywilnym-Karnym, w którym od 1 stycznia 2001 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego. W okresie od 1 do 30 czerwca 2001 r. orzekał w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Poznaniu. Następnie, z dniem 1 stycznia 2002 r. został przeniesiony - na swój wniosek - do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Wągrowcu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 maja 2002 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Z dniem 1 lutego 2006 r. został przeniesiony - na swój wniosek - na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu. Orzekał w II Wydziale Cywilnym. W związku ze zniesieniem tego Sądu z dniem 1 stycznia 2008 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych z wynikiem bardzo dobrym, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. W okresie od 15 marca do 4 września 2011 r. powierzono mu pełnienie obowiązków Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. Od 1 grudnia 2014 r. pełni obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. W związku ze zniesieniem i utworzeniem niektórych wydziałów w sądach okręgowych, początkowo orzekał w VIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Poznaniu a obecnie w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych za okres orzekania kandydata w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu sporządziła Pani Bogusława Żuber - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Opiniująca pozytywnie oceniła pracę Pana Zbigniewa Bromberka oraz wyraziła pogląd, że spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych za okres pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu dokonała Pani Wiesława Stachowiak - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Zdaniem opiniującej kandydat posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które dają podstawy do uznania, że spełnia wymogi stawiane sędziemu sądu okręgowego i będzie prawidłowo wykonywał powierzone mu obowiązki.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Zbigniewa Biombeika na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2016 r. oddało na powyższą kandydaturę 96 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Zbigniew Bromberek spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, które nieustannie podnosi, uczestnicząc w licznych szkoleniach. Posiada przy tym długoletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego. Kandydat jest doświadczonym orzecznikiem w sprawach cywilnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, co znajduje odzwierciedlenie w jego ocenach kwalifikacyjnych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 maja 2016 r. na kandydaturę Pana Zbigniewa Bromberka oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).