Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 33/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 481

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydaturę Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi,

2. nie przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydatury Pani Marzeny Rudnik-Niewrzał - sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 481, zgłosiły się dwie powyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydaturę Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej. Wskazując tę kandydaturę, członkowie Zespołu wzięli pod uwagę pozytywną ocenę pracy i kwalifikacji tej kandydatki, jej długoletnie doświadczenie zawodowe, działalność naukową, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Po rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej.

2. Pani Agnieszka Anna Wilczyńska urodziła się w 1970 r. w Łodzi. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończyła w 1996 r. z wynikiem dobrym. W okresie od 6 września 1989 r. do 4 sierpnia 1990 r. zatrudniona była w Sądzie Rejonowym w Łodzi na stanowisku pełnomocnika sekretarza. Następnie, od 1 listopada 1996 r. do 31 października 2004 r. zatrudniona była w Katedrze Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w charakterze asystenta. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi złożyła we wrześniu 1999 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 8 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łodzi. Orzekała w XVIII Wydziale Gospodarczym. W związku z reorganizacją sądownictwa z dniem 1 lipca 2000 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Powierzone obowiązki wykonywała w XIII Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 lutego 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi. Do chwili obecnej orzeka w XIII Wydziale Gospodarczym. W dniu 24 września 2004 r. kandydatka uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy "Sprawa z zakresu administracji publicznej". Od 1 listopada 2004 r. jest adiunktem w Katedrze Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunku prawo i administracja oraz na studiach podyplomowych z zakresu prawa administracyjnego. Jest autorką i współautorką publikacji m.in.:

- "Sprawa z zakresu administracji publicznej na tle pojęć sprawy administracyjnej i sprawy cywilnej - zagadnienia teoretycznoprawne" - A. Wilczyńska, Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego, nr 5/2008, s. 70-89,

- "Encyklopedia samorządu terytorialnego dla każdego. Część 1. Ustrój" - red. B. Jaworska -Dębska, M. Stahl, Warszawa 2010 r. (współautorstwo),

- "Ewidencja ludności. Dowody osobiste. Paszporty. Szkoły wyższe. Stopnie i tytuł naukowy" A. Wilczyńska [w:] Prawo administracyjne materialne, Z. Duniewska, B. Jaworska-Dębska, M. Stahl (red.), Warszawa 2014 r.

W 2015 r. Pani Agnieszka Anna Wilczyńska była delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi do orzekania w ramach jednodniowych sesji w XIII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Łodzi. Następnie orzekała w tym Sądzie w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w okresie od 1 kwietnia 2015 r. do 30 września 2015 r. Powierzone obowiązki wykonywała w X Wydziale Gospodarczym.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządził Pan Ryszard Badio - sędzia wizytator do spraw gospodarczych i cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wyraził pogląd, że Pani Agnieszka Anna Wilczyńska jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego. W jego ocenie posiada rozległą wiedzę w dziedzinie prawa cywilnego i umiejętnie wykorzystuje ją w praktyce orzeczniczej. Dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, o czym świadczy przede wszystkim uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych, a także umiejętne odwoływanie się w uzasadnieniach orzeczeń do najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktryny. Opiniujący podkreślił terminowość sporządzania uzasadnień oraz relatywnie niewielki stopień zaskarżalności wyroków, co świadczy o tym, że argumenty przedstawione w uzasadnieniach potrafiły przekonać uczestników postępowań. Również stabilność orzecznictwa kandydatki, jego zdaniem, jest bardzo dobra. W podsumowaniu wniosków końcowych opiniujący wyraził pogląd, że Pani Agnieszka Anna Wilczyńska posiada bardzo dobre kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej pozytywnie. Zgromadzenie

Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej na posiedzeniu w dniu 30 listopada 2015 r. oddało na tę kandydatkę 81 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się".

3. Pani Marzena Rudnik-Niewrzał urodziła się w 1973 r. w Wyszkowie. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 1997 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na ocenę dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Skierniewicach złożyła we wrześniu 1999 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach. Orzekała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 20 czerwca 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Karnym. W okresie od 1 marca 2003 r. do 31 maja 2003 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 16 lutego 2006 r. powierzono jej pełnienie funkcji Kierownika Sekcji Wykonawstwa i Windykacji II Wydziału Karnego, którą sprawowała do 31 marca 2007 r. Od 1 stycznia 2007 r. do 31 marca 2007 r. pełniła obowiązki służbowe w V Wydziale Gospodarczym w wymiarze % etatu i w II Wydziale Karnym w wymiarze % etatu. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została przeniesiona do wykonywania obowiązków służbowych w V Wydziale Gospodarczym w pełnym wymiarze czasu pracy, z jednoczesnym powierzeniem pełnienia obowiązków Przewodniczącej tego Wydziału. Od 1 maja 2008 r. do chwili obecnej pełni zaś funkcję Przewodniczącej V Wydziału Gospodarczego.

W latach 2009-2015 Pani Marzena Rudnik-Niewrzał była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi do pełnienia obowiązków sędziego w X Wydziale Gospodarczym tego Sądu, a także przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi do pełnienia obowiązków sędziego w XIII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Łodzi w ramach jednodniowych delegacji.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki dokonał także Pan Ryszard Badio - sędzia wizytator do spraw gospodarczych i cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi. W pracy kandydatki dostrzegł wprawdzie pewne uchybienia proceduralne i merytoryczne, ale podkreślił również jej atuty, między innymi takie jak: odpowiedzialność, pracowitość, systematyczność i doskonałą organizację pracy. W konkluzji oceny wyraził pogląd, że Pani Marzena Rudnik-Niewrzał jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Marzeny Rudnik-Niewrzał pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej na posiedzeniu w dniu 30 listopada 2015 r. oddało na tę kandydaturę 79 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie kandydatki posiadają porównywalne kwalifikacje zawodowe. Jednakże osoba wybrana do przedstawienia z wnioskiem o powołanie poza doświadczeniem orzeczniczym wykazuje się również działalnością naukową i dydaktyczną. Pani Agnieszka Anna Wilczyńska posiada długoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego, w ramach jednodniowych delegacji w XIII Wydziale Gospodarczym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Łodzi oraz delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w X Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Rada uwzględniła również, że kandydatura Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej została oceniona przez sędziego wizytatora jako bardzo dobra, a kandydatura Pani Marzeny Rudnik-Niewrzał jako dobra. Krajowa Rada Sądownictwa wybrała Panią Agnieszkę Annę Wilczyńską ponieważ w niniejszej procedurze nominacyjnej pozostaje do obsadzenia tylko jedno wolne stanowisko sędziowskie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie środowiska sędziowskiego.

Wyniki uzyskane przez obie kandydatki podczas głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej zostały zaprezentowane powyżej. Wprawdzie różnica w liczbie głosów uzyskanych podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej przez obie kandydatki jest niewielka, jednakże to Pani Agnieszka Anna Wilczyńska uzyskała przewagę w liczbie głosów "za" oddanych na jej kandydaturę.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym także zdobyte podczas pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w ramach udzielonych jej delegacji, bardzo pozytywna ocena kwalifikacyjna, działalność naukowo -dydaktyczna oraz poziom poparcia udzielonego przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej. Pani Marzena Rudnik- Niewrzał także została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, jednakże oceniona została przez sędziego wizytatora jako dobra a nie bardzo dobra kandydatka na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Opiniujący pracę obu kandydatek sędzia wizytator, dostrzegł w pracy orzeczniczej Pani Marzeny Rudnik-Niewrzał pewne uchybienia, które szczegółowo opisał w jej ocenie kwalifikacyjnej. Natomiast w odniesieniu do pracy Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej nie miał zastrzeżeń. Niewątpliwym atutem kandydatki wybranej do przedstawienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi jest także umiejętne łączenie pracy naukowej z pracą orzeczniczą. Wyrazem uznania dla pracy tej kandydatki było również powierzenie jej pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Marzeny Rudnik-Niewrzał nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 17 głosów "wstrzymujących się", wobec czego jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Anny Wilczyńskiej oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).