Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 26 czerwca 2015 r. pod poz. 561.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 52/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 26 czerwca 2015 r. pod poz. 561

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydaturę Pana Rafała Marka Kuśmierka - sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Jeleniej Górze kandydatur:

- Pana Jaromira Marka Antoszewskiego - sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze,

- Pani Marty Joanny Ładzińskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, - Pani Agnieszki Izabeli Makowskiej - sędzi Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 561, zgłosiło się czworo wyżej wymieniono kandydatów.

II

Podczas posiedzenia 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, ocenił, że nie jest wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie i zadecydował jednogłośnie (3 głosami "za") o zaproszeniu na rozmowę w siedzibie Rady Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, Przewodniczącej VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu oraz Pana Rafała Marka Kuśmierka i Pani Marty Joanny Ładzińskiej.

Podczas posiedzenia 8 grudnia 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (16 głosami "za") zaaprobowała decyzję Zespołu.

W dniu 21 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z zaproszonymi osobami. Następnie przeanalizował zgromadzony materiał, uwzględniając przy tym, że wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 561, jest dostępne w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zespół odbył naradę i, kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydaturę Pana Rafała Marka Kuśmierka. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią ocen kwalifikacyjnych kandydatów, opinii służbowych na temat ich pracy i kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że rekomendowany kandydat posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, w tym jako asystent sędziego w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, jego praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora, a Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej udzieliły jego kandydaturze najwyższego poparcia. Poza tym Pan Rafał Marek Kuśmierek zaprezentował się podczas rozmowy w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa jako osoba o dużej wiedzy merytorycznej, dobrze zorganizowana, gotowa podjąć nowe wyzwania zawodowe.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w niniejszej procedurze konkursowej spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe na temat ich pracy i kwalifikacji, a także oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że kandydatura Pana Rafała Marka Kuśmierka zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

2. Pan Rafał Marek Kuśmierek urodził się 14 marca 1976 r. w Nowogardzie. Od marca 1997 r. do września 2000 r. pracował w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu na stanowisku referenta a następnie inspektora W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w kwietniu 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od czerwca 2003 r. do stycznia 2004 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Powierzone obowiązki wykonywał w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Z dniem 1 lutego 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Początkowo orzekał w I Wydziale Cywilnym a od września 2006 r. w II Wydziale Karnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 26 marca 2008 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Nadal orzekał w II Wydziale Karnym. Od września 2009 r. do chwili obecnej wykonuje obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym. Od stycznia 2010 r. do końca marca 2011 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału.

Praca i kwalifikacje Pana Rafała Marka Kuśmierka zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Sędzia wizytator stwierdził, że orzecznictwo kandydata prezentuje dobry poziom, a sporządzane przez niego uzasadnienia orzeczeń spełniają wymagania ustawowe. Zwrócił uwagę, że Pan Rafał Marek Kuśmierek skutecznie wyeliminował uchybienia dostrzeżone w zakresie szybkości podejmowania czynności procesowych. Prezes Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze w opinii służbowej zaznaczył, że kandydat wywiązuje się dobrze z obowiązków sędziego. Podkreślił jednak konieczność szybszego podejmowania przez niego czynności w sprawach.

Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Podczas posiedzenia 8 października 2015 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zaopiniowało kandydaturę Pana Rafała Marka Kuśmierka jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w trakcie głosowania na posiedzeniu 26 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 45 głosów "za" i 14 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", udzielając mu najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Praca i kwalifikacje osób biorących udział w niniejszym postępowaniu kwalifikacyjnym zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów oraz w opiniach służbowych. Jednak żaden z kontrkandydatów nie uzyskał tak wysokiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej jak Pan Rafał Marek Kuśmierek. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła przy tym, że wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze jest dostępne w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych a wybrany kandydat, poza wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem orzeczniczym, legitymuje się również doświadczeniem w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych, co dodatkowo przemawia za wyborem jego kandydatury.

Pani Marta Joanna Ładzińska, która uzyskała drugie miejsce w zakresie poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, posiada doświadczenie w orzekaniu w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich (od listopada 2005 r. do grudnia 2012 r.), a także w sprawach cywilnych (od stycznia 2013 r. do chwili obecnej). Jak wynika z rozmowy przeprowadzonej przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa w trakcie odbywania aplikacji sędziowskiej kandydatka współpracowała z sędziami Sądu Okręgowego we Wrocławiu i sędziami saksońskimi orzekającymi w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, tłumacząc na ich potrzeby wykłady i rozmowy dotyczące tej tematyki. Na przełomie lat 1999/2000 studiowała w Ratyzbonie w ramach programu Socrates-Erasmus i uczestniczyła w tym czasie między innymi w wykładach z zakresu prawa pracy a egzaminy z tego przedmiotu zdała z wynikiem bardzo dobrym.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa najlepszym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze w niniejszej procedurze konkursowej jest jednak Pan Rafał Marek Kuśmierek. Za wnioskiem taki przemawiają zarówno posiadane przez niego kwalifikacje merytoryczne, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie orzecznicze, jak i poziom poparcia udzielonego mu przez Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej. Przydatność doświadczenia Pani Marty Joanny Ładzińskiej do wykonywania obowiązków orzeczniczych w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego ustępuje wobec kompetencji Pana Rafała Marka Kuśmierka i jego doświadczenia zawodowego, w tym w pracy na stanowisku asystenta sędziego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pan Rafał Marek Kuśmierek i Pani Marta Joanna Ładzińska ukończyli wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą. Pani Agnieszka Izabela Makowska na dyplomie wyższych studiów prawniczych uzyskała ocenę dobrą plus a Pan Jaromir Marek Antoszewski ocenę dobrą.

Pani Marta Joanna Ładzińska złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą a pozostali kandydaci uzyskali z tego egzaminu oceny dobre.

Wprawdzie Pani Marta Joanna Ładzińska uzyskała lepszą ocenę z egzaminu sędziowskiego niż Pan Rafał Marek Kuśmierek, to w przeciwieństwie do wybranego kandydata nie posiada doświadczenia w pracy na stanowisku asystenta sędziego w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych. Uzyskała także niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Podczas posiedzenia 8 października 2015 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zaopiniowało jednogłośnie pozytywnie wszystkie kandydatury osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w trakcie głosowania podczas posiedzenia 26 października 2015 r. oddało na kandydaturę:

- Pana Jaromira Marka Antoszewskiego 24 głosy "za", 27 głosów "przeciw", przy 21 głosach "wstrzymujących się",

- Pana Rafała Marka Kuśmierka 45 głosów "za", 14 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Marty Joanny Ładzińskiej 38 głosów "za", 20 głosów "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Agnieszki Izabeli Makowskiej 22 głosy "za", 23 głosy "przeciw", przy 24 głosach "wstrzymujących się".

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Rafała Marka Kuśmierka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez niego wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie w pracy orzeczniczej, a także na stanowisku asystenta sędziego w pionie pracy i ubezpieczeń społecznych, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej. Poza tym kandydat wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie zaprezentował się podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa jako osoba o dużej wiedzy merytorycznej, dobrze zorganizowana, gotowa podjąć nowe wyzwania zawodowe.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pana Jaromira Marka Antoszewskiego nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Rafała Marka Kuśmierka oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jego kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Marty Joanny Ładzińskiej oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Izabeli Makowskiej nie oddano głosów "za", ani "przeciw", oddano 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).