Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 18 września 2015 r. pod poz. 820.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 323/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 18 września 2015 r. pod poz. 820

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pana Macieja Jacka Gwoździa - sędziego Sądu Rejonowego w Bytomiu,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydatury Pani Edyty Marii Dydak-Łojewskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 820, zgłosiło się dwoje kandydatów.

II

Podczas posiedzenia 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, przeprowadził naradę i, kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach kandydaturę Pana Macieja Jacka Gwoździa.

W uzasadnieniu stanowiska podkreślono, że rekomendowany kandydat uzyskał wysokie oceny zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, ukończył studia podyplomowe, posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze (jako asesor i sędzia sądu rejonowego, a także pełniąc obowiązki sędziego sądu okręgowego w ramach udzielanych mu delegacji), jego praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre a środowisko sędziowskie udzieliło jego kandydaturze wysokiego poparcia.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pana Macieja Jacka Gwoździa.

2. Pan Maciej Jacek Gwóźdź urodził się 13 października 1977 r. w Będzinie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną bardzo dobrą. W okresie od listopada 2001 r. do kwietnia 2002 r. był zatrudniony na stanowisku referenta w kancelarii adwokackiej w Bytomiu. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach we wrześniu 2004 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 15 listopada 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bytomiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 9 grudnia 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego tego Sądu. Do chwili obecnej orzeka nieprzerwanie w II Wydziale Karnym. W 2007 r. ukończył na Uniwersytecie Śląskim studia podyplomowe z zakresu Prawa Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2013-2015 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w tym Sądzie. Orzekał w XXI Wydziale Karnym i XXIII Wydziale Karnym Odwoławczym.

Praca i kwalifikacje Pana Macieja Jacka Gwoździa zostały ocenione wysoko przez sędziego wizytatora do spraw karnych, który podkreślił bardzo dobry stopień teoretycznego przygotowania zawodowego kandydata i bardzo dobre jakościowe wyniki jego pracy, a także duże zaangażowania w wykonywanie powierzonych obowiązków i dobre zorganizowanie. Pozytywną opinię o kandydacie sporządził Przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Bytomiu. Zaznaczył, że Pan Maciej Jacek Gwóźdź jest jednym z najsprawniejszych i najskuteczniejszych orzeczników w wydziale, a statystyki stabilności jego orzecznictwa stawiają go w ścisłej czołówce sędziów orzekających w całym okręgu katowickim.

Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych m.in. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach.

Podczas posiedzenia 1 marca 2016 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pana Macieja Jacka Gwoździa jednogłośnie pozytywnie, 6 głosami "za" z łączną sumą punktów poparcia 36/36.

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej 21 marca 2016 r. na kandydaturę tę oddano 80 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujący się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obie osoby biorące udział w niniejszej procedurze nominacyjnej spełniają w najwyższym stopniu wymagania do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydat wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uzyskał bardzo wysoką ocenę kwalifikacyjną, a jego praca i kompetencje zostały ocenione bardzo wysoko również w opinii służbowej. Legitymuje się przy tym wieloletnim i bogatym doświadczeniem orzeczniczym, zdobytym na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w ramach udzielanych mu delegacji. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego (studia podyplomowe, szkolenia).

Pani Edyta Maria Dydak-Łojewska urodziła się 23 stycznia 1977 r. w Bytomiu. Posiada wieloletnie i bogate doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowiskach asesora sądowego (od marca 2005 r. do lutego 2009 r.) oraz sędziego sądu rejonowego (od lutego 2009 r. do chwili obecnej). W latach 2012 i 2015 była kilkakrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego tego Sądu. Legitymuje się również doświadczeniem w pełnieniu funkcji administracyjnych w strukturach wymiaru sprawiedliwości (od kwietnia 2010 r. do kwietnia 2011 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, od maja 2011 r. do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a dodatkowo od marca 2012 r. także funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej). Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora do spraw karnych, który zwrócił uwagę, że Pani Edyta Maria Dydak-Łojewska załatwia o wiele więcej spraw, niż mogłoby to wynikać z zakresu jej czynności i pełnionych funkcji, stabilność jej orzecznictwa jest wysoka, prawidłowo stosuje i interpretuje przepisy prawa, aczkolwiek zbyt często korzysta z instytucji odroczenia wydania wyroku. W 2013 r. kandydatka ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego z wynikiem bardzo dobrym. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru kandydatury Pana Macieja Jacka Gwoździa, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Rada uwzględniła przy tym, że kandydat wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie, w przeciwieństwie do Pani Edyty Marii Dydak-Łojewskiej, złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym a Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej udzieliły mu wyższego poparcia.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pan Maciej Jacek Gwóźdź otrzymał ocenę bardzo dobrą zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

Pani Edyta Maria Dydak-Łojewska otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych a egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Pan Maciej Jacek Gwóźdź uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (6 głosów "za") z łączną sumą punktów poparcia 36/36. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oddało na jego kandydaturę 80 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się".

Pani Edyta Maria Dydak-Łojewska uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (6 głosów "za") z łączną sumą punktów poparcia 31/36. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oddało na jej kandydaturę 60 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 27 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Macieja Jacka Gwoździa zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena jego pracy i kwalifikacji, bardzo dobre oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach z maksymalną mocą poparcia oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 26 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Macieja Jacka Gwoździa oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Edyty Marii Dydak-Łojewskiej nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).