Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wołowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 10 lipca 2015 r. pod poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 61/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wołowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 10 lipca 2015 r. pod poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wołowie kandydaturę Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wołowie kandydatur:

- Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej - asystenta sędziego,

- Pani Reginy Kaszewskiej - asystenta sędziego,

- Pani Agnieszki Ireny Leszczyny - asystenta sędziego,

- Pani Justyny Magdaleny Majewskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wołowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 596, zgłosiło się pięć kandydatek.

II

Podczas posiedzenia 7 stycznia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wołowie kandydaturę Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej. Kierując się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.). Zespół ocenił, że wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi doświadczenia zawodowego kandydatów, a także poziomem uzyskanego przez nich poparcia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu.

Podczas posiedzenia plenarnego 12 stycznia 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa zadecydowała (10 głosami "za", 4 głosami "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się") o zaproszeniu na rozmowę z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa Pani Justyny Magdaleny Majewskiej i Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej. Rada uznała, że wobec porównywalnych wniosków płynących z wyróżniających ocen kwalifikacyjnych tych kandydatek konieczne jest uzupełnienie materiałów sprawy poprzez wysłuchanie obu Pań.

W trakcie posiedzenia 13 stycznia 2016 r. członkowie Zespołu przeprowadzili w formie wideokonferencji rozmowę z zaproszonymi kandydatkami. Następnie odbyli naradę i jednogłośnie (5 głosami "za") podtrzymali stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej. W uzasadnieniu podkreślono, że rekomendowana kandydatka spełnia kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego w jak najwyższym stopniu, w porównaniu do pozostałych kontrkandydatów posiada przy tym najdłuższy staż pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości, a dodatkowo zaprezentowała wysoki poziom profesjonalizmu podczas przeprowadzonej rozmowy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wołowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej.

2. Pani Agnieszka Renata Marczyńska urodziła się 4 czerwca 1974 r. w Trzebnicy. W 1998 r. ukończyła z oceną bardzo dobrą studia wyższe na kierunku zarządzanie i marketing na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2000 r. ukończyła na tym Wydziale uzupełniające wyższe studia prawnicze, uzyskując również ocenę bardzo dobrą. W latach 2001-2003 odbywała studia doktoranckie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym czasie prowadziła zajęcia dla studentów czwartego roku prawa z zakresu prawa postępowania cywilnego. W okresie od maja do października 2004 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Powierzone obowiązki wykonywała w XIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu we wrześniu 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Od listopada do grudnia 2004 r. pracowała jako prawnik w kancelarii adwokackiej we Wrocławiu. Z dniem 1 marca 2005 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Trzebnicy. Początkowo pracowała w II Wydziale Karnym i VI Wydziale Grodzkim a od listopada 2008 r. do sierpnia 2011 r. w I Wydziale Cywilnym. W trakcie zatrudnienia wykonywała również czynności asystenckie na rzecz sędziów orzekających w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych i V Wydziale Pracy. Od września 2011 r. do chwili obecnie jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Powierzone obowiązki wykonuje w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym.

Pozytywną ocenę kwalifikacyjną Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej sporządził sędzia wizytator do spraw cywilnych, który podkreślił, że kandydatka posiada wszelkie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Zaznaczył, że sporządzane przez nią projekty orzeczeń i uzasadnień dowodzą szerokiej wiedzy prawniczej i, jak wynika z twierdzeń sędziów współpracujących z kandydatką, w większości wypadków były wykorzystywane w ich pracy orzeczniczej niemal bez poprawek. Opiniujący wyraził również przekonanie, że Pani Agnieszka Renata Marczyńska posiada umiejętność logicznego myślenia i dostrzegania problemów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy. W ocenach kwalifikacyjnych z lat 2012-2013 zaznaczono, że kandydatka zasługuje na jak najlepszą ocenę i uznanie zawodowe. Także w latach wcześniejszych jej pracę i kwalifikacje oceniano jako bardzo dobre.

Praca i kompetencje Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej zostały ocenione pozytywnie również w opiniach służbowych.

Kandydatka podnosi kwalifikacje merytoryczne, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W 2015 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Studia Podyplomowe w zakresie prawa spółek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Biegle posługuje się językami angielskim i niemieckim. Posiada również dobrą znajomość języka rosyjskiego.

Podczas posiedzenia 17 listopada 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu zaopiniowało tę kandydaturę jednogłośnie pozytywnie (7 głosami "za", w tym 7 ocenami "bardzo dobrymi" z łączną średnią oceną 5,0), stwierdzając, że Pani Agnieszka Renta Marczyńska w stopniu bardzo dobrym spełnia kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 20 listopada 2015 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej oddano 44 głosy "za", 24 głosy "nie", przy 18 głosach "wstrzymujących się", udzielając jej drugiego najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie prezentuje wysokie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziów wizytatorów oraz w opiniach służbowych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego w sądach okręgowym i rejonowym w różnych wydziałach. Ponadto, w porównaniu do pozostałych osób biorących udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, posiada najdłuższy staż pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe prezentuje również Pani Justyna Magdalena Majewska. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione wzorowo przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Wzorowe i bardzo dobre opinie służbowe na temat pracy kandydatki sporządzili współpracujący z nią sędziowie. Pani Justyna Magdalena Majewska posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego w XII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu (od kwietnia do października 2007 r.) oraz w VII Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu (od maja 2008 r. do chwili obecnej). Legitymuje się również doświadczeniem w pracy jako stażysta i referent prawny w kancelarii radcy prawnego (od listopada 2006 r. do kwietnia 2007 r.) oraz referent i pracownik biurowy w VIII Wydziale Cywilnym oraz III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu (od lutego do kwietnia 2008 r.).

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Renata Marczyńska i Pani Justyna Magdalena Majewska posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie. Rada uwzględniła przy tym, że pomimo wysokich kwalifikacji i odpowiedniego doświadczenia zawodowego Pani Justyna Magdalena Majewska posiada zdecydowanie krótszy staż pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości niż kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że pozostałe kontrkandydatki również uzyskały pozytywne opinie kwalifikacyjne oraz opinie służbowe.

W ocenie sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska posiada wszelkie predyspozycje do należytego wykonywania zawodu sędziego. Oceniający tę kandydaturę sędzia wizytator do spraw cywilnych zaznaczył zaś, że kandydatka posiada odpowiednią wiedzę prawniczą i opanowała warsztat pracy sędziego od strony technicznoorganizacyjnej.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Reginy Kaszewskiej sporządził sędzia wizytator do spraw karnych, który podkreślił między innymi, że kandydatka wzorowo wywiązuje się z powierzanych zadań, prezentując wysoki poziom wiedzy merytorycznej i kompetencji.

Sędzia wizytator do spraw karnych, który sporządził ocenę kwalifikacyjną Pani Agnieszki Ireny Leszczyny, wyróżnił wysoki poziom wiedzy merytorycznej kandydatki w zakresie prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego. Zwrócił uwagę na nie budzący zastrzeżeń warsztat pracy oraz fakt wyróżniającego wykonywania przez nią powierzonych obowiązków.

Pomimo pozytywnych ocen pracy i kompetencji Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska, Pani Regina Kaszewska i Pani Agnieszka Irena Leszczyna posiadają zdecydowanie krótszy staż pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości niż kandydatka wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie. Poza tym Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu nie udzieliły im łącznie tak wysokiego poparcia, jak osobie wybranej w niniejszej procedurze konkursowej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Oceny uzyskane przez Panią Agnieszkę Renatę Marczyńską zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Sylwia Agnieszka Brzozowska, podobnie jak Pani Agnieszka Renata Marczyńska, ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Pani Regina Kaszewska i Pani Agnieszka Irena Leszczyna na dyplomach wyższych studiów prawniczych uzyskały oceny dobre plus a Pani Justyna Magdalena Majewska ocenę dobrą.

Egzamin sędziowski z oceną dobrą plus złożyły Panie Regina Kaszewska i Agnieszka Irena Leszczyna a Panie Sylwia Agnieszka Brzozowska i Justyna Magdalena Majewska uzyskały z tego egzaminu ocenę dobrą.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Wyniki głosowań odnośnie do kandydatury Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej zostały przedstawione powyżej.

Najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu uzyskała kandydatura Pani Justyny Magdaleny Majewskiej. Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu zaopiniowało ją jednogłośnie pozytywnie (7 głosami "za", w tym 7 ocenami "wzorowymi" z łączną średnią oceną 6,0), stwierdzając, że w stopniu wzorowym spełnia kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu na kandydaturę Pani Justyny Magdaleny Majewskiej oddano 54 głosy "za", 9 głosów "nie", przy 22 głosach "wstrzymujących się", udzielając jej najwyższego poparcia.

Krajowa Rada Sądownictwa zważyła, że wprawdzie wzorowa ocena kwalifikacyjna, wzorowa ocena Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu przemawiają za przedstawieniem Pani Justyny Magdaleny Majewskiej do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, to wobec wniosków płynących z oceny kwalifikacyjnej i opinii służbowych Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej, wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego dla jej kandydatury (w tym uzyskania drugiego wyniku w zakresie poparcia podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu), a także legitymowania się przez nią najdłuższym stażem pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości, to właśnie kandydatura Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie w niniejszej procedurze konkursowej.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu zaopiniowało pozostałe kandydatury jednogłośnie pozytywnie (po 7 głosów "za"), stwierdzając, że w stopniu bardzo dobrym spełniają kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu przyznało kandydaturze:

- Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej 4 oceny "bardzo dobre" i 3 oceny "dobre", wystawiając jej łączną średnią ocenę 4,6;

- Pani Reginy Kaszewskiej 5 ocen "bardzo dobrych" i 2 oceny "dobre", wystawiając jej łączną średnią ocenę 4,7;

- Pani Agnieszki Ireny Leszczyny 7 ocen "bardzo dobrych", wystawiając jej łączną średnią ocenę 5,0.

Podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu na kandydaturę Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej oddano 41 głosów "za", 25 głosów "nie", przy 22 głosach "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Reginy Kaszewskiej 27 głosów "za", 22 głosy "nie", przy 30 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Agnieszki Ireny Leszczyny 24 głosy "za", 29 głosów "nie", przy 32 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe w strukturach wymiaru sprawiedliwości, pozytywne oceny kwalifikacyjne, w których podkreślono, że praca kandydatki zasługuje na jak najlepszą ocenę, pozytywne opinie służbowe, a także bardzo dobra opinia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Ponadto Pani Agnieszka Renata Marczyńska zaprezentowała wysoki poziom profesjonalizmu podczas rozmowy przeprowadzonej przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru jednej osoby, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 13 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Sylwii Agnieszki Brzozowskiej nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano zaś 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Reginy Raszewskiej nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano zaś 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Ireny Leszczyny nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano zaś 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Justyny Magdaleny Majewskiej oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Renaty Marczyńskiej oddano 14 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", udzielając jej poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).