Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 18 września 2015 r. pod poz. 820.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.2.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 lutego 2016 r.

UCHWAŁA Nr 151/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 lutego 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 18 września 2015 r. pod poz. 820

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie kandydaturę Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie kandydatur:

- Pani Anny Kariny Michałowskiej - asystenta sędziego,

- Pana Macieja Sokala - adwokata.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Mogilnie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 820, zgłosiło się troje kandydatów.

II

Posiedzenie Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa zaplanowane na 11 lutego 2016 r. zostało odroczone do 15 lutego 2016 r" z uwagi na nieobecność dwóch członków Zespołu spowodowaną obowiązkami służbowymi. O zmianie terminu posiedzenia została poinformowana Naczelna Rada Adwokacka.

Podczas posiedzenia 15 lutego 2016 r. Zespół zapoznał się ze zgromadzoną dokumentacją, ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie i wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa z jednogłośnym wnioskiem (4 głosami "za") o zaproszenie na rozmowę wszystkich kandydatów ubiegających się o wolne stanowisko sędziowskie w niniejszej procedurze nominacyjnej. Podczas posiedzenia plenarnego 15 lutego 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek Zespołu (19 głosami "za") i zadecydowała o zaproszeniu na rozmowę także Prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W trakcie posiedzenia 17 lutego 2016 r. Zespół przeprowadził rozmowy z zaproszonymi osobami w formie wideokonferencji. W posiedzeniu wziął udział przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, który wypowiedział się odnośnie do kandydatur Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego i Pana Macieja Sokala, wyrażając dla nich aprobatę. Zespół odbył naradę i przeprowadził głosowanie, w trakcie którego na kandydaturę Pani Anny Kariny Michałowskiej oddano 1 głos "za", na kandydaturę Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego 3 głosy "za", a na kandydaturę Pana Macieja Sokala nie oddano głosów "za". W rezultacie Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Mogilnie kandydaturę Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego.

Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), Zespół ocenił, że wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego kandydatów, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu tego Sądu. Członkowie Zespołu uwzględnili informację zawartą w protokołach obrad tych gremiów z 11 stycznia 2016 r. i 13 stycznia 2016 r., że wolne stanowisko sędziowskie jest dostępne w pionie cywilnym. W uzasadnieniu podkreślono, że rekomendowany kandydat posiada zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy jako asystent prokuratora, asystent sędziego, a także adwokat. Zwrócono uwagę, że stale podnosi kwalifikacje merytoryczne, uczestnicząc w licznych formach doskonalenia zawodowego (szkolenia, studia podyplomowe, studia doktoranckie), a jego praca i kompetencje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Zespół uwzględnił fakt uzyskania przez Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego najwyższego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu tego Sądu. Ponadto w trakcie rozmowy z Zespołem kandydat zaprezentował osobiste predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz.

133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego.

2. Pan Daniel Grzegorz Sobociński urodził się 19 stycznia 1980 r. w Jaksicach. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem dostatecznym plus. W okresie od stycznia 2006 r. do maja 2007 r. prowadził w Inowrocławiu własną działalność gospodarczą - biuro doradztwa prawnego. Od 2007 r. do chwili obecnej udziela porad prawnych w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy w październiku 2008 r. złożył egzamin prokuratorski z oceną dobrą. Z dniem 1 czerwca 2009 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Następnie od września do października 2009 r. pracował jako asystent prokuratora w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu, a od listopada 2009 r. do sierpnia 2010 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Mogilnie. W grudniu 2009 r. złożył z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki i od września 2010 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata. Prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Inowrocławiu.

Praca i kwalifikacje Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów do spraw cywilnych i do spraw rodzinnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Pozytywną opinię o kompetencjach kandydata sporządził Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

Pan Daniel Grzegorz Sobociński podnosi kwalifikacje merytoryczne, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego. Bierze udział w szkoleniach organizowanych i rekomendowanych przez samorząd adwokacki, w 2012 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu podatków i doradztwa podatkowego na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, aktualnie zaś jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Podczas posiedzenia 11 stycznia 2016 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zaopiniowało kandydaturę Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego jednogłośnie pozytywnie (7 głosami "za"). Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu 13 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego oddano 46 głosów "za" i 26 głosów "przeciw".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych oraz w opinii Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. Pan Daniel Grzegorz Sobociński posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas zatrudnienia na stanowiskach asystenta prokuratora i asystenta sędziego (w wydziale cywilnym), a także podczas wykonywania zawodu adwokata. W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa na wyróżnienie zasługuje jego zaangażowanie w działalność społeczną (udzielanie porad prawnych z zakresu ochrony praw dziecka) oraz udział w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego.

Wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe prezentują również Pani Anna Karina Michałowska i Pan Maciej Sokal, którzy, podobnie jak Pan Daniel Grzegorz Sobociński, uzyskali pozytywne oceny kwalifikacyjne.

Pani Anna Karina Michałowska urodziła się 22 lipca 1979 r. w Poznaniu. Od maja 2012 r. jest zatrudniona w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a od stycznia 2016 r. do chwili obecnej na stanowisku starszego asystenta sędziego. Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa kandydatka poinformowała, że, w związku z ubieganiem się o stanowisko sędziowskie w niniejszej procedurze nominacyjnej, podjęła niedawno zatrudnienie w wydziale cywilnym Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w wymiarze !4 etatu. Pani Anna Karina Michałowska legitymuje się również doświadczeniem w pracy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - jako referent (od października 2004 r. do czerwca 2005 r.) oraz asystent sędziego w V Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń (od października 2008 r. do kwietnia 2012 r.), a także w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, gdzie pełniła obowiązki asystenta sędziego w X Wydziale Pracy (od marca do listopada

2006 r.). Kandydatka bierze udział w szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W opiniach służbowych wzorowo oceniono pracę i kompetencje Pani Anny Kariny Michałowskiej - zarówno za okres zatrudnienia w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, jak i w V Wydziale Penitencjarnym i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa kandydatka stwierdziła, że podjęcie obowiązków służbowych w wydziale cywilnym nie będzie dla niej łatwe, ale, jeżeli zostanie wybrana, zamierza się do tego odpowiednio przygotować. W tym celu podjęła dodatkowe zatrudnienie w wydziale cywilnym Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i przewiduje możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego, aby odświeżyć wiedzę zdobytą podczas aplikacji sądowej.

Pan Maciej Sokal urodził się 3 stycznia 1978 r. w Grudziądzu. Od maja 2006 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata i prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Bydgoszczy. Od listopada 2007 r. pełni dodatkowo funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Uczestniczy w zajęciach szkoleniowych organizowanych i rekomendowanych przez samorząd adwokacki. Pozytywną opinię o kompetencjach kandydata sporządził Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa najlepszym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mogilnie w niniejszej procedurze konkursowej jest Pan Daniel Grzegorz Sobociński. Za takim wnioskiem przemawiają posiadane przez niego kwalifikacje merytoryczne, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu tego Sądu. Rada uwzględniła przy tym bardzo pozytywne wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowych Pani Anny Kariny Michałowskiej. Jednakże, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, ani Pani Anna Karina Michałowska, ani Pan Maciej Sokal nie legitymują się dyplomem ukończenia studiów podyplomowych ani studiów doktoranckich (w trakcie odbywania których jest Pan Daniel Grzegorz Sobociński) i nie uzyskali tak wysokiego poparcia gremiów sądowych. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru kandydatury Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego zostały zaprezentowane powyżej.

Zarówno Pani Anna Karina Michałowska, jak i Pan Maciej Sokal uzyskali oceny dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych - Pani Anna Karina Michałowska z egzaminu sędziowskiego a Pan Maciej Sokal z egzaminu adwokackiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Pan Daniel Grzegorz Sobociński uzyskał najwyższe poparcie tych gremiów sądowych. Wyniki głosowań, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zaopiniowało kandydatury Pani Anny Kariny Michałowskiej i Pana Macieja Sokala, oddając po 2 głosy "za" i po 5 głosów "przeciw" na każdą z nich.

Podczas obrad Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na kandydaturę Pani Anny Kariny Michałowskiej oddano 18 głosów "za" i 53 głosy "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym", a na kandydaturę Pana Macieja Sokala 14 głosów "za" i 57 głosów "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne i opinia służbowa, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz wynik rozmów z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 18 lutego 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Kariny Michałowskiej nie oddano głosów "za", natomiast oddano 1 głos "przeciw" i 19 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Daniela Grzegorza Sobocińskiego oddano 20 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Macieja Sokala nie oddano głosów "za", natomiast oddano 5 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).