Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 7 października 2015 r. pod poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 272/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 7 października 2015 r. pod poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach kandydatur:

- Pani Justyny Marii Chrobak - adwokata,

- Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej - asystenta sędziego,

- Pani Dominiki Małgorzaty Srokosz-Adamczyk - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiły się cztery kandydatki.

II

Podczas posiedzenia 7 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzoną dokumentacją, ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z jednogłośnym wnioskiem (4 głosami "za") o zaproszenie na rozmowę Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot -Broniszewskiej i Pani Dominiki Małgorzaty Srokosz-Adamczyk. Zespół uwzględnił, że wymienione kandydatki uzyskały najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, prezentując jednocześnie porównywalne kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła powyższy wniosek jednogłośnie (17 głosami "za") podczas posiedzenia plenarnego w dniu 7 marca 2016 r.

W dniu 21 marca 2016 r. zespół przeprowadził rozmowy z Panią Eweliną Małgorzatą Chrobot-Broniszewską i Panią Dominiką Małgorzatą Srokosz-Adamczyk. W posiedzeniu wziął udział przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Zespół odbył naradę i ocenił, że zebrane materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, w związku z czym zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę pozostałych kandydatek - Pani Justyny Marii Chrobak i Pani Anny Orzechowskiej. Podczas posiedzenia plenarnego 22 marca 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (18 głosami "za") uwzględniła wniosek zespołu.

Podczas posiedzenia 4 kwietnia 2016 r. zespół przeprowadził rozmowy z Panią Justyną Marią Chrobak i Panią Anną Orzechowską. W posiedzeniu wziął udział przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, który, po wysłuchaniu obu kandydatek, wyraził aprobatę dla kandydatury Pani Anny Orzechowskiej. Następnie zespół odbył naradę, ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i postanowił jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej.

Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), Zespół ocenił, że wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego kandydatek, ocenami uzyskanymi przez nie na dyplomach wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Członkowie zespołu uwzględnili informację zawartą w protokole Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach z 8 lutego 2016 r" że wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach jest dostępne w pionie karnym.

W uzasadnieniu stanowiska podkreślono, że rekomendowana kandydatka posiada zróżnicowane i wieloletnie doświadczenie zawodowe, prezentuje bardzo dobre kwalifikacje merytoryczne, odzwierciedlone w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej, uzyskała wysokie oceny zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego, a ponadto podczas przeprowadzonej rozmowy zaprezentowała się jako osoba dojrzała, umiejętnie prowadząca dyskusję, z opanowaną sztuką argumentacji, dając wyraz predyspozycjom osobowościowym do wykonywania zawodu sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Orzechowskiej.

2. Pani Anna Orzechowska urodziła się 22 marca 1980 r. w Mysłowicach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną bardzo dobrą. W okresie od grudnia 2004 r. do lipca 2005 r. pracowała na stanowisku księgowej w Dziale Finansowym tego Uniwersytetu. W 2005 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia z zakresu strategii podatkowej na Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach. Od lipca 2005 r. do kwietnia 2006 r. pracowała jako referent prawny w kancelarii adwokatów i radców prawnych w Katowicach. Z dniem 2 maja 2006 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w wydziale karnym grodzkim Sądu Rejonowego w Tychach. Następnie od maja 2008 r. do kwietnia 2012 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Mysłowicach. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą plus. Od 4 lipca 2012 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata, prowadząc indywidualną kancelarię adwokacką w Mysłowicach.

Praca i kwalifikacje Pani Anny Orzechowskiej zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw karnych, który podkreślił, że jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W opinii z 14 grudnia 2015 r. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach zaznaczył, że wobec Pani adwokat nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne i nie wpływały żadne skargi.

Kandydatka uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach.

Podczas posiedzenia 22 stycznia 2016 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za" z mocą poparcia 24 punktów). Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu na posiedzeniu 8 lutego 2016 r. na kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej oddano 25 głosów "za", 14 głosów "przeciw", przy 42 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacyjnej. Pani Anna Orzechowska posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asystenta sędziego (w pionie karnym), a także podczas wykonywania zawodu adwokata. W ocenie Rady na wyróżnienie zasługuje sposób zaprezentowania przez kandydatkę predyspozycji osobowościowych do pełnienia służby na stanowisku sędziego podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe prezentują również pozostałe kontrkandydatki.

Pani Justyna Maria Chrobak urodziła się 3 kwietnia 1975 r. w Zawierciu. Posiada doświadczenie w pracy jako asesor sądowy (od kwietnia 2004 r. do marca 2006 r., kiedy to zrzekła się zajmowanego stanowiska) i adwokat (od marca 2011 r. do chwili obecnej). Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziów wizytatorów do spraw karnych i cywilnych, którzy wyrazili przekonanie, że brak jest przeciwwskazań do ubiegania się przez Panią Justynę Marię Chrobak o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W opinii z 20 listopada 2014 r. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach podkreślił, że wobec Pani adwokat nie toczyło się żadne postępowanie dyscyplinarne. Kandydatka otrzymała referencje od Burmistrza Miasta Sławkowa, który zwrócił uwagę na rzetelny sposób i zaangażowanie w wypełnianie przez nią obowiązków z zakresu obsługi prawnej Urzędu Miasta w Sławkowie oraz jednostek organizacyjnych tego miasta. W porównaniu z wybraną kandydatką Pani Justyna Maria Chrobak uzyskała jednak niższe oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego. Przy czym wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej tej kandydatki nie są tak pozytywne, jak w przypadku oceny kwalifikacyjnej Pani Anny Orzechowskiej.

Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broniszewska urodziła się 7 kwietnia 1981 r. w Czeladzi. Posiada doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale rodzinnym i nieletnich (od maja 2006 r. do maja 2007 r. w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu), oraz karnym (od maja 2007 r. do czerwca 2008 r. w Sądzie Okręgowym w Katowicach, od stycznia do marca 2009 r. w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach i od marca 2009 r. do chwili obecnej w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach). Ponadto kandydatka była zatrudniona od września 2005 r. do kwietnia 2006 r. jako prawnik w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Będzinie. Praca i kwalifikacje Pani Eweliny Małgorzat Chrobot-Broniszewskiej zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Pozytywne opinie o jej kompetencjach sporządzili sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broniszewska jest autorką kilkunastu artykułów prasowych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, publikowanych od 2011 r. w dzienniku "Rzeczypospolita". W 2014 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie prawo karne skarbowe i gospodarcze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kandydatka bierze udział w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Pomimo wysokich kwalifikacji, jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach (z najwyższą mocą poparcia) i uzyskania drugiego miejsca w zakresie poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broniszewska uzyskała jednak niże oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego niż kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie i posiada nieco mniej zróżnicowane doświadczenie zawodowe (jako asystent sędziego, wobec doświadczenia Pani

Anny Orzechowskiej w pracy na stanowisku asystenta sędziego i w wykonywaniu zawodu adwokata).

Pani Dominika Małgorzata Srokosz-Adamczyk urodziła się 14 czerwca 1980 r. w Częstochowie. Posiada doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale rodzinnym i nieletnich (od grudnia 2008 r. do maja 2009 r. w Sądzie Rejonowym w Chorzowie) i wydziale cywilnym (od czerwca do sierpnia 2009 r. w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach), a także jako referendarz sądowy w wydziale gospodarczym, ksiąg wieczystych i cywilnym (od sierpnia 2009 r. do chwili obecnej w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach). Kandydatka uczestniczy w szkoleniach zawodowych, w szczególności z zakresu tematyki ksiąg wieczystych. Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Pozytywne opinie o kompetencjach kandydatki sporządzili Prezes Sądu Rejonowego w Chorzowie i sędziowie orzekający w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu, Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, a także Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Pomimo uzyskania bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej, jednogłośnie pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach (drugie miejsce w zakresie mocy poparcia) i najwyższej liczby głosów "za" podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, a także ocen dobrych plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, Pani Dominika Małgorzata Srokosz-Adamczyk, w przeciwieństwie do wybranej kandydatki, nie legitymuje się doświadczeniem w pracy w pionie karnym, do którego przewidziane jest wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 968. Ponadto podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa Pani Dominika Małgorzata Srokosz-Adamczyk nie zaprezentowała osobistych predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego w tak wysokim stopniu, jak Pani Anna Orzechowska.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze konkursowej najlepszą kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach jest Pani Anna Orzechowska. Za takim wnioskiem przemawiają posiadane przez nią kwalifikacje merytoryczne, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywne wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, wysokie oceny na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także wynik rozmów z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wobec porównywalnego poziomu kompetencji i doświadczenia zawodowego osób biorących udział w niniejszym konkursie, Pani Anna Orzechowska wyróżniła się dojrzałością oraz wysokim poziomem wiedzy podczas rozmów przeprowadzonych z kandydatkami przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rada dokonała wyboru kandydatury Pani Anny Orzechowskiej, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie (w pionie karnym).

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uzyskała łącznie najwyższe oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych (ocena bardzo dobra) i z egzaminu sędziowskiego (ocena dobra plus).

Pani Justyna Maria Chrobak otrzymała ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych i ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego.

Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broni szewska uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych a egzamin sędziowski złożyła z oceną dostateczną plus.

Pani Dominika Małgorzata Srokosz-Adamczyk otrzymała ocenę dobrą plus zarówno na dyplomie wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za" z mocą poparcia 24 punktów).

Jednogłośnie pozytywnie (6 głosami "za") ale z wyższą mocą poparcia zostały zaopiniowane kandydatury Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej (32 punkty poparcia) i Pani Dominiki Małgorzaty Srokosz-Adamczyk (31 punktów poparcia). Kandydatura Pani Justyny Marii Chrobak została zaopiniowana pozytywnie (5 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się" z mocą poparcia 17 punktów).

Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach na kandydaturę Pani Anny Orzechowskiej oddano 25 głosów "za", 14 głosów "przeciw", przy 42 głosach "wstrzymujących się".

Najwyższe poparcie tego gremium zdobyły Pani Dominika Małgorzata Srokosz -Adamczyk (59 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się") oraz Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broniszewska (49 głosów "za", 8 głosów "przeciw", przy

22 głosach "wstrzymujących się" i 2 głosach "pustych"). Na kandydaturę Pani Justyny Marii Chrobak oddano zaś 23 głosy "za", 19 głosów "przeciw", przy 36 głosach "wstrzymujących się" i 3 głosach "pustych").

Wprawdzie Pani Ewelina Małgorzata Chrobot-Broniszewska i Pani Dominika Małgorzata Srokosz-Adamczyk zostały zaopiniowane przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach jednogłośnie pozytywnie z wyższą moc poparcia niż Pani Anna Orzechowska i uzyskały zdecydowanie wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, to kwalifikacje i doświadczenie zawodowe wybranej kandydatki, w połączeniu ze sposobem zaprezentowania się przez nią podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa, uzasadniają decyzję o przedstawieniu jej kandydatury z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Orzechowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wysokie oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także wynik rozmów z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 5 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Justyny Marii Chrobak nie oddano głosów "za", natomiast oddano 3 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 2 głosy "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Orzechowskiej oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Dominiki Małgorzaty Srokosz-Adamczyk nie oddano głosów "za" ani "przeciw", natomiast oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).