Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.3.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 marca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 185/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 marca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1302

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie kandydaturę Pani Anny Marii Michalik - sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1302, zgłosiła się jedna, powyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie kandydaturę Pani Anny Marii Michalik. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej kandydatki, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Maria Michalik spełnia wymagania ustawowe wskazane w tym przepisie.

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydatkę: ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że kandydatura Pani Anny Marii Michalik zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

2. Pani Anna Maria Michalik urodziła się w 1967 r. w Warszawie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 15 marca 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie. Powierzone obowiązki wykonywała w VIII Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 18 września 1998 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Pragi w Warszawie. Orzekała w VIII Wydziale Pracy a następnie w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od 1 sierpnia 2000 r. do 30 kwietnia 2005 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej X Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. W związku z reorganizacją sądów z dniem 1 maja 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, zaś z dniem 1 stycznia 2006 r. w związku ze zniesieniem tego Sądu, została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy- Żoliborza w Warszawie. Z dniem 21 listopada 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekała w XXI

Wydziale Pracy. W okresie od listopada 2006 r. do 31 grudnia 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Następnie, z dniem 1 stycznia 2013 r. Minister Sprawiedliwości delegował Panią Annę Michalik do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie na czas nieokreślony. Kandydatka orzeka w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Od 2011 r. Pani Anna Maria Michalik jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Prowadzi szkolenia dla sędziów i aplikantów sądowych między innymi z zakresu czasu pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, zawierania umów o zakazie konkurencji, właściwej reprezentacji strony w procesie i prawidłowego oznaczania strony pozwanej przez powoda w sprawach z zakresu prawa pracy.

W ramach doskonalenia swoich kwalifikacji zawodowych Pani Anna Maria Michalik uczestniczyła w szkoleniach, organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Ośrodek Szkolenia Sądu Okręgowego w Warszawie, Sąd Apelacyjny w Warszawie i Instytut Audytu Sektora Publicznego.

Praca i kwalifikacje Pani Anny Marii Michalik zostały ocenione przez Panią Renatę Szelhaus - sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Opiniująca podkreśliła bardzo duże doświadczenie zawodowe kandydatki oraz umiejętność łączenia przez nią czynności orzeczniczych z obowiązkami funkcyjnymi przewodniczącej wydziału w okresie pracy w Sądzie Okręgowym. W okresie delegacji do Sądu Apelacyjnego w Warszawie kandydatka osiągnęła wyniki statystyczne na poziomie przewyższającym średnie wyniki osiągane przez sędziów orzekających na stałe w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Zdaniem opiniującej, wyniki pracy kandydatki świadczą między innymi o jej bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym i warsztacie pracy. Sędzia wizytator przyznała Pani Annie Marii Michalik ocenę pozytywną z wyróżnieniem.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 9 lutego 2016 r. zaopiniowało jednogłośnie (5 głosami "za") kandydaturę Pani Anny Marii Michalik na ocenę wyróżniającą. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej 22 lutego 2016 r. udzielono kandydatce bardzo wysokiego poparcia oddając 80 głosów "za", 6 głosów "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Marii Michalik zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią długoletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz wysokie poparcie udzielone przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Maria Michalik spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, które nieustannie podnosi, uczestnicząc w licznych szkoleniach. Posiada przy tym długoletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 marca 2016 r. na kandydaturę Pani Anny Marii Michalik oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).